
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Trek Precaliber 24 8 Speed Bike

It's Right For You If...
Your kid loves to explore, and you want them to have a quality ride for all their road, path, or trail adventures. They're ready to upgrade from a singlespeed for a little extra help on hills and longer rides, but they don't need a ton of gears just yet.
♡ Why You'll Love It ♡
- Intuitive twist shift makes it easy for kids to switch gears when their terrain changes
- You can replace the saddle's integrated handle with an integrated light mount to boost visibility on family adventures and solo excursions
- This bike is hand-me-down heaven: it's built to last, so younger siblings can inherit this bike and it'll still feel like new
- Investing in a kids' bike from an established bike brand is worth it—Trek kids' bikes are designed and assembled by people who know bikes
The Tech You Get
A strong, lightweight aluminum frame that will stand up to whatever your youngster dishes out, with simple and reliable Shimano 8-speed shifting that makes it easy to climb hills. Plus, it has a kickstand, and a saddle with an integrated handle that can be swapped out for an integrated taillight mount.
The Final Word
Whether your kids are riding to school, racing around the neighborhood with friends, or tagging along on family rides, Precaliber 24 8-speed features the quality parts they need to ride with confidence and stay in control.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Alpha Silver aluminum, rack and kickstand mounts, replaceable derailleur hanger, 135x5mm QR |
| FORK | Steel, 24'', threadless 1-1/8'' steerer |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Steel, 100mm bolt-on |
| REAR HUB | Steel, 8-speed, 135mm bolt-on |
| RIM | 24'' 32-hole alloy |
| TIRES | Bontrager XR1, wire bead, 27tpi, 24x2.25" |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | Shimano Tourney RS45, 8 speet twist |
| CRANK | ProWheel alloy, 32T steel ring w/double guard, 152mm length |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Tourney TX80 |
| BOTTOM BRACKET | Square taper, 68mm, sealed cartridge |
| CASSETTE | SunRace MFM56l, 13-34, 8 speed |
| PEDAL | Kids' Satellite, 9/16 thread |
| CHAIN | KMC Z8.3 |
| COMPONENTS | |
| SADDLE | Kids' padded, integrated seat post, with handle |
| SEATPOST | steel, 27.2 mm, 300 mm length |
| HANDLEBAR | Kids' steel, 25.4 mm clamp, 40 mm rise, 560 mm width |
| STEM | Bontrager Approved alloy, 25.4 mm clamp, 15-degree rise, 60 mm |
| GRIPS | Kids' grip, 125mm width |
| BRAKE | Alloy linear-pull |
| BRAKE LEVER | Kids', alloy |
| HEADSET | Adjustable ball bearing, threadless |
| WEIGHT | |
| BIKE WEIGHT | 11.22 kg / 24.73 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 175 pounds (80 kg). |
TECHNOLOGY
Hand Brakes
Confident stopping for youngsters who are ready to control their speed with their hands.
Alpha Aluminum Frame
Trek's lightweight, high-performance aluminum is durable and rustproof.
Simple Shifting
Fewer speeds keep it simple for kids who are just learning how to shift, or who don't need all those extra gears.
Select Color
Select Size
From $330.38
Trek Precaliber 24 8 Speed Bike—
$330.38
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

It's Right For You If...
Your kid loves to explore, and you want them to have a quality ride for all their road, path, or trail adventures. They're ready to upgrade from a singlespeed for a little extra help on hills and longer rides, but they don't need a ton of gears just yet.
♡ Why You'll Love It ♡
- Intuitive twist shift makes it easy for kids to switch gears when their terrain changes
- You can replace the saddle's integrated handle with an integrated light mount to boost visibility on family adventures and solo excursions
- This bike is hand-me-down heaven: it's built to last, so younger siblings can inherit this bike and it'll still feel like new
- Investing in a kids' bike from an established bike brand is worth it—Trek kids' bikes are designed and assembled by people who know bikes
The Tech You Get
A strong, lightweight aluminum frame that will stand up to whatever your youngster dishes out, with simple and reliable Shimano 8-speed shifting that makes it easy to climb hills. Plus, it has a kickstand, and a saddle with an integrated handle that can be swapped out for an integrated taillight mount.
The Final Word
Whether your kids are riding to school, racing around the neighborhood with friends, or tagging along on family rides, Precaliber 24 8-speed features the quality parts they need to ride with confidence and stay in control.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Alpha Silver aluminum, rack and kickstand mounts, replaceable derailleur hanger, 135x5mm QR |
| FORK | Steel, 24'', threadless 1-1/8'' steerer |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Steel, 100mm bolt-on |
| REAR HUB | Steel, 8-speed, 135mm bolt-on |
| RIM | 24'' 32-hole alloy |
| TIRES | Bontrager XR1, wire bead, 27tpi, 24x2.25" |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | Shimano Tourney RS45, 8 speet twist |
| CRANK | ProWheel alloy, 32T steel ring w/double guard, 152mm length |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Tourney TX80 |
| BOTTOM BRACKET | Square taper, 68mm, sealed cartridge |
| CASSETTE | SunRace MFM56l, 13-34, 8 speed |
| PEDAL | Kids' Satellite, 9/16 thread |
| CHAIN | KMC Z8.3 |
| COMPONENTS | |
| SADDLE | Kids' padded, integrated seat post, with handle |
| SEATPOST | steel, 27.2 mm, 300 mm length |
| HANDLEBAR | Kids' steel, 25.4 mm clamp, 40 mm rise, 560 mm width |
| STEM | Bontrager Approved alloy, 25.4 mm clamp, 15-degree rise, 60 mm |
| GRIPS | Kids' grip, 125mm width |
| BRAKE | Alloy linear-pull |
| BRAKE LEVER | Kids', alloy |
| HEADSET | Adjustable ball bearing, threadless |
| WEIGHT | |
| BIKE WEIGHT | 11.22 kg / 24.73 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 175 pounds (80 kg). |
TECHNOLOGY
Hand Brakes
Confident stopping for youngsters who are ready to control their speed with their hands.
Alpha Aluminum Frame
Trek's lightweight, high-performance aluminum is durable and rustproof.
Simple Shifting
Fewer speeds keep it simple for kids who are just learning how to shift, or who don't need all those extra gears.




















