
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale





Trek Dual Sport 3 Bike

Pavement, path, trail, and wherever you roam
Dual Sport 3 is a high-performance hybrid bike with upgraded components that stand up to long rides on a variety of surfaces, from city streets to gravel trails and more! Plus, front suspension, tubeless ready rims, and puncture-resistant tires give you the confidence to take on bigger adventures.
Why you'll love it
-
The fork's lockout feature ensures you're always riding efficiently: close it for smooth pavement, open it up on rougher trails
-
A wide range of gearing means you never have to pedal too hard or too soft, even on the biggest hills
-
Internal cable routing extends the life of your cables and adds to the bike's sleek look

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Alpha Gold Aluminium, DuoTrap S-compatible, internal cable routing, rack and mudguard mounts, post-mount disc, kickstand mount, 135x5 mm QR |
| FORK | SR Suntour NEX, coil spring, preload, hydraulic lockout, 100x5mm QR, 63mm travel |
| WHEELS | |
| HUB FRONT | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| HUB REAR | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5 mm QR |
| RIM | Bontrager Tubeless Ready Disc, 32-hole, Presta valve |
| SPOKES | 14 g stainless steel, black |
| TIRE | Bontrager GR1 Expert, Hard-Case Lite, wire bead, 60 tpi, 700x40c |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | Shimano Deore M4100, 10 speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Deore M5120, long cage |
| CRANK |
Size: S, M Prowheel alloy, 40T narrow-wide ring 170 mm length Size: L, XL Prowheel alloy, 40t narrow- wide ring 175 mm length |
| PEDAL | Wellgo M141, resin body, alloy cage |
| CASSETTE | Shimano Deore M4100, 11-46, 10 speed |
| CHAIN | KMC X10, 10 speed |
| COMPONENTS | |
| SADDLE | Bontrager H1 |
| SEATPOST | Bontrager alloy, 27.2 mm, 12 mm offset, 330 mm length |
| HANDLEBAR |
Size: S, M Bontrager Comp Lowriser, alloy, 31.8mm, 15mm rise, 600mm width Size: L, XL Bontrager Comp Lowriser, alloy, 31.8mm, 15mm rise, 660mm width |
| GRIPS | Bontrager XR Endurance Elite, lock-on, ergonomic |
| STEM |
Size: S Bontrager Elite, 31.8 mm, Blendr-compatible, 7-degree, 80 mm length Size: M, L Bontrager Elite, 31.8 mm, Blendr-compatible, 7-degree, 90 mm length Size: XL Bontrager Elite, 31.8 mm clamp, Blendr-compatible, 7-degree, 110 mm length |
| HEADSET | 1-1/8" threadless, sealed cartridge bearings |
| BRAKE ROTOR | Shimano RT26, 6-bolt,160 mm |
| WEIGHT | |
| WEIGHT | M - 13.01 kg / 28.69 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
TECHNOLOGY
Blendr Stem
Bontrager stem technology lets you clip your gear directly to the stem for clean looks, maximum user friendliness.
Suspension Fork
Shock-absorbing fork allows the front wheel to travel up and down over bumps while the handlebars stay steady, for a comfortable, controlled ride.
Suspension Lockout
Allows you to lock out the suspension fork for efficient riding on smooth terrain.
Select Color
Select Size
From $298.08
Original: $851.67
-65%Trek Dual Sport 3 Bike—
$851.67
$298.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

Pavement, path, trail, and wherever you roam
Dual Sport 3 is a high-performance hybrid bike with upgraded components that stand up to long rides on a variety of surfaces, from city streets to gravel trails and more! Plus, front suspension, tubeless ready rims, and puncture-resistant tires give you the confidence to take on bigger adventures.
Why you'll love it
-
The fork's lockout feature ensures you're always riding efficiently: close it for smooth pavement, open it up on rougher trails
-
A wide range of gearing means you never have to pedal too hard or too soft, even on the biggest hills
-
Internal cable routing extends the life of your cables and adds to the bike's sleek look

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Alpha Gold Aluminium, DuoTrap S-compatible, internal cable routing, rack and mudguard mounts, post-mount disc, kickstand mount, 135x5 mm QR |
| FORK | SR Suntour NEX, coil spring, preload, hydraulic lockout, 100x5mm QR, 63mm travel |
| WHEELS | |
| HUB FRONT | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| HUB REAR | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5 mm QR |
| RIM | Bontrager Tubeless Ready Disc, 32-hole, Presta valve |
| SPOKES | 14 g stainless steel, black |
| TIRE | Bontrager GR1 Expert, Hard-Case Lite, wire bead, 60 tpi, 700x40c |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | Shimano Deore M4100, 10 speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Deore M5120, long cage |
| CRANK |
Size: S, M Prowheel alloy, 40T narrow-wide ring 170 mm length Size: L, XL Prowheel alloy, 40t narrow- wide ring 175 mm length |
| PEDAL | Wellgo M141, resin body, alloy cage |
| CASSETTE | Shimano Deore M4100, 11-46, 10 speed |
| CHAIN | KMC X10, 10 speed |
| COMPONENTS | |
| SADDLE | Bontrager H1 |
| SEATPOST | Bontrager alloy, 27.2 mm, 12 mm offset, 330 mm length |
| HANDLEBAR |
Size: S, M Bontrager Comp Lowriser, alloy, 31.8mm, 15mm rise, 600mm width Size: L, XL Bontrager Comp Lowriser, alloy, 31.8mm, 15mm rise, 660mm width |
| GRIPS | Bontrager XR Endurance Elite, lock-on, ergonomic |
| STEM |
Size: S Bontrager Elite, 31.8 mm, Blendr-compatible, 7-degree, 80 mm length Size: M, L Bontrager Elite, 31.8 mm, Blendr-compatible, 7-degree, 90 mm length Size: XL Bontrager Elite, 31.8 mm clamp, Blendr-compatible, 7-degree, 110 mm length |
| HEADSET | 1-1/8" threadless, sealed cartridge bearings |
| BRAKE ROTOR | Shimano RT26, 6-bolt,160 mm |
| WEIGHT | |
| WEIGHT | M - 13.01 kg / 28.69 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
TECHNOLOGY
Blendr Stem
Bontrager stem technology lets you clip your gear directly to the stem for clean looks, maximum user friendliness.
Suspension Fork
Shock-absorbing fork allows the front wheel to travel up and down over bumps while the handlebars stay steady, for a comfortable, controlled ride.
Suspension Lockout
Allows you to lock out the suspension fork for efficient riding on smooth terrain.




















