
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale




Trek FX 3 Disc Bike

Ride for Funzies.
FX 3 Disc is a versatile hybrid bike that's primed for performance, comfort, and utility. It has features like a lightweight aluminum frame, a carbon fork, and powerful disc brakes that stop in any weather. It's a commuting pro if you want it to be, or the perfect fitness companion on pavement and rail trails.
Why you'll love it
-
It's versatile and does whatever you want it to do, whether that's riding for fitness, commuting, or cruising to the farmer's market to pick up groceries
-
The cables are routed internally, which protects them from the elements and adds to the bike's sleek look
-
It's easy to accessorize with racks, a kickstand, fenders, lights, and more!
-
You can pair FX with your smartphone and send your ride data to your favorite fitness app when you add DuoTrap S

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Alpha Gold Aluminum, DuoTrap S compatible, internal cable routing, flat mount disc, rack & fender mounts, 135x5mm QR |
| FORK | FX Carbon, rack and fender mounts, flat mount disc, 405mm axle-to-crown, ThruSkew 5mm QR |
| WHEELS | |
| HUB FRONT | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| HUB REAR | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5 mm QR |
| RIM | Bontrager Tubeless Ready Disc, 32-hole, Presta valve |
| SPOKES | 14 g stainless steel, black |
| TIRE | Bontrager H2 Hard-Case Lite, wire bead, 30 tpi, 700x32c |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | Shimano Deore M4100, 10 speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Deore M5120, long cage |
| CRANK |
Size: S, M Prowheel alloy, 40T narrow-wide ring, 170 mm length Size: L, XL, XXL Prowheel alloy, 40T narrow-wide ring, 175 mm length |
| PEDAL | Bontrager City pedal |
| CASSETTE | Shimano Deore M4100, 11-46, 10 speed |
| CHAIN | KMC X10, 10 speed |
| COMPONENTS | |
| SADDLE | Bontrager H1 |
| SEATPOST | Bontrager alloy, 27.2 mm, 12 mm offset, 330 mm length |
| HANDLEBAR |
Size: S, M Bontrager Satellite Plus IsoZone, alloy, 31.8 mm, 15 mm rise, 600 mm width Size: L, XL, XXL Bontrager Satellite Plus IsoZone, alloy, 31.8 mm, 15 mm rise, 660 mm width |
| GRIPS | Bontrager Satellite IsoZone Plus, lock-on, ergonomic |
| STEM |
Size: S Bontrager Elite, 31.8 mm, Blendr-compatible, 7-degree, 90 mm length Size: M, L Bontrager Elite, 31.8 mm clamp, Blendr-compatible, 7-degree, 100 mm length Size: XL, XXL Bontrager Elite, 31.8 mm clamp, Blendr-compatible, 7-degree, 110 mm length |
| HEADSET | 1-1/8" threadless, sealed cartridge bearings |
| BRAKE ROTOR | Shimano RT26, 6-bolt,160 mm |
| BRAKE | Shimano hydraulic disc, MT201 lever, UR300 caliper
Shimano MT201 hydraulic disc, flat-mount, 160 mm rotor |
| BRAKE PADS | Brake Pad Shimano Resin Disc Pad B01S |
| WEIGHT | |
| WEIGHT | M - 11.38 kg / 25.09 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
TECHNOLOGY
Puncture Resistant Tires
Tough Bontrager Hard-Case tires help keep flats from slowing you down.
Carbon Fork
Lightweight fork with carbon fibre legs soaks up hand-numbing road vibration.
Blendr Stem
Bontrager stem technology lets you clip your gear directly to the stem for clean looks, maximum user friendliness.
Select Color
Select Size
From $205.32
Original: $586.63
-65%Trek FX 3 Disc Bike—
$586.63
$205.32Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

Ride for Funzies.
FX 3 Disc is a versatile hybrid bike that's primed for performance, comfort, and utility. It has features like a lightweight aluminum frame, a carbon fork, and powerful disc brakes that stop in any weather. It's a commuting pro if you want it to be, or the perfect fitness companion on pavement and rail trails.
Why you'll love it
-
It's versatile and does whatever you want it to do, whether that's riding for fitness, commuting, or cruising to the farmer's market to pick up groceries
-
The cables are routed internally, which protects them from the elements and adds to the bike's sleek look
-
It's easy to accessorize with racks, a kickstand, fenders, lights, and more!
-
You can pair FX with your smartphone and send your ride data to your favorite fitness app when you add DuoTrap S

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Alpha Gold Aluminum, DuoTrap S compatible, internal cable routing, flat mount disc, rack & fender mounts, 135x5mm QR |
| FORK | FX Carbon, rack and fender mounts, flat mount disc, 405mm axle-to-crown, ThruSkew 5mm QR |
| WHEELS | |
| HUB FRONT | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| HUB REAR | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5 mm QR |
| RIM | Bontrager Tubeless Ready Disc, 32-hole, Presta valve |
| SPOKES | 14 g stainless steel, black |
| TIRE | Bontrager H2 Hard-Case Lite, wire bead, 30 tpi, 700x32c |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | Shimano Deore M4100, 10 speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Deore M5120, long cage |
| CRANK |
Size: S, M Prowheel alloy, 40T narrow-wide ring, 170 mm length Size: L, XL, XXL Prowheel alloy, 40T narrow-wide ring, 175 mm length |
| PEDAL | Bontrager City pedal |
| CASSETTE | Shimano Deore M4100, 11-46, 10 speed |
| CHAIN | KMC X10, 10 speed |
| COMPONENTS | |
| SADDLE | Bontrager H1 |
| SEATPOST | Bontrager alloy, 27.2 mm, 12 mm offset, 330 mm length |
| HANDLEBAR |
Size: S, M Bontrager Satellite Plus IsoZone, alloy, 31.8 mm, 15 mm rise, 600 mm width Size: L, XL, XXL Bontrager Satellite Plus IsoZone, alloy, 31.8 mm, 15 mm rise, 660 mm width |
| GRIPS | Bontrager Satellite IsoZone Plus, lock-on, ergonomic |
| STEM |
Size: S Bontrager Elite, 31.8 mm, Blendr-compatible, 7-degree, 90 mm length Size: M, L Bontrager Elite, 31.8 mm clamp, Blendr-compatible, 7-degree, 100 mm length Size: XL, XXL Bontrager Elite, 31.8 mm clamp, Blendr-compatible, 7-degree, 110 mm length |
| HEADSET | 1-1/8" threadless, sealed cartridge bearings |
| BRAKE ROTOR | Shimano RT26, 6-bolt,160 mm |
| BRAKE | Shimano hydraulic disc, MT201 lever, UR300 caliper
Shimano MT201 hydraulic disc, flat-mount, 160 mm rotor |
| BRAKE PADS | Brake Pad Shimano Resin Disc Pad B01S |
| WEIGHT | |
| WEIGHT | M - 11.38 kg / 25.09 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
TECHNOLOGY
Puncture Resistant Tires
Tough Bontrager Hard-Case tires help keep flats from slowing you down.
Carbon Fork
Lightweight fork with carbon fibre legs soaks up hand-numbing road vibration.
Blendr Stem
Bontrager stem technology lets you clip your gear directly to the stem for clean looks, maximum user friendliness.




















