
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale





Trek Fuel EX 5 Deore Bike

Any Trail. Anytime
Fuel EX 5 is the gateway to full suspension trail bikes. Trail-taming front and rear suspension, a Shimano 1x12 drivetrain, a dropper post for getting low on descents, and hydraulic disc brakes make Fuel EX 5 a high-value, high-performance mountain bike with exceptional versatility.
Why you'll love it
-
It has the capability of far more expensive trail bikes: it shreds singletrack and can even handle the occasional XC or enduro race
-
The dropper post lets you lower your saddle on the fly so it's out of the way on descents
-
The RockShox fork's Solo Air spring can easily be adjusted for a specific rider weight, and it's lighter than a coil spring
-
Expanded size range to suit all riders

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Alpha Platinum Aluminium, tapered head tube, Knock Block, Control Freak internal routing, downtube guard, ISCG 05, magnesium rocker link, Mino Link, ABP, Boost148, 130 mm travel |
| FORK |
Size: XS , S RockShox Recon Silver, Solo Air spring, Motion Control damper, lockout, tapered steerer, 46 mm offset, Boost110, Maxle Stealth, 140 mm travel Size: S , M , ML , L , XL RockShox Recon Silver, Solo Air spring, Motion Control damper, lockout, tapered steerer, 42 mm offset, Boost110, Maxle Stealth, 140 mm travel |
| SHOCK |
Size: XS , S X-Fusion Pro 2, 2-position damper, 210x52.5 mm Size: S , M , ML , L , XL X-Fusion Pro 2, 2-position damper, 210x55 mm |
| MAX COMPATIBLE FORK TRAVEL | 150mm |
| WHEELS | |
| HUB FRONT | Bontrager alloy, 6-bolt, Boost110, 15 mm thru-axle |
| HUB REAR | Bontrager alloy, sealed bearing, 6-bolt, Shimano MicroSpline freehub, Boost148, 12 mm thru-axle |
| SKEWER REAR | Bontrager Switch thru-axle, removable lever |
| RIM STRIP | Bontrager TLR |
| RIM | Alex MD35, Tubeless Ready, 32-hole, 35mm width, presta valve |
| SPOKES | 14 g stainless steel |
| TIRE |
Size: XS , S Bontrager XR4 Comp, wire bead, 30 tpi, 27.5x2.60" Size: S , M , ML , L , XL Bontrager XR4 Comp, wire bead, 30 tpi, 29x2.60" |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | Shimano Deore M6100, 12-speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Deore M6100, long cage |
| CRANK |
Size: XS , S Shimano MT511, 30T steel ring, Boost, 170 mm length Size: M , ML , L , XL Shimano MT511, 30T steel ring, Boost, 175 mm length |
| BOTTOM BRACKET | Shimano MT500, 92 mm, PressFit |
| CASSETTE | Shimano Deore M6100, 10-51, 12 speed |
| CHAIN | Shimano Deore M6100, 12-speed |
| COMPONENTS | |
| SADDLE | Bontrager Arvada, steel rails, 138 mm width |
| SEATPOST |
Size: XS , S TranzX JD-YSP18, 100 mm travel, internal routing, 31.6 mm, 361 mm length Size: M , ML , L , XL TranzX JD-YSP18, 130mm travel, internal routing, 31.6 mm, 425 mm length |
| HANDLEBAR | Bontrager alloy, 31.8mm, 15mm rise, 750mm width |
| GRIPS | Bontrager XR Trail Comp, nylon lock-on |
| STEM | Bontrager Rhythm Comp, 31.8 mm, Knock Block, 0-degree, 50 mm length |
| HEADSET | Knock Block Integrated, 58-degree radius, cartridge bearing, 1-1/8" top, 1.5" bottom |
| BRAKE ROTOR | Shimano RT56, 6-bolt, 180 mm |
| BRAKE | Shimano hydraulic disc, MT201 lever, MT200 calliper |
| WEIGHT | |
| WEIGHT | M - 15.55 kg / 34.29 lbs (with tubes) |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
TECHNOLOGY
Mino Link
Fine tune head tube angle by 1/2° and BB height by up to 10mm with the simple turn of a nut. Just flip the link to choose between slack or slacker geometry, without negatively affecting suspension performance. A Trek exclusive.
Alpha Platinum Aluminium
Trek's premium lightweight aluminum is continuously cold extruded and butted at multiple points, and hydroformed into sophisticated tube shapes for maximum strength and minimum weight.
Boost 148/110
Wider dropouts (110mm front, 148mm rear) give you the stiffness of a 27.5" wheel with all the benefits of a 29" wheel, and Boost148 in the rear lets you run wider tires and a larger chainring without affecting q-factor and pedaling efficiency.
Select Color
Select Size
From $1,394.25
Trek Fuel EX 5 Deore Bike—
$1,394.25
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

