
š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale




Trek Fuel EX 7 Deore XT

Fuel EX 7 shines when you're charging down tricky descents, where the upgraded suspension package comes in handy. Fuel EX 7 is a great all-around trail bike for a wide variety of terrain.
A lightweight aluminum frame, tubeless ready wheels, and a reliable 1x12 SRAM NX Eagle drivetrain make this an awesome all-around full suspension mountain bike. It has upgrades where it matters most, like the suspension, drivetrain, and tubeless ready Bontrager wheels.
Why you'll love it
You get more traction and control with upgraded parts you won't outgrow right away as your skills progress
-
The dropper post lets you lower your saddle on the fly so it's out of the way on descents
-
Wide wheels provide more tire support so you get better traction and control.
-
The suspension seatpost absorbs fatiguing bumps in the road.
-
A light yet stiff alloy frame, a 140mm RockShox fork with a DebonAir spring for better small-bump compliance, and a FOX shock. A 1x12 SRAM NX Eagle drivetrain with a wide gear range.

SPECS
| FRAMESET | Ā |
| FRAME | Alpha Platinum Aluminum, internal storage, angle-adjust headset, Mino Link adjustable geometry, adjustable leverage rate, guided internal routing, magnesium rocker link, 34.9mm seat tube, ISCG 05, 55mm chainline, BSA 73, downtube guard, shuttle guard, ABP, UDH, Boost148, 140mm travel |
| FORK | RockShox 35 Gold RL, DebonAir spring, Motion Control damper, lockout, tapered steerer, 44mm offset, Boost110, 15mm Maxle Stealth, 150mm travel |
| Ā | Ā |
| WHEELS | Ā |
| FRONT WHEEL |
Size:Ā S , M , ML , L , XL , XXL Bontrager Line Comp 30, Tubeless Ready, 6-bolt, Boost110, 15mm thru axle, 29'' |
| REAR WHEEL |
Size:Ā S , M , ML , L , XL , XXL Bontrager Line Comp 30, High Strength 6000 Series Aluminum rim, Tubeless Ready, Rapid Drive 108, 6-bolt, Shimano MicroSpline freehub, Boost148, 12mm thru axle, 29'' |
| TIRES |
Size:Ā S , M , ML , L , XL , XXL Bontrager XR5 Team Issue, Tubeless Ready, Inner Strength casing, aramid bead, 60 tpi, 29x2.50'' |
| MAX TIRE SIZE | Frame: 29x2.50" Fork: See manufacturer |
| RIM | Bontrager TLR |
| Ā | Ā |
| DRIVETRAIN | Ā |
| SHIFTERS | Shimano SLX M7100, 12 speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano XT M8100, long cage |
| CRANK | Shimano Deore M6120, 30T ring, 55 mm chainline, 170 mm length |
| CASSETTE | Shimano Deore M6100, 10-51, 12 speed |
| CHAIN | Shimano Deore M6100, 12 speed |
| BRAKES | Shimano hydraulic disc, MT4100 lever, MT410 calliper Brake rotor: Shimano RT56, 6-bolt, 180mm |
| STEM | Bontrager Rhythm Comp, 31.8 mm, Knock Block, 0-degree, 50mm length |
| Ā | Ā |
| COMPONENTS | Ā |
| SADDLE | Bontrager Arvada, steel rails, 138 mm width |
| SEATPOST | TranzX JD-YSP18, 150 mm travel, internal routing, 31.6 mm, 445 mm length |
| HANDLEBAR | Bontrager alloy, 31.8mm, 15mm rise, 750mm width |
| GRIPS | Bontrager XR Trial Comp, nylon lock-on |
| HEAD SET | Knock Block Integrated, 58-degree radius, cartridge bearing, 1-1/8" top, 1.5" bottom |
| WEIGHT | M - 14.48 kg / 31.93 lbs (with TLR sealant, no tubes) |
| Ā | Ā |
TECHNOLOGY
Mino Link adjustable geometry
Fine tune head tube angle by 1/2° and BB height by up to 10mm with the simple turn of a nut. Just flip the link to choose between slack or slack geometry, without negatively affecting suspension performance. A Trek exclusive.
Alpha Platinum Aluminum
Our premium lightweight aluminum is continuously cold extruded and butted at multiple points, and hydroformed into sophisticated tube shapes for maximum strength and minimum weight.
Boost148/110
Wider dropouts (110mm front, 148mm rear) give you the stiffness of a 27.5ā wheel with all the benefits of a 29ā wheel, and Boost148 in the rear lets you run wider tires and a larger chainring without affecting q-factor and pedaling efficiency.
Select Color
Select Size
From $719.26
Original: $2,055.04
-65%Trek Fuel EX 7 Deore XTā
$2,055.04
$719.26Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

