
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale






Specialized Rockhopper 27.5 Bike

Performance-driven, Value-focused, Unbeatable
Better performance. Better value. Better Rockhopper. By tapping the fit and handling advantages of pairing each rider with their ideal wheel size and suspension that works its hardest for everyone thanks to our size-specific Rx Tune, we’ve baked in added performance to the all-new Rockhopper without dialing up the price.
⇩ Must-Have Features ⇩
- With the goal of making sure that the Rockhopper offers both the best fit and best performance for every person, no matter their measure, they’ve paired each Rockhopper frame size with the optimal wheel size. The result is a Rockhopper to fit every rider and the assurance that every Rockhopper is rolling on the best-handling wheel for its frame size.
- Keep things simple with a durable 1x MicroSHIFT drivetrain that offers plenty of range along with a clutch-equipped rear derailleur that keeps your ride quiet—and your chain on.
- Pair dead-reliable hubs from Formula with our 25-millimeter internal diameter, hookless Stout rims for a wheelset hat-trick: strong, light and durable.
Experience the Enhanced Rockhopper
A heart of gold, presented in a lightweight yet durable Premium A1 Aluminum, the Rockhopper’s butted aluminum frame features hydroformed top and downtubes in order to keep weight low and strength high, all while providing increased standover clearance, slick internal cable routing and dropper-post compatibility.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| SEAT BINDER | Alloy, quick release, 34.9 |
| FORK | SR Suntour XCE 27.5, 28mm stanchions, Rx Tune, coil spring, QR, 80/90/100mm travel (size-specific), 42mm offset |
| COCKPIT | |
| HANDLEBARS | Alloy Mini Rise, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| STEM | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| GRIPS | Specialized MTB Grip, lock-on |
| SADDLE | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| SEATPOST | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| BRAKES | |
| FRONT BRAKE | Radius CX7, mechanical disc, 160mm |
| REAR BRAKE | Radius CX7, mechanical disc, 160mm |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | microSHIFT, TS39-8R, 2x8-speed |
| FRONT DERAILLEUR | microSHIFT FD-M462, 2-speed |
| REAR DERAILLEUR | Microshift Mezzo, 8spd |
| CASSETTE | SunRace, 8-speed, 11-34t |
| CRANKSET | Stout 2x, forged alloy |
| CHAIN | KMC X8 EPT, anti-rust coating, 8-speed w/ reusable Missing Link™ |
| BOTTOM BRACKET | Square-tapered, 73mm, internal bearings, 122.5mm spindle |
| WHEELS & TIRES | |
| RIMS | Specialized alloy, disc only, double-wall, 25mm inner width, 32h |
| FRONT HUB | Formula 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release, 32H |
| REAR HUB | Formula SP-2125, 6-Bolt freehub, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| SPOKES | Stainless, 14g |
| FRONT TIRE | Fast Trak Sport, 27.5 x 2.35" |
| REAR TIRE | Fast Trak Sport, 27.5 x 2.35" |
| INNER TUBES | Schrader, 40mm valve |
| ACCESSORIES | |
| PEDALS | SBC-54 Flat pedal |
Select Color
Select Size
From $192.73
Original: $550.65
-65%Specialized Rockhopper 27.5 Bike—
$550.65
$192.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

Performance-driven, Value-focused, Unbeatable
Better performance. Better value. Better Rockhopper. By tapping the fit and handling advantages of pairing each rider with their ideal wheel size and suspension that works its hardest for everyone thanks to our size-specific Rx Tune, we’ve baked in added performance to the all-new Rockhopper without dialing up the price.
⇩ Must-Have Features ⇩
- With the goal of making sure that the Rockhopper offers both the best fit and best performance for every person, no matter their measure, they’ve paired each Rockhopper frame size with the optimal wheel size. The result is a Rockhopper to fit every rider and the assurance that every Rockhopper is rolling on the best-handling wheel for its frame size.
- Keep things simple with a durable 1x MicroSHIFT drivetrain that offers plenty of range along with a clutch-equipped rear derailleur that keeps your ride quiet—and your chain on.
- Pair dead-reliable hubs from Formula with our 25-millimeter internal diameter, hookless Stout rims for a wheelset hat-trick: strong, light and durable.
Experience the Enhanced Rockhopper
A heart of gold, presented in a lightweight yet durable Premium A1 Aluminum, the Rockhopper’s butted aluminum frame features hydroformed top and downtubes in order to keep weight low and strength high, all while providing increased standover clearance, slick internal cable routing and dropper-post compatibility.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| SEAT BINDER | Alloy, quick release, 34.9 |
| FORK | SR Suntour XCE 27.5, 28mm stanchions, Rx Tune, coil spring, QR, 80/90/100mm travel (size-specific), 42mm offset |
| COCKPIT | |
| HANDLEBARS | Alloy Mini Rise, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| STEM | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| GRIPS | Specialized MTB Grip, lock-on |
| SADDLE | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| SEATPOST | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| BRAKES | |
| FRONT BRAKE | Radius CX7, mechanical disc, 160mm |
| REAR BRAKE | Radius CX7, mechanical disc, 160mm |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | microSHIFT, TS39-8R, 2x8-speed |
| FRONT DERAILLEUR | microSHIFT FD-M462, 2-speed |
| REAR DERAILLEUR | Microshift Mezzo, 8spd |
| CASSETTE | SunRace, 8-speed, 11-34t |
| CRANKSET | Stout 2x, forged alloy |
| CHAIN | KMC X8 EPT, anti-rust coating, 8-speed w/ reusable Missing Link™ |
| BOTTOM BRACKET | Square-tapered, 73mm, internal bearings, 122.5mm spindle |
| WHEELS & TIRES | |
| RIMS | Specialized alloy, disc only, double-wall, 25mm inner width, 32h |
| FRONT HUB | Formula 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release, 32H |
| REAR HUB | Formula SP-2125, 6-Bolt freehub, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| SPOKES | Stainless, 14g |
| FRONT TIRE | Fast Trak Sport, 27.5 x 2.35" |
| REAR TIRE | Fast Trak Sport, 27.5 x 2.35" |
| INNER TUBES | Schrader, 40mm valve |
| ACCESSORIES | |
| PEDALS | SBC-54 Flat pedal |




















