
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Trek Dual Sport + 2 E Bike

It's Right For You If...
You want a lightweight, simple to use hybrid e-bike that brings a capable boost to daily errands and rides as well as weekend adventures.
♡ Why You'll Love It ♡
- This is our lightest hybrid e-bike, making it easier to maneuver while parking and less of a pain to carry up stairs
- The pedal assist system has a hub motor for a more natural ride feel and a simple LED remote that indicates your assist setting
- Stiff wheels and wide tires give you the terrain-smoothing comfort and confidence of a suspension fork without the added weight
- It's easy to accessorize with fenders and a rear rack to carry everything you need
The Tech You Get
A lightweight aluminum frame and fork, Trek's proprietary pedal assist system with a hub motor (250W, 40Nm) that assists up to 20mph and a 250Wh battery for a range of up to 35 miles per charge. Plus, stiff 650b wheels and wide 50c tires for capability and comfort on varied terrain, a reliable 9-speed Shimano drivetrain, hydraulic disc brakes, integrated lights powered by the battery, and a kickstand.
The Final Word
All the capability and confidence of Dual Sport, with an electric boost that helps you do more! Dual Sport+ lets you haul groceries uphill with ease and adventure farther than you thought possible.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, internal battery, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 144.5mm OLD hub motor spacing |
| FORK | DS+ alloy, internal brake routing, fender mounts, rack mounts, ThruSkew 5mm bolt-on skewer |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| REAR HUB | Hyena hub drive motor, 40Nm, 250W |
| FRONT SKEWER | 135x5mm bolt-on |
| RIM | Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20 mm width, Presta valve |
| TIRES | Bontrager GR0 Expert, wire bead, puncture protection, 60 tpi, 650x50c |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | Shimano Altus M2010, 9 speed |
| CRANK | Size: S, M: ProWheel Pro alloy, 42T narrow-wide steel ring, 170mm length|Size: L, XL: ProWheel Pro alloy, 42T narrow-wide steel ring, 175mm length |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Altus M2000, long cage |
| BOTTOM BRACKET | Torque sensor, threaded, 122.5mm spindle |
| CASSETTE | Shimano HG200, 11-36, 9 speed |
| CHAIN | KMC X9 |
| PEDAL | Bontrager City pedals |
| COMPONENTS | |
| SADDLE | Bontrager Sport |
| SEATPOST | Size: S, M:Bontrager alloy, 31.6mm, 12mm offset, 330mm length|Size: L, XL: Bontrager alloy, 31.6mm, 12mm offset, 400mm length |
| HANDLEBAR | Size: S, M: Bontrager alloy, 31.8mm, 15mm rise, 660mm width|Size: L, XL: Bontrager alloy, 31.8 mm, 15 mm rise, 690 mm width |
| STEM | Size: S, M: Bontrager alloy, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 90mm length|Size: L, XL: Bontrager alloy, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 100mm length |
| GRIPS | Bontrager XR Endurance Comp, lock-on |
| BRAKE | Shimano hydraulic disc, MT200 lever, UR300 caliper |
| BRAKE ROTOR | Shimano RT26, 6-bolt,160 mm |
| ACCESSORIES | |
| BATTERY | 250Wh |
| CHARGER | 2A, 42V output, 100V-240V AC input |
| LIGHT | Herrmans MR4, 120 lumen, 40 lux, LED, headlight|Spanninga Solo, taillight |
| COMPUTER | LED display |
| KICKSTAND | Alloy, rear mount |
| WEIGHT | |
| BIKE WEIGHT | M - 17.41 kg / 38.39 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
TECHNOLOGY
Optional Range Extender
Double your distance and explore up to 70 miles with a supplementary 250Wh plug-and-play battery.
Wide, Stable Tires
Massive tire clearance accommodates 27.5"x2.2" tires for better traction on multiple surfaces.
Integrated Lights
See and be seen with integrated front and rear lights that turn on and off with your bike.
