
š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Trek FX 2 Stagger Gen 4 Bike
Exercise, commute, or ride for fun.
FX 2 is a stylish and versatile hybrid bike with disc brakes that let you stop on a dime ā even when the weather isn't cooperating. Exercise, commute, or ride for fun with the lightweight aluminum frame, 9 speeds, and versatile, long-lasting tires that are fast on the road and stable on loose terrain.
Jump to Specs ā Ā Ā Ā Jump to Features ā

The tech you get.
A lightweight aluminum frame with stepthrough geometry that's easier to mount and dismount, hydraulic disc brakes for all-weather stopping power, a Shimano drivetrain with 9 speeds and a wide range of gearing so you're never pedaling too hard or too soft, and mounts that make it easy to accessorize your ride!

ā” Why you'll love it.
- The stepthrough frame makes it easy to hop on and go, and hop off when your ride is over
- The cables are routed internally, which protects them from the elements and adds to the bike's sleek look
- It's easy to accessorize with racks, a kickstand, fenders, lights, and more!
- Like every Trek hybrid, it's backed by a lifetime warranty and supported by a wide network of retail partners
SPECS
| FRAME | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 135x5mm QR |
| FORK | FX alloy, flat-mount disc, rack mounts, 410mm axle-to-crown, ThruSkew 5mm QR |
| HUB FRONT | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| SKEWER FRONT | 139x5mm bolt-on |
| HUB REAR | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5 mm QR |
| SKEWER REAR | 152x5mm QR |
| RIM | Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20mm width, schrader valve |
| TIRE | Bontrager H2 Comp, wire bead, 30 tpi, 700x35mm |
| MAX TIRE SIZE | 700x40mm |
| SHIFTER | Shimano U4000, 9 speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano CUES U4000 |
| CRANK | ProWheel Pro alloy, 40T narrow-wide steel ring, 170mm length |
| BOTTOM BRACKET | Sealed cartridge, 68mm |
| CASSETTE | Shimano LINKGLIDE LG300, 11-46, 9 speed |
| CHAIN | Shimano LG500 |
| PEDAL | Bontrager City pedals |
| MAX CHAINRING SIZE | 1x: 44T, 2x: 46/32 |
| SADDLE | Bontrager Sport Women's |
| SEATPOST | Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| HANDLEBAR |
|
| GRIPS | Bontrager Satellite |
| STEM |
|
| BRAKE ROTOR | Tektro wave, 6-bolt, 160mm |
| BRAKE SET | Tektro HD-R280 hydraulic disc, 160mm rotor |
| ROTOR SIZE | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| WEIGHT | M - 11.90 kg / 26.24 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
ā ļø
Parts may be substituted at any time without notice by the manufacturer. An equivalent quality part may be used based on availability or yearly model.
Select Color
Select Size
From $225.88
Original: $645.37
-65%Trek FX 2 Stagger Gen 4 Bikeā
$645.37
$225.88Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Exercise, commute, or ride for fun.
FX 2 is a stylish and versatile hybrid bike with disc brakes that let you stop on a dime ā even when the weather isn't cooperating. Exercise, commute, or ride for fun with the lightweight aluminum frame, 9 speeds, and versatile, long-lasting tires that are fast on the road and stable on loose terrain.
Jump to Specs ā Ā Ā Ā Jump to Features ā

The tech you get.
A lightweight aluminum frame with stepthrough geometry that's easier to mount and dismount, hydraulic disc brakes for all-weather stopping power, a Shimano drivetrain with 9 speeds and a wide range of gearing so you're never pedaling too hard or too soft, and mounts that make it easy to accessorize your ride!

ā” Why you'll love it.
- The stepthrough frame makes it easy to hop on and go, and hop off when your ride is over
- The cables are routed internally, which protects them from the elements and adds to the bike's sleek look
- It's easy to accessorize with racks, a kickstand, fenders, lights, and more!
- Like every Trek hybrid, it's backed by a lifetime warranty and supported by a wide network of retail partners
SPECS
| FRAME | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 135x5mm QR |
| FORK | FX alloy, flat-mount disc, rack mounts, 410mm axle-to-crown, ThruSkew 5mm QR |
| HUB FRONT | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| SKEWER FRONT | 139x5mm bolt-on |
| HUB REAR | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5 mm QR |
| SKEWER REAR | 152x5mm QR |
| RIM | Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20mm width, schrader valve |
| TIRE | Bontrager H2 Comp, wire bead, 30 tpi, 700x35mm |
| MAX TIRE SIZE | 700x40mm |
| SHIFTER | Shimano U4000, 9 speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano CUES U4000 |
| CRANK | ProWheel Pro alloy, 40T narrow-wide steel ring, 170mm length |
| BOTTOM BRACKET | Sealed cartridge, 68mm |
| CASSETTE | Shimano LINKGLIDE LG300, 11-46, 9 speed |
| CHAIN | Shimano LG500 |
| PEDAL | Bontrager City pedals |
| MAX CHAINRING SIZE | 1x: 44T, 2x: 46/32 |
| SADDLE | Bontrager Sport Women's |
| SEATPOST | Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| HANDLEBAR |
|
| GRIPS | Bontrager Satellite |
| STEM |
|
| BRAKE ROTOR | Tektro wave, 6-bolt, 160mm |
| BRAKE SET | Tektro HD-R280 hydraulic disc, 160mm rotor |
| ROTOR SIZE | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| WEIGHT | M - 11.90 kg / 26.24 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
ā ļø
Parts may be substituted at any time without notice by the manufacturer. An equivalent quality part may be used based on availability or yearly model.




