Any Trail. Anytime
Fuel EX 5 is the gateway to full suspension trail bikes. Trail-taming front and rear suspension, a Shimano 1x12 drivetrain, a dropper post for getting low on descents, and hydraulic disc brakes make Fuel EX 5 a high-value, high-performance mountain bike with exceptional versatility.
Why you'll love it
-
It has the capability of far more expensive trail bikes: it shreds singletrack and can even handle the occasional XC or enduro race
-
The dropper post lets you lower your saddle on the fly so it's out of the way on descents
-
The RockShox fork's Solo Air spring can easily be adjusted for a specific rider weight, and it's lighter than a coil spring
-
Expanded size range to suit all riders

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Alpha Platinum Aluminium, tapered head tube, Knock Block, Control Freak internal routing, downtube guard, ISCG 05, magnesium rocker link, Mino Link, ABP, Boost148, 130 mm travel |
| FORK |
Size: XS , S RockShox Recon Silver, Solo Air spring, Motion Control damper, lockout, tapered steerer, 46 mm offset, Boost110, Maxle Stealth, 140 mm travel Size: S , M , ML , L , XL RockShox Recon Silver, Solo Air spring, Motion Control damper, lockout, tapered steerer, 42 mm offset, Boost110, Maxle Stealth, 140 mm travel |
| SHOCK |
Size: XS , S X-Fusion Pro 2, 2-position damper, 210x52.5 mm Size: S , M , ML , L , XL X-Fusion Pro 2, 2-position damper, 210x55 mm |
| MAX COMPATIBLE FORK TRAVEL | 150mm |
| WHEELS | |
| HUB FRONT | Bontrager alloy, 6-bolt, Boost110, 15 mm thru-axle |
| HUB REAR | Bontrager alloy, sealed bearing, 6-bolt, Shimano MicroSpline freehub, Boost148, 12 mm thru-axle |
| SKEWER REAR | Bontrager Switch thru-axle, removable lever |
| RIM STRIP | Bontrager TLR |
| RIM | Alex MD35, Tubeless Ready, 32-hole, 35mm width, presta valve |
| SPOKES | 14 g stainless steel |
| TIRE |
Size: XS , S Bontrager XR4 Comp, wire bead, 30 tpi, 27.5x2.60" Size: S , M , ML , L , XL Bontrager XR4 Comp, wire bead, 30 tpi, 29x2.60" |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | Shimano Deore M6100, 12-speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Deore M6100, long cage |
| CRANK |
Size: XS , S Shimano MT511, 30T steel ring, Boost, 170 mm length Size: M , ML , L , XL Shimano MT511, 30T steel ring, Boost, 175 mm length |
| BOTTOM BRACKET | Shimano MT500, 92 mm, PressFit |
| CASSETTE | Shimano Deore M6100, 10-51, 12 speed |
| CHAIN | Shimano Deore M6100, 12-speed |
| COMPONENTS | |
| SADDLE | Bontrager Arvada, steel rails, 138 mm width |
| SEATPOST |
Size: XS , S TranzX JD-YSP18, 100 mm travel, internal routing, 31.6 mm, 361 mm length Size: M , ML , L , XL TranzX JD-YSP18, 130mm travel, internal routing, 31.6 mm, 425 mm length |
| HANDLEBAR | Bontrager alloy, 31.8mm, 15mm rise, 750mm width |
| GRIPS | Bontrager XR Trail Comp, nylon lock-on |
| STEM | Bontrager Rhythm Comp, 31.8 mm, Knock Block, 0-degree, 50 mm length |
| HEADSET | Knock Block Integrated, 58-degree radius, cartridge bearing, 1-1/8" top, 1.5" bottom |
| BRAKE ROTOR | Shimano RT56, 6-bolt, 180 mm |
| BRAKE | Shimano hydraulic disc, MT201 lever, MT200 calliper |
| WEIGHT | |
| WEIGHT | M - 15.55 kg / 34.29 lbs (with tubes) |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
TECHNOLOGY
Mino Link
Fine tune head tube angle by 1/2° and BB height by up to 10mm with the simple turn of a nut. Just flip the link to choose between slack or slacker geometry, without negatively affecting suspension performance. A Trek exclusive.
Alpha Platinum Aluminium
Trek's premium lightweight aluminum is continuously cold extruded and butted at multiple points, and hydroformed into sophisticated tube shapes for maximum strength and minimum weight.
Boost 148/110
Wider dropouts (110mm front, 148mm rear) give you the stiffness of a 27.5" wheel with all the benefits of a 29" wheel, and Boost148 in the rear lets you run wider tires and a larger chainring without affecting q-factor and pedaling efficiency.


















