











Trek FX 3 Gen 4 Bike
The best all-rounder.
FX 3 is a versatile hybrid bike that's primed for performance, comfort, and utility. It has features like a lightweight aluminum frame, a carbon fork, a 1x drivetrain, and powerful disc brakes that stop in any weather. It's a commuting pro if you want it to be, or the perfect fitness companion on pavement and rail trails.
Jump to Specs → Jump to Features →
♡ Why you'll love it.
- The 1x drivetrain gives you all the gears you need and none you don’t
- It's easy to accessorize with a MIK rear rack, a kickstand, fenders, lights, and more!
- It's versatile and does whatever you want it to do, whether that's riding for fitness, commuting, or cruising to the farmer's market to pick up groceries
- The cables are routed internally, which protects them from the elements and adds to the bike's sleek look
The tech you get.
A lightweight aluminum frame, a carbon fork, hydraulic disc brakes for all-weather stopping power, and a simple 1x drivetrain that ditches the front derailleur for less clutter and easier operation. Don't worry, with the wide-range 11-48 cassette still gives you all the gears you need to conquer hills and crush flats. Plus, you get vibration-absorbing handlebars with ergonomic grips for more comfort on every ride.
SPECS
| FRAME | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 135x5mm QR |
| FORK | FX carbon, flat-mount disc, rack mounts, 410mm axle-to-crown, ThruSkew 5mm QR |
| HUB FRONT | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| SKEWER FRONT | 139x5mm bolt-on |
| HUB REAR | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5 mm QR |
| SKEWER REAR | 152x5mm QR |
| RIM | Bontrager Tubeless Ready Disc, 32-hole, Presta valve |
| TIRE | Bontrager H2 Comp, wire bead, 30 tpi, 700x35mm |
| MAX TIRE SIZE | 700x40mm |
| SHIFTER | Shimano CUES U6000 w/optical gear display, 10 speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano CUES U6000 GS |
| CRANK |
|
| CASSETTE | Shimano CUES LG300, LINKGLIDE, 11-48, 10 speed |
| CHAIN | Shimano LG500 |
| PEDAL | Bontrager City pedals |
| MAX CHAIN RING SIZE | 1x: 44T, 2x: 46/32 |
| SADDLE | Bontrager H1 |
| SEATPOST | Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| HANDLEBAR |
|
| GRIPS | Bontrager Satellite IsoZone Plus, lock-on, ergonomic |
| STEM | Size: XS, S Bontrager Comp, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 90mm length |
| Size: M, L, XL, XXL Bontrager Comp, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 100mm length | |
| BRAKE | Shimano hydraulic disc, MT201 lever, UR300 caliper |
| BRAKE ROTOR | Shimano RT26, 6-bolt, 160mmr |
| ROTOR SIZE | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| WEIGHT | M - 11.50 kg / 25.36 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
Original: $718.79
-65%$718.79
$251.58Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The best all-rounder.
FX 3 is a versatile hybrid bike that's primed for performance, comfort, and utility. It has features like a lightweight aluminum frame, a carbon fork, a 1x drivetrain, and powerful disc brakes that stop in any weather. It's a commuting pro if you want it to be, or the perfect fitness companion on pavement and rail trails.
Jump to Specs → Jump to Features →
♡ Why you'll love it.
- The 1x drivetrain gives you all the gears you need and none you don’t
- It's easy to accessorize with a MIK rear rack, a kickstand, fenders, lights, and more!
- It's versatile and does whatever you want it to do, whether that's riding for fitness, commuting, or cruising to the farmer's market to pick up groceries
- The cables are routed internally, which protects them from the elements and adds to the bike's sleek look
The tech you get.
A lightweight aluminum frame, a carbon fork, hydraulic disc brakes for all-weather stopping power, and a simple 1x drivetrain that ditches the front derailleur for less clutter and easier operation. Don't worry, with the wide-range 11-48 cassette still gives you all the gears you need to conquer hills and crush flats. Plus, you get vibration-absorbing handlebars with ergonomic grips for more comfort on every ride.
SPECS
| FRAME | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 135x5mm QR |
| FORK | FX carbon, flat-mount disc, rack mounts, 410mm axle-to-crown, ThruSkew 5mm QR |
| HUB FRONT | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| SKEWER FRONT | 139x5mm bolt-on |
| HUB REAR | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5 mm QR |
| SKEWER REAR | 152x5mm QR |
| RIM | Bontrager Tubeless Ready Disc, 32-hole, Presta valve |
| TIRE | Bontrager H2 Comp, wire bead, 30 tpi, 700x35mm |
| MAX TIRE SIZE | 700x40mm |
| SHIFTER | Shimano CUES U6000 w/optical gear display, 10 speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano CUES U6000 GS |
| CRANK |
|
| CASSETTE | Shimano CUES LG300, LINKGLIDE, 11-48, 10 speed |
| CHAIN | Shimano LG500 |
| PEDAL | Bontrager City pedals |
| MAX CHAIN RING SIZE | 1x: 44T, 2x: 46/32 |
| SADDLE | Bontrager H1 |
| SEATPOST | Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| HANDLEBAR |
|
| GRIPS | Bontrager Satellite IsoZone Plus, lock-on, ergonomic |
| STEM | Size: XS, S Bontrager Comp, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 90mm length |
| Size: M, L, XL, XXL Bontrager Comp, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 100mm length | |
| BRAKE | Shimano hydraulic disc, MT201 lever, UR300 caliper |
| BRAKE ROTOR | Shimano RT26, 6-bolt, 160mmr |
| ROTOR SIZE | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| WEIGHT | M - 11.50 kg / 25.36 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |




















