
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale



Trek Dual Sport+ 2 Stagger E Bike

It's right for you if...
You want a lightweight, simple to use hybrid e-bike that brings a capable boost to daily errands and rides as well as weekend adventures.
♡ Why you'll love it ♡
- This is our lightest hybrid e-bike, making it easier to maneuver while parking and less of a pain to carry up stairs
- The pedal assist system has a hub motor for a more natural ride feel and a simple LED remote that indicates your assist setting
- Stiff wheels and wide tires give you the terrain-smoothing comfort and confidence of a suspension fork without the added weight
- It's easy to accessorize with fenders and a rear rack to carry everything you need
The tech you get
-
A lightweight aluminum frame with a stagger design that's easier to hop on and off, Trek's proprietary pedal assist system with a hub motor (250W, 40Nm) that assists up to 20mph and a 250Wh battery for a range of up to 35 miles per charge. Plus, stiff 650b wheels and wide 50c tires for capability and comfort on varied terrain, a reliable 9-speed Shimano drivetrain, hydraulic disc brakes, integrated lights powered by the battery, and a kickstand.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, internal battery, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 144.5mm OLD hub motor spacing |
| FORK | DS+ alloy, internal brake routing, fender mounts, rack mounts, ThruSkew 5mm bolt-on skewer |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| REAR HUB | Hyena hub drive motor, 40Nm, 250W |
| FRONT SKEWER | 135x5mm bolt-on |
| RIM | Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20 mm width, Presta valve |
| SPOKES | 14g stainless steel, black |
| TIRES | Bontrager GR0 Expert, wire bead, puncture protection, 60 tpi, 650x50c |
| MAX TIRE SIZE | 27.5x2.0" with or without fenders |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | Shimano Altus M2010, 9 speed |
| CRANKSET | Size: S, M: ProWheel Pro alloy, 42T narrow-wide steel ring, 170mm length|Size: L: ProWheel Pro alloy, 42T narrow-wide steel ring, 175mm length |
| BOTTOM BRACKET | Torque sensor, threaded, 122.5mm spindle |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Altus M2000, long cage |
| CASSETTE | Shimano HG200, 11-36, 9 speed |
| PEDAL | Bontrager City pedals |
| CHAIN | KMC X9 |
| MAX CHAINRING SIZE | 42T |
| COMPONENTS | |
| SADDLE | Bontrager Sport Women's |
| SEATPOST | Size: S, M: Bontrager alloy, 31.6mm, 12mm offset, 330mm length|Size: L: Bontrager alloy, 31.6mm, 12mm offset, 400mm length |
| HANDLEBAR | Size: S, M: Bontrager alloy, 31.8mm, 15mm rise, 660mm width|Size: L: Bontrager alloy, 31.8 mm, 15 mm rise, 690 mm width |
| STEM | Size: S, M: Bontrager alloy, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 90mm length|Size: L: Bontrager alloy, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 100mm length |
| GRIPS | Bontrager XR Endurance Comp, lock-on |
| BRAKE | Shimano hydraulic disc, MT200 lever, UR300 caliper |
| BRAKE ROTOR | Shimano RT26, 6-bolt,160 mm |
| ACCESSORIES | |
| BATTERY | 250Wh |
| CHARGER | 2A, 42V output, 100V-240V AC input |
| LIGHT | FRONT: Herrmans MR4, 120 lumen, 40 lux, LED, headlight|REAR: Spanninga Solo, taillight |
| COMPUTER | LED display |
| KICKSTAND | Alloy, rear mount |
| WEIGHT | |
| BIKE WEIGHT | M - 17.28 kg / 38.1 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
TECHNOLOGY
Optional Range Extender
Double your distance and explore up to 70 miles with a supplementary 250Wh plug-and-play battery.
Integrated Lights
See and be seen with integrated front and rear lights that turn on and off with your bike.
Wide, Stable Tires
Massive tire clearance accommodates 27.5"x2.2" tires for better traction on multiple surfaces.
Select Color
Select Size
From $1,394.25
Trek Dual Sport+ 2 Stagger E Bike—
$1,394.25
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

