
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Specialized Levo Comp Carbon E Bike

The all-new Levo delivers the unbelievable power to ride more trails through an unequaled combination of ride quality, usable power, and ride anywhere range
It’s the distillation, application, and amplification of a 40-year obsession with creating the world’s best riding mountain bikes. Since its introduction, Levo has set the bar every other e-MTB aims for, and the new Levo raises that bar again.
Why you'll love it
-
It starts with our Turbo Full Power 2.2 motor and Turbo Connect Unit (TCU), which provide Levo with a smooth and seamless amplification of your efforts—4x you power that lets you choose where to ride, and when you want to do it. Levo also shatters limitations when it comes to range, amplifying your effort for up to five hours of trail time. Now you can ride farther, and explore more, than ever before. And the optimized chassis boasts 150mm of custom-tuned rear suspension and adjustable geometry that delivers a stable and natural ride like no other. Because at the end of the day, it’s the ride that matters. Believe it.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | FACT 11m full carbon, 29" front wheel, 27.5" rear wheel, full internal cable routing, 148mm spacing, fully sealed cartridge bearings, 150mm of travel, geo adjust head tube, geo adjust horst pivot |
| FORK | Fox 36 Rhythm, 29", 44mm offset, Grip damper, S1: 150mm, S2-S6: 160mm travel |
| WHEELS | |
| WHEEL FRONT | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| WHEEL REAR | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| FRONT TIRE | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.6" |
| REAR TIRE | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.6" |
| RIMS | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| CRANKSET | Praxis Forged/Custom Offset/ISIS Spindle Interface, 160mm |
| REAR DERAILLEUR | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| CASSETTE | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| CHAIN | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| SEATPOST | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm, S4/S5: 175mm, S6: 190mm |
| HANDLEBAR | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 780mm width |
| TAPE | Specialized Trail Grips |
| STEM | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| FRONT BRAKE | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, S/M: 200mm, L/XL: 220mm |
| REAR BRAKE | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| E-BIKE | |
| WIRING HARNESS | Custom Specialized wiring harness |
| CHARGER | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| MOTOR | Specialized 2.2 Custom Rx Trail Tuned Motor |
| UI/REMOTE | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, over-the-air updates, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| BATTERY | Specialized M3-700, Integrated battery, 700Wh |
| SUSPENSION | |
| REAR SHOCK | FOX FLOAT X Performance, LSR, 2-position lever, 55x210mm |
TECHNOLOGY
Turbo Full Power 2.2 motor
700Wh battery, and advanced MasterMind Turbo Control Unit deliver category-leading 90 Nm of torque and 565 watts of power for up to five hours of ride time, empowering you to ride farther and faster than ever before.
MasterMind Turbo Control Unit
This is your information hub. With customizable display fields, including the exact percentage of battery level, and it features our all-new MicroTune function to adjust power delivery in 10% increments, so you get exactly the support you need to experience precisely the ride you want.
Six Distinct Geometry Settings
Allowing you to easily dial-in its performance for any riding style andany terrain. Head tube angle can be adjusted between 63- and 65.5-degrees. Bottom bracket height can be fine-tuned up or down by 7mm.
Select Color
Select Size
From $2,698.20
Original: $7,709.13
-65%Specialized Levo Comp Carbon E Bike—
$7,709.13
$2,698.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

The all-new Levo delivers the unbelievable power to ride more trails through an unequaled combination of ride quality, usable power, and ride anywhere range
It’s the distillation, application, and amplification of a 40-year obsession with creating the world’s best riding mountain bikes. Since its introduction, Levo has set the bar every other e-MTB aims for, and the new Levo raises that bar again.
Why you'll love it
-
It starts with our Turbo Full Power 2.2 motor and Turbo Connect Unit (TCU), which provide Levo with a smooth and seamless amplification of your efforts—4x you power that lets you choose where to ride, and when you want to do it. Levo also shatters limitations when it comes to range, amplifying your effort for up to five hours of trail time. Now you can ride farther, and explore more, than ever before. And the optimized chassis boasts 150mm of custom-tuned rear suspension and adjustable geometry that delivers a stable and natural ride like no other. Because at the end of the day, it’s the ride that matters. Believe it.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | FACT 11m full carbon, 29" front wheel, 27.5" rear wheel, full internal cable routing, 148mm spacing, fully sealed cartridge bearings, 150mm of travel, geo adjust head tube, geo adjust horst pivot |
| FORK | Fox 36 Rhythm, 29", 44mm offset, Grip damper, S1: 150mm, S2-S6: 160mm travel |
| WHEELS | |
| WHEEL FRONT | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| WHEEL REAR | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| FRONT TIRE | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.6" |
| REAR TIRE | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.6" |
| RIMS | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| CRANKSET | Praxis Forged/Custom Offset/ISIS Spindle Interface, 160mm |
| REAR DERAILLEUR | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| CASSETTE | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| CHAIN | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| SEATPOST | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm, S4/S5: 175mm, S6: 190mm |
| HANDLEBAR | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 780mm width |
| TAPE | Specialized Trail Grips |
| STEM | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| FRONT BRAKE | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, S/M: 200mm, L/XL: 220mm |
| REAR BRAKE | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| E-BIKE | |
| WIRING HARNESS | Custom Specialized wiring harness |
| CHARGER | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| MOTOR | Specialized 2.2 Custom Rx Trail Tuned Motor |
| UI/REMOTE | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, over-the-air updates, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| BATTERY | Specialized M3-700, Integrated battery, 700Wh |
| SUSPENSION | |
| REAR SHOCK | FOX FLOAT X Performance, LSR, 2-position lever, 55x210mm |
TECHNOLOGY
Turbo Full Power 2.2 motor
700Wh battery, and advanced MasterMind Turbo Control Unit deliver category-leading 90 Nm of torque and 565 watts of power for up to five hours of ride time, empowering you to ride farther and faster than ever before.
MasterMind Turbo Control Unit
This is your information hub. With customizable display fields, including the exact percentage of battery level, and it features our all-new MicroTune function to adjust power delivery in 10% increments, so you get exactly the support you need to experience precisely the ride you want.
Six Distinct Geometry Settings
Allowing you to easily dial-in its performance for any riding style andany terrain. Head tube angle can be adjusted between 63- and 65.5-degrees. Bottom bracket height can be fine-tuned up or down by 7mm.




















