
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Trek Domane SL 7 Gen 4 Bike

It's right for you if...
You need a bike that's fast, comfortable, and versatile enough to handle rough roads ahead. A carbon frame is important to you, with its vibration-damping control and weight savings, and you love the extra comfort that IsoSpeed provides. Shimano's Ultegra Di2 drivetrain buttons things up with consistently fast and reliable shifting.
♡ Why you'll love it ♡
- Domane SL Gen 4's aero Kammtail tube shapes and rear IsoSpeed comfort technology come together for a super fast, light, and smooth ride
- This bike is super versatile and equally suited to all-day adventures on the open road, club rides, and racing
- Wireless Ultegra Di2 delivers ever fast, smooth, and responsive shifts
- Road-smoothing IsoSpeed and clearance for up to 38mm tires absorbs fatiguing bumps in the road for a smoother, more comfortable ride
The tech you get
-
A light and refined 500 Series OCLV Carbon frame with road-smoothing rear IsoSpeed, powerful flat-mount disc brakes, and a wireless 2x12 Shimano Ultegra Di2 electronic drivetrain for unrivaled shifting speed and precision. Plus, Aeolus Pro 37 carbon wheels, an integrated carbon cockpit, and internal storage and cable routing that add to the bike's capability and sleek look. Added top tube mounts let you secure bags for longer rides without bulky straps and bungees.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | 500 Series OCLV Carbon, IsoSpeed, internal storage, tapered head tube, internal cable routing, 3S chain keeper, fender mounts, flat mount disc, 142x12mm thru axle |
| FORK | Domane SL carbon, tapered carbon steerer, internal brake routing, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
| FRAME FIT | Endurance |
| WHEELS | |
| FRONT WHEEL | Bontrager Aeolus Pro 37, OCLV Carbon, Tubeless Ready, 37 mm rim depth, 100x12 mm thru axle |
| REAR WHEEL | Bontrager Aeolus Pro 37, OCLV Carbon, Tubeless Ready, 37 mm rim depth, Shimano 11/12-speed freehub, 142x12 mm thru axle |
| FRONT AND REAR SKEWER | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| RIM STRIP | Bontrager Aeolus XXX rim strip |
| TIRES | Bontrager R3 Hard-Case Lite, Tubeless Ready, aramid bead, 120 tpi, 700x32c |
| MAX TIRE SIZE | 38c without fenders, 35c with fenders |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | Shimano Ultegra R8170 Di2, 12 speed |
| CRANKSET | Shimano Ultegra R8100, 50/34, 172.5mm length |
| BOTTOM BRACKET | Praxis, T47 threaded, internal bearing |
| FRONT DERAILLEUR | Shimano Ultegra R8150 Di2, braze-on, down swing |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Ultegra R8150 Di2, 34T max cog |
| CASSETTE | Shimano Ultegra R8100, 11-34, 12 speed |
| CHAIN | Shimano Ultegra/XT M8100, 12 speed |
| MAX CHAINRING SIZE | 2x: 52/36 |
| COMPONENTS | |
| SADDLE | Bontrager Verse Short Comp, steel rails, 145mm width |
| SEATPOST | Domane carbon seatpost, KVF shaping, 20mm offset, 280mm length |
| HANDLEBAR | Bontrager Elite IsoZone VR-SF, alloy, 31.8mm, internal Di2 routing, 75mm reach, 128mm drop, 42cm width |
| STEM | Bontrager RCS Pro, -7 degree, 90mm length |
| BRAKE | Shimano Ultegra hydraulic disc, BR-R8170 flat mount caliper, resin pad w/fin |
| BRAKE ROTOR | Shimano CL800, centerlock, 160mm |
| ROTOR SIZE | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| ACCESSORIES | |
| BATTERY | Shimano BT-DN300 |
| CHARGER | Charging cable included |
| BAG | Bontrager BITS Internal Frame Storage Bag |
| WEIGHT | |
| BIKE WEIGHT | 56 - 8.26 kg / 18.22 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 275 pounds (125 kg). |
TECHNOLOGY
Flat Mount Disc Brakes
All-new Flat Mount disc brakes are more elegant, lighter, smaller and cleaner than traditional disc brakes, providing superior performance and stopping power under harsh conditions.
Endurance Geometry
Performance. Stability. Victory. Trek endurance geometry is a triple threat, maximizing control, handling, and responsiveness through perfectly tuned rider weight bias.
Blendr-compatible Stem
Bontrager Blendr stem technology lets you clip your gear directly to the stem for clean looks, maximum user friendliness.