Fuel EX 7 shines when you're charging down tricky descents, where the upgraded suspension package comes in handy. Fuel EX 7 is a great all-around trail bike for a wide variety of terrain.
A lightweight aluminum frame, tubeless ready wheels, and a reliable 1x12 SRAM NX Eagle drivetrain make this an awesome all-around full suspension mountain bike. It has upgrades where it matters most, like the suspension, drivetrain, and tubeless ready Bontrager wheels.
Why you'll love it
You get more traction and control with upgraded parts you won't outgrow right away as your skills progress
-
The dropper post lets you lower your saddle on the fly so it's out of the way on descents
-
Wide wheels provide more tire support so you get better traction and control.
-
The suspension seatpost absorbs fatiguing bumps in the road.
-
A light yet stiff alloy frame, a 140mm RockShox fork with a DebonAir spring for better small-bump compliance, and a FOX shock. A 1x12 SRAM NX Eagle drivetrain with a wide gear range.

SPECS
| FRAMESET | Ā |
| FRAME | Alpha Platinum Aluminum, internal storage, angle-adjust headset, Mino Link adjustable geometry, adjustable leverage rate, guided internal routing, magnesium rocker link, 34.9mm seat tube, ISCG 05, 55mm chainline, BSA 73, downtube guard, shuttle guard, ABP, UDH, Boost148, 140mm travel |
| FORK | RockShox 35 Gold RL, DebonAir spring, Motion Control damper, lockout, tapered steerer, 44mm offset, Boost110, 15mm Maxle Stealth, 150mm travel |
| Ā | Ā |
| WHEELS | Ā |
| FRONT WHEEL |
Size:Ā S , M , ML , L , XL , XXL Bontrager Line Comp 30, Tubeless Ready, 6-bolt, Boost110, 15mm thru axle, 29'' |
| REAR WHEEL |
Size:Ā S , M , ML , L , XL , XXL Bontrager Line Comp 30, High Strength 6000 Series Aluminum rim, Tubeless Ready, Rapid Drive 108, 6-bolt, Shimano MicroSpline freehub, Boost148, 12mm thru axle, 29'' |
| TIRES |
Size:Ā S , M , ML , L , XL , XXL Bontrager XR5 Team Issue, Tubeless Ready, Inner Strength casing, aramid bead, 60 tpi, 29x2.50'' |
| MAX TIRE SIZE | Frame: 29x2.50" Fork: See manufacturer |
| RIM | Bontrager TLR |
| Ā | Ā |
| DRIVETRAIN | Ā |
| SHIFTERS | Shimano SLX M7100, 12 speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano XT M8100, long cage |
| CRANK | Shimano Deore M6120, 30T ring, 55 mm chainline, 170 mm length |
| CASSETTE | Shimano Deore M6100, 10-51, 12 speed |
| CHAIN | Shimano Deore M6100, 12 speed |
| BRAKES | Shimano hydraulic disc, MT4100 lever, MT410 calliper Brake rotor: Shimano RT56, 6-bolt, 180mm |
| STEM | Bontrager Rhythm Comp, 31.8 mm, Knock Block, 0-degree, 50mm length |
| Ā | Ā |
| COMPONENTS | Ā |
| SADDLE | Bontrager Arvada, steel rails, 138 mm width |
| SEATPOST | TranzX JD-YSP18, 150 mm travel, internal routing, 31.6 mm, 445 mm length |
| HANDLEBAR | Bontrager alloy, 31.8mm, 15mm rise, 750mm width |
| GRIPS | Bontrager XR Trial Comp, nylon lock-on |
| HEAD SET | Knock Block Integrated, 58-degree radius, cartridge bearing, 1-1/8" top, 1.5" bottom |
| WEIGHT | M - 14.48 kg / 31.93 lbs (with TLR sealant, no tubes) |
| Ā | Ā |
TECHNOLOGY
Mino Link adjustable geometry
Fine tune head tube angle by 1/2° and BB height by up to 10mm with the simple turn of a nut. Just flip the link to choose between slack or slack geometry, without negatively affecting suspension performance. A Trek exclusive.
Alpha Platinum Aluminum
Our premium lightweight aluminum is continuously cold extruded and butted at multiple points, and hydroformed into sophisticated tube shapes for maximum strength and minimum weight.
Boost148/110
Wider dropouts (110mm front, 148mm rear) give you the stiffness of a 27.5ā wheel with all the benefits of a 29ā wheel, and Boost148 in the rear lets you run wider tires and a larger chainring without affecting q-factor and pedaling efficiency.




















