
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale




Trek FX 2 Stagger + E Bike

It's right for you if...
You want a lightweight, simple to use city e-bike that brings a capable boost to daily errands, commutes, and joyrides around your city.
♡ Why you'll love it ♡
- This is our lightest city e-bike, making it easier to maneuver while parking and less of a pain to carry up stairs
- The pedal assist system has a hub motor for a more natural ride feel and a simple LED remote that indicates your assist setting
- It really is ready to roll, with included accessories like fenders, lights, and a MIK-compatible rear rack
- Double your range with a 250Wh plug-and-play Range Extender battery that uses water bottle mounts to attach to your frame
The tech you get
-
A lightweight aluminum frame with a stagger design that makes it easier to hop on and off, Trek's proprietary pedal assist system with a hub motor (250W, 40Nm) that assists up to 20 mph and a 250Wh battery for a range of up to 35 miles per charge. Plus, fast 700c wheels, fast-rolling yet stable 40c tires with reflective sidewalls, a reliable 9-speed Shimano drivetrain, hydraulic disc brakes, integrated lights powered by the battery, a MIK-compatible rear rack, fenders, and a kickstand.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, internal battery, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 144.5mm OLD hub motor spacing |
| FORK | FX+ alloy, internal brake routing, fender mounts, rack mounts, ThruSkew 5mm bolt-on skewer |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| REAR HUB | Hyena hub drive motor, 40Nm, 250W |
| FRONT SKEWER | 135x5mm bolt-on |
| RIM | Bontrager Connection, alloy, double-wall, 32-hole, Schrader valve |
| TIRES | Bontrager H2 Comp, reflective strip, wire bead, 30tpi, 700x40c |
| MAX TIRE SIZE | 50c without fenders, 45c with fenders |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | Shimano Altus M2010, 9 speed |
| CRANKSET | Size S, M: ProWheel Pro alloy, 42T narrow-wide steel ring, 170mm length | Size L: ProWheel Pro alloy, 42T narrow-wide steel ring, 175mm length |
| BOTTOM BRACKET | Torque sensor, threaded, 122.5mm spindle |
| PEDALS | Bontrager City pedals |
| CASSETTE | Shimano HG200, 11-36, 9 speed |
| CHAIN | KMC X9 |
| MAX CHAINRING SIZE | 42T |
| COMPONENTS | |
| SADDLE | Bontrager Sport Women's |
| SEATPOST | Size: S, M: Bontrager alloy, 31.6mm, 12mm offset, 330mm length |Size: L: Bontrager alloy, 31.6mm, 12mm offset, 400mm length |
| HANDLEBAR | Size: S, M: Bontrager alloy, 31.8mm, 15mm rise, 660mm width|Size: L: Bontrager alloy, 31.8 mm, 15 mm rise, 690 mm width |
| GRIPS | Bontrager XR Endurance Comp, lock-on |
| STEM | Size: S, M: Bontrager alloy, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 90mm length|Size: L: Bontrager alloy, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 100mm length |
| BRAKE | Shimano hydraulic disc, MT200 lever, UR300 caliper |
| BRAKE ROTOR | Shimano RT26, 6-bolt,160 mm |
| ROTOR SIZE | Max brake rotor size: 160mm |
| ACCESSORIES | |
| BATTERY | 250Wh |
| CHARGER | 2A, 42V output, 100V-240V AC input |
| LIGHT | FRONT: Herrmans MR4, 120 lumen, 40 lux, LED, headlight | REAR: Spanninga Solo, taillight |
| COMPUTER | LED display |
| KICKSTAND | Alloy, rear mount |
| CARGO RACK | MIK-compatible alloy rear rack |
| FENDER | SKS plastic |
| WEIGHT | |
| BIKE WEIGHT | M - 18.20 kg / 40.13 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
TECHNOLOGY
Smooth and Stable
700 x 40c tires get you to your destination quickly and efficiently.
Sleek Hidden Battery
A reliable 250 Wh internal battery system assists up yo 35 miles with an easily accessible charging port right on the downtube.
Intuitive On-bar Controls
A simple three-button layout and easy-to-read LED indicators put a faster ride right at your fingertips.
Select Color
Select Size
From $1,541.09
Trek FX 2 Stagger + E Bike—
$1,541.09
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

