
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale




Specialized Rockhopper Comp 29 Bike

The Best Fit & Best Performance For Everyone
With the goal of making sure that the Rockhopper offers both the best fit and best performance for every person, no matter their measure, we’ve paired each Rockhopper frame size with the optimal wheel size. The result is a Rockhopper to fit every rider and the assurance that every Rockhopper is rolling on the best-handling wheel for its frame size.
An Eye For Adventure
-
The Rockhopper Comp lives for high action and fast-paced plot twists and features an all-new, Premium A1 Aluminum frame making its singletrack debut.the Rockhopper’s butted aluminum frame features hydroformed top and downtubes in order to keep weight low and strength high, all while providing increased standover clearance, slick internal cable routing and dropper-post compatibility.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| FORK | SR Suntour XCM 29, 30mm Stanchions, Rx Tune, coil spring, custom Multi-Circuit damping w/lockout, QR, 90/100mm travel (size-specific), 46mm offset |
| SEAT BINDER | Alloy, quick release, 34.9 |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Formula DC-20, 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release |
| REAR HUB | Formula DC-22, 6-Bolt freehub, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| FRONT TIRE | Fast Trak Sport, 29x2.35" |
| REAR TIRE | Fast Trak Sport, 29x2.35" |
| INNER TUBES | Presta, 40mm valve |
| RIMS | Stout Alloy, hookless, double-wall, 25mm inner width |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | microSHIFT Advent, 9-speed |
| CRANKSET | Stout 1x, forged alloy |
| CASSETTE | microSHIFT Advent, 9-speed, 11-42t |
| CHAIN | KMC X9EPT, 9-speed, anti-corrosion coating w/ reusable Missing Link™ |
| REAR DERAILLEUR | microSHIFT Advent, 1x9 w/ clutch |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| SEATPOST | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| STEM | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| HANDLEBAR | Stout Mini Rise, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| GRIPS | Specialized MTB Grip, lock-on |
| FRONT BRAKE | SRAM Level, hydraulic disc, 180/160mm |
| REAR BRAKE | SRAM Level, 2-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |
TECHNOLOGY
SRAM Level Hydraulic Disc Brakes
Beautifully beastly, SRAM Level hydraulic disc brakes pack a mean bite but deliver their power with a refined, intuitive feel to make for a package that punches way above its pay grade.
SR Suntour XCM Fork
Bringing our Rx Tune to Rockhopper for the very first time, the lockout-equipped SR Suntour XCM with custom Multi-Circuit damping brings size-specific travel and spring rates to the show in a performance that’s sure to impress while also ensuring consistent geometry, handling and suspension performance, regardless of frame or wheel size.
1x MicroSHIFT Drivetrain
Keep things simple with a durable 1x MicroSHIFT drivetrain that offers plenty of range along with a clutch-equipped rear derailleur that keeps your ride quite—and your chain on.
Select Color
Select Size
From $256.97
Original: $734.20
-65%Specialized Rockhopper Comp 29 Bike—
$734.20
$256.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

The Best Fit & Best Performance For Everyone
With the goal of making sure that the Rockhopper offers both the best fit and best performance for every person, no matter their measure, we’ve paired each Rockhopper frame size with the optimal wheel size. The result is a Rockhopper to fit every rider and the assurance that every Rockhopper is rolling on the best-handling wheel for its frame size.
An Eye For Adventure
-
The Rockhopper Comp lives for high action and fast-paced plot twists and features an all-new, Premium A1 Aluminum frame making its singletrack debut.the Rockhopper’s butted aluminum frame features hydroformed top and downtubes in order to keep weight low and strength high, all while providing increased standover clearance, slick internal cable routing and dropper-post compatibility.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| FORK | SR Suntour XCM 29, 30mm Stanchions, Rx Tune, coil spring, custom Multi-Circuit damping w/lockout, QR, 90/100mm travel (size-specific), 46mm offset |
| SEAT BINDER | Alloy, quick release, 34.9 |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Formula DC-20, 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release |
| REAR HUB | Formula DC-22, 6-Bolt freehub, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| FRONT TIRE | Fast Trak Sport, 29x2.35" |
| REAR TIRE | Fast Trak Sport, 29x2.35" |
| INNER TUBES | Presta, 40mm valve |
| RIMS | Stout Alloy, hookless, double-wall, 25mm inner width |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | microSHIFT Advent, 9-speed |
| CRANKSET | Stout 1x, forged alloy |
| CASSETTE | microSHIFT Advent, 9-speed, 11-42t |
| CHAIN | KMC X9EPT, 9-speed, anti-corrosion coating w/ reusable Missing Link™ |
| REAR DERAILLEUR | microSHIFT Advent, 1x9 w/ clutch |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| SEATPOST | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| STEM | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| HANDLEBAR | Stout Mini Rise, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| GRIPS | Specialized MTB Grip, lock-on |
| FRONT BRAKE | SRAM Level, hydraulic disc, 180/160mm |
| REAR BRAKE | SRAM Level, 2-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |
TECHNOLOGY
SRAM Level Hydraulic Disc Brakes
Beautifully beastly, SRAM Level hydraulic disc brakes pack a mean bite but deliver their power with a refined, intuitive feel to make for a package that punches way above its pay grade.
SR Suntour XCM Fork
Bringing our Rx Tune to Rockhopper for the very first time, the lockout-equipped SR Suntour XCM with custom Multi-Circuit damping brings size-specific travel and spring rates to the show in a performance that’s sure to impress while also ensuring consistent geometry, handling and suspension performance, regardless of frame or wheel size.
1x MicroSHIFT Drivetrain
Keep things simple with a durable 1x MicroSHIFT drivetrain that offers plenty of range along with a clutch-equipped rear derailleur that keeps your ride quite—and your chain on.




