It's right for you if...
You want a lightweight, simple to use hybrid e-bike that brings a capable boost to daily errands and rides as well as weekend adventures.
♡ Why you'll love it ♡
- This is our lightest hybrid e-bike, making it easier to maneuver while parking and less of a pain to carry up stairs
- The pedal assist system has a hub motor for a more natural ride feel and a simple LED remote that indicates your assist setting
- Stiff wheels and wide tires give you the terrain-smoothing comfort and confidence of a suspension fork without the added weight
- It's easy to accessorize with fenders and a rear rack to carry everything you need
The tech you get
-
A lightweight aluminum frame with a stagger design that's easier to hop on and off, Trek's proprietary pedal assist system with a hub motor (250W, 40Nm) that assists up to 20mph and a 250Wh battery for a range of up to 35 miles per charge. Plus, stiff 650b wheels and wide 50c tires for capability and comfort on varied terrain, a reliable 9-speed Shimano drivetrain, hydraulic disc brakes, integrated lights powered by the battery, and a kickstand.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, internal battery, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 144.5mm OLD hub motor spacing |
| FORK | DS+ alloy, internal brake routing, fender mounts, rack mounts, ThruSkew 5mm bolt-on skewer |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| REAR HUB | Hyena hub drive motor, 40Nm, 250W |
| FRONT SKEWER | 135x5mm bolt-on |
| RIM | Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20 mm width, Presta valve |
| SPOKES | 14g stainless steel, black |
| TIRES | Bontrager GR0 Expert, wire bead, puncture protection, 60 tpi, 650x50c |
| MAX TIRE SIZE | 27.5x2.0" with or without fenders |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | Shimano Altus M2010, 9 speed |
| CRANKSET | Size: S, M: ProWheel Pro alloy, 42T narrow-wide steel ring, 170mm length|Size: L: ProWheel Pro alloy, 42T narrow-wide steel ring, 175mm length |
| BOTTOM BRACKET | Torque sensor, threaded, 122.5mm spindle |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Altus M2000, long cage |
| CASSETTE | Shimano HG200, 11-36, 9 speed |
| PEDAL | Bontrager City pedals |
| CHAIN | KMC X9 |
| MAX CHAINRING SIZE | 42T |
| COMPONENTS | |
| SADDLE | Bontrager Sport Women's |
| SEATPOST | Size: S, M: Bontrager alloy, 31.6mm, 12mm offset, 330mm length|Size: L: Bontrager alloy, 31.6mm, 12mm offset, 400mm length |
| HANDLEBAR | Size: S, M: Bontrager alloy, 31.8mm, 15mm rise, 660mm width|Size: L: Bontrager alloy, 31.8 mm, 15 mm rise, 690 mm width |
| STEM | Size: S, M: Bontrager alloy, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 90mm length|Size: L: Bontrager alloy, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 100mm length |
| GRIPS | Bontrager XR Endurance Comp, lock-on |
| BRAKE | Shimano hydraulic disc, MT200 lever, UR300 caliper |
| BRAKE ROTOR | Shimano RT26, 6-bolt,160 mm |
| ACCESSORIES | |
| BATTERY | 250Wh |
| CHARGER | 2A, 42V output, 100V-240V AC input |
| LIGHT | FRONT: Herrmans MR4, 120 lumen, 40 lux, LED, headlight|REAR: Spanninga Solo, taillight |
| COMPUTER | LED display |
| KICKSTAND | Alloy, rear mount |
| WEIGHT | |
| BIKE WEIGHT | M - 17.28 kg / 38.1 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
TECHNOLOGY
Optional Range Extender
Double your distance and explore up to 70 miles with a supplementary 250Wh plug-and-play battery.
Integrated Lights
See and be seen with integrated front and rear lights that turn on and off with your bike.
Wide, Stable Tires
Massive tire clearance accommodates 27.5"x2.2" tires for better traction on multiple surfaces.




