It's right for you if...
You want a lightweight, simple to use city e-bike that brings a capable boost to daily errands, commutes, and joyrides around your city.
♡ Why you'll love it ♡
- This is our lightest city e-bike, making it easier to maneuver while parking and less of a pain to carry up stairs
- The pedal assist system has a hub motor for a more natural ride feel and a simple LED remote that indicates your assist setting
- It really is ready to roll, with included accessories like fenders, lights, and a MIK-compatible rear rack
- Double your range with a 250Wh plug-and-play Range Extender battery that uses water bottle mounts to attach to your frame
The tech you get
-
A lightweight aluminum frame with a stagger design that makes it easier to hop on and off, Trek's proprietary pedal assist system with a hub motor (250W, 40Nm) that assists up to 20 mph and a 250Wh battery for a range of up to 35 miles per charge. Plus, fast 700c wheels, fast-rolling yet stable 40c tires with reflective sidewalls, a reliable 9-speed Shimano drivetrain, hydraulic disc brakes, integrated lights powered by the battery, a MIK-compatible rear rack, fenders, and a kickstand.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, internal battery, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 144.5mm OLD hub motor spacing |
| FORK | FX+ alloy, internal brake routing, fender mounts, rack mounts, ThruSkew 5mm bolt-on skewer |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| REAR HUB | Hyena hub drive motor, 40Nm, 250W |
| FRONT SKEWER | 135x5mm bolt-on |
| RIM | Bontrager Connection, alloy, double-wall, 32-hole, Schrader valve |
| TIRES | Bontrager H2 Comp, reflective strip, wire bead, 30tpi, 700x40c |
| MAX TIRE SIZE | 50c without fenders, 45c with fenders |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | Shimano Altus M2010, 9 speed |
| CRANKSET | Size S, M: ProWheel Pro alloy, 42T narrow-wide steel ring, 170mm length | Size L: ProWheel Pro alloy, 42T narrow-wide steel ring, 175mm length |
| BOTTOM BRACKET | Torque sensor, threaded, 122.5mm spindle |
| PEDALS | Bontrager City pedals |
| CASSETTE | Shimano HG200, 11-36, 9 speed |
| CHAIN | KMC X9 |
| MAX CHAINRING SIZE | 42T |
| COMPONENTS | |
| SADDLE | Bontrager Sport Women's |
| SEATPOST | Size: S, M: Bontrager alloy, 31.6mm, 12mm offset, 330mm length |Size: L: Bontrager alloy, 31.6mm, 12mm offset, 400mm length |
| HANDLEBAR | Size: S, M: Bontrager alloy, 31.8mm, 15mm rise, 660mm width|Size: L: Bontrager alloy, 31.8 mm, 15 mm rise, 690 mm width |
| GRIPS | Bontrager XR Endurance Comp, lock-on |
| STEM | Size: S, M: Bontrager alloy, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 90mm length|Size: L: Bontrager alloy, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 100mm length |
| BRAKE | Shimano hydraulic disc, MT200 lever, UR300 caliper |
| BRAKE ROTOR | Shimano RT26, 6-bolt,160 mm |
| ROTOR SIZE | Max brake rotor size: 160mm |
| ACCESSORIES | |
| BATTERY | 250Wh |
| CHARGER | 2A, 42V output, 100V-240V AC input |
| LIGHT | FRONT: Herrmans MR4, 120 lumen, 40 lux, LED, headlight | REAR: Spanninga Solo, taillight |
| COMPUTER | LED display |
| KICKSTAND | Alloy, rear mount |
| CARGO RACK | MIK-compatible alloy rear rack |
| FENDER | SKS plastic |
| WEIGHT | |
| BIKE WEIGHT | M - 18.20 kg / 40.13 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
TECHNOLOGY
Smooth and Stable
700 x 40c tires get you to your destination quickly and efficiently.
Sleek Hidden Battery
A reliable 250 Wh internal battery system assists up yo 35 miles with an easily accessible charging port right on the downtube.
Intuitive On-bar Controls
A simple three-button layout and easy-to-read LED indicators put a faster ride right at your fingertips.




