$5,367.02
Trek Domane SL 7 Gen 4 Bike—
$5,367.02
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

It's right for you if...
You need a bike that's fast, comfortable, and versatile enough to handle rough roads ahead. A carbon frame is important to you, with its vibration-damping control and weight savings, and you love the extra comfort that IsoSpeed provides. Shimano's Ultegra Di2 drivetrain buttons things up with consistently fast and reliable shifting.
♡ Why you'll love it ♡
- Domane SL Gen 4's aero Kammtail tube shapes and rear IsoSpeed comfort technology come together for a super fast, light, and smooth ride
- This bike is super versatile and equally suited to all-day adventures on the open road, club rides, and racing
- Wireless Ultegra Di2 delivers ever fast, smooth, and responsive shifts
- Road-smoothing IsoSpeed and clearance for up to 38mm tires absorbs fatiguing bumps in the road for a smoother, more comfortable ride
The tech you get
-
A light and refined 500 Series OCLV Carbon frame with road-smoothing rear IsoSpeed, powerful flat-mount disc brakes, and a wireless 2x12 Shimano Ultegra Di2 electronic drivetrain for unrivaled shifting speed and precision. Plus, Aeolus Pro 37 carbon wheels, an integrated carbon cockpit, and internal storage and cable routing that add to the bike's capability and sleek look. Added top tube mounts let you secure bags for longer rides without bulky straps and bungees.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | 500 Series OCLV Carbon, IsoSpeed, internal storage, tapered head tube, internal cable routing, 3S chain keeper, fender mounts, flat mount disc, 142x12mm thru axle |
| FORK | Domane SL carbon, tapered carbon steerer, internal brake routing, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
| FRAME FIT | Endurance |
| WHEELS | |
| FRONT WHEEL | Bontrager Aeolus Pro 37, OCLV Carbon, Tubeless Ready, 37 mm rim depth, 100x12 mm thru axle |
| REAR WHEEL | Bontrager Aeolus Pro 37, OCLV Carbon, Tubeless Ready, 37 mm rim depth, Shimano 11/12-speed freehub, 142x12 mm thru axle |
| FRONT AND REAR SKEWER | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| RIM STRIP | Bontrager Aeolus XXX rim strip |
| TIRES | Bontrager R3 Hard-Case Lite, Tubeless Ready, aramid bead, 120 tpi, 700x32c |
| MAX TIRE SIZE | 38c without fenders, 35c with fenders |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | Shimano Ultegra R8170 Di2, 12 speed |
| CRANKSET | Shimano Ultegra R8100, 50/34, 172.5mm length |
| BOTTOM BRACKET | Praxis, T47 threaded, internal bearing |
| FRONT DERAILLEUR | Shimano Ultegra R8150 Di2, braze-on, down swing |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Ultegra R8150 Di2, 34T max cog |
| CASSETTE | Shimano Ultegra R8100, 11-34, 12 speed |
| CHAIN | Shimano Ultegra/XT M8100, 12 speed |
| MAX CHAINRING SIZE | 2x: 52/36 |
| COMPONENTS | |
| SADDLE | Bontrager Verse Short Comp, steel rails, 145mm width |
| SEATPOST | Domane carbon seatpost, KVF shaping, 20mm offset, 280mm length |
| HANDLEBAR | Bontrager Elite IsoZone VR-SF, alloy, 31.8mm, internal Di2 routing, 75mm reach, 128mm drop, 42cm width |
| STEM | Bontrager RCS Pro, -7 degree, 90mm length |
| BRAKE | Shimano Ultegra hydraulic disc, BR-R8170 flat mount caliper, resin pad w/fin |
| BRAKE ROTOR | Shimano CL800, centerlock, 160mm |
| ROTOR SIZE | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| ACCESSORIES | |
| BATTERY | Shimano BT-DN300 |
| CHARGER | Charging cable included |
| BAG | Bontrager BITS Internal Frame Storage Bag |
| WEIGHT | |
| BIKE WEIGHT | 56 - 8.26 kg / 18.22 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 275 pounds (125 kg). |
TECHNOLOGY
Flat Mount Disc Brakes
All-new Flat Mount disc brakes are more elegant, lighter, smaller and cleaner than traditional disc brakes, providing superior performance and stopping power under harsh conditions.
Endurance Geometry
Performance. Stability. Victory. Trek endurance geometry is a triple threat, maximizing control, handling, and responsiveness through perfectly tuned rider weight bias.
Blendr-compatible Stem
Bontrager Blendr stem technology lets you clip your gear directly to the stem for clean looks, maximum user friendliness.




