Select Color
Select Size
From $616.48
Original: $1,761.36
-65%Trek Dual Sport + 2 E Bike—
$1,761.36
$616.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

It's Right For You If...
You want a lightweight, simple to use hybrid e-bike that brings a capable boost to daily errands and rides as well as weekend adventures.
♡ Why You'll Love It ♡
- This is our lightest hybrid e-bike, making it easier to maneuver while parking and less of a pain to carry up stairs
- The pedal assist system has a hub motor for a more natural ride feel and a simple LED remote that indicates your assist setting
- Stiff wheels and wide tires give you the terrain-smoothing comfort and confidence of a suspension fork without the added weight
- It's easy to accessorize with fenders and a rear rack to carry everything you need
The Tech You Get
A lightweight aluminum frame and fork, Trek's proprietary pedal assist system with a hub motor (250W, 40Nm) that assists up to 20mph and a 250Wh battery for a range of up to 35 miles per charge. Plus, stiff 650b wheels and wide 50c tires for capability and comfort on varied terrain, a reliable 9-speed Shimano drivetrain, hydraulic disc brakes, integrated lights powered by the battery, and a kickstand.
The Final Word
All the capability and confidence of Dual Sport, with an electric boost that helps you do more! Dual Sport+ lets you haul groceries uphill with ease and adventure farther than you thought possible.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, internal battery, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 144.5mm OLD hub motor spacing |
| FORK | DS+ alloy, internal brake routing, fender mounts, rack mounts, ThruSkew 5mm bolt-on skewer |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| REAR HUB | Hyena hub drive motor, 40Nm, 250W |
| FRONT SKEWER | 135x5mm bolt-on |
| RIM | Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20 mm width, Presta valve |
| TIRES | Bontrager GR0 Expert, wire bead, puncture protection, 60 tpi, 650x50c |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | Shimano Altus M2010, 9 speed |
| CRANK | Size: S, M: ProWheel Pro alloy, 42T narrow-wide steel ring, 170mm length|Size: L, XL: ProWheel Pro alloy, 42T narrow-wide steel ring, 175mm length |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Altus M2000, long cage |
| BOTTOM BRACKET | Torque sensor, threaded, 122.5mm spindle |
| CASSETTE | Shimano HG200, 11-36, 9 speed |
| CHAIN | KMC X9 |
| PEDAL | Bontrager City pedals |
| COMPONENTS | |
| SADDLE | Bontrager Sport |
| SEATPOST | Size: S, M:Bontrager alloy, 31.6mm, 12mm offset, 330mm length|Size: L, XL: Bontrager alloy, 31.6mm, 12mm offset, 400mm length |
| HANDLEBAR | Size: S, M: Bontrager alloy, 31.8mm, 15mm rise, 660mm width|Size: L, XL: Bontrager alloy, 31.8 mm, 15 mm rise, 690 mm width |
| STEM | Size: S, M: Bontrager alloy, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 90mm length|Size: L, XL: Bontrager alloy, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 100mm length |
| GRIPS | Bontrager XR Endurance Comp, lock-on |
| BRAKE | Shimano hydraulic disc, MT200 lever, UR300 caliper |
| BRAKE ROTOR | Shimano RT26, 6-bolt,160 mm |
| ACCESSORIES | |
| BATTERY | 250Wh |
| CHARGER | 2A, 42V output, 100V-240V AC input |
| LIGHT | Herrmans MR4, 120 lumen, 40 lux, LED, headlight|Spanninga Solo, taillight |
| COMPUTER | LED display |
| KICKSTAND | Alloy, rear mount |
| WEIGHT | |
| BIKE WEIGHT | M - 17.41 kg / 38.39 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
TECHNOLOGY
Optional Range Extender
Double your distance and explore up to 70 miles with a supplementary 250Wh plug-and-play battery.
Wide, Stable Tires
Massive tire clearance accommodates 27.5"x2.2" tires for better traction on multiple surfaces.
Integrated Lights
See and be seen with integrated front and rear lights that turn on and off with your bike.




















