
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale








Specialized Levo Comp Alloy E Bike

Experience the Unmatched Power and Performance of the New Levo
The all-new Levo delivers the unbelievable power to ride more trails through an unequaled combination of ride quality, usable power, and ride anywhere range. It’s the distillation, application, and amplification of a 40-year obsession with creating the world’s best riding mountain bikes. Since its introduction, Levo has set the bar every other e-MTB aims for, and the new Levo raises that bar again.
⇩ Must-Have Features ⇩
- Levo’s fully integrated Turbo Full Power 2.2 motor, 700Wh battery, and Turbo Connect Unit deliver category-leading 90 Nm of torque and 565 watts of power for up to five hours of ride time, empowering you to ride farther and faster than ever before.
- Levo’s 150mm of rear travel is supple on small bumps, devours square-edged hits without a twitch, eats massive G-outs for breakfast, yet still offers amazing pedal response and delivers your power to the ground with total efficiency.
- The Levo’s S-Sizing is based on what matters—rider size and style, not inseam. Six sizes, all with similar headtube lengths and standover, allow you to choose the size that best suits your individual style. Smaller S-Size numbers are going to be nimble and more flickable, while bigger S-Sizes deliver more stability and a roomier ride.
Explore Without Limits: Unmatched Range and Ride Quality
It starts with our Turbo Full Power 2.2 motor and Turbo Connect Unit (TCU), which provide Levo with a smooth and seamless amplification of your efforts—4x you power that lets you choose where to ride, and when you want to do it. Levo also shatters limitations when it comes to range, amplifying your effort for up to five hours of trail time. Now you can ride farther, and explore more, than ever before. And the optimized chassis boasts 150mm of custom-tuned rear suspension and adjustable geometry that delivers a stable and natural ride like no other. Because at the end of the day, it’s the ride that matters. Believe it. Take your trail riding to a whole new level with the Turbo Levo Comp. Featuring our all-new M5 alloy chassis, SRAM’s expansive GX Eagle 12-speed drivetrain, and buttery FOX Performance suspension, it’ll have you riding circles around everyone else

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized M5 premium alloy, headset adjust, BB height adjust, S-Sizing, internal cable routing, 150mm travel, 148mm spacing |
| SEAT BINDER | Alloy, 38.6mm |
| COCKPIT | |
| HANDLEBARS | Alloy, 35mm diameter, 780mm width, 8-degree backsweep, 6-degree upsweep |
| STEM | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| TAPE | Specialized Trail Grips |
| SADDLE | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| SEATPOST | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm, S4/S5: 175mm, S6: 190mm |
| BRAKES | |
| FRONT BRAKE | SRAM Code R, 4-piston caliper, hydraulic disc, S1-S3: 200mm, S4-S6: 220mm |
| REAR BRAKE | SRAM Code R, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| CASSETTE | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| CRANKSET | Praxis Forged/Custom Offset/ISIS Spindle Interface, 160mm |
| CHAIN | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| CHAINRINGS | SRAM X-Sync Eagle, 104 BCD, 32T, steel |
| REAR DERAILLEUR | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| WHEELS & TIRES | |
| RIMS | Specialized 29/27.5, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| FRONT HUB | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| REAR HUB | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| SPOKES | DT Swiss Industry |
| FRONT TIRE | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.6" |
| REAR TIRE | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.6" |
| INNER TUBES | Standard, Presta Valve |
| E-BIKE | |
| WIRING HARNESS | Custom Specialized wiring harness |
| CHARGER | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| MOTOR | Specialized Turbo Full Power System 2.2 Motor |
| BATTERY | Specialized M3-700, Integrated battery, 700Wh |
| UI/REMOTE | Specialized TCU, 10-LED State of charge, 3-LED Ride Mode display, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| SUSPENSION | |
| REAR SHOCK | S1: FOX DPS Performance Series, 3-position lever, rebound adjust, 52.5x210mm, S2-S6: FOX FLOAT X Performance, LSR, 2-position lever, 55x210mm |
| FORK | Fox Rhythm 36, S1: 150mm travel, S2-S6: 160mm travel |
TECHNOLOGY
Precision Performance
Levo offers six distinct geometry settings, allowing you to easily dial-in its performance for any riding style and any terrain. Head tube angle can be adjusted between 63- and 65.5-degrees. Bottom bracket height can be fine-tuned up or down by 7mm.
Unleash Unmatched Agility
A dedicated mixed-wheel size design with a 27.5” wheel in the back and 29” up front delivers a nimble ride that carves circles around other full-power e-MTBs. A generous cockpit centers you on the bike, optimizing traction and corner control. The low bottom bracket, slack headtube angle and reduced fork offset keep things stable in the rough.
Intelligent Control at Your Fingertips
The Levo’s Turbo Connect Unit (or “TCU”) is more than an “On-Off” button—it’s the brains of the bike. The TCU shows your battery level and power-assist mode. It also communicates, via ANT+/Bluetooth®, with our optional handlebar display to display even more information about your day’s ride.
Select Color
Select Size
From $6,460.99
Specialized Levo Comp Alloy E Bike—
$6,460.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

Experience the Unmatched Power and Performance of the New Levo
The all-new Levo delivers the unbelievable power to ride more trails through an unequaled combination of ride quality, usable power, and ride anywhere range. It’s the distillation, application, and amplification of a 40-year obsession with creating the world’s best riding mountain bikes. Since its introduction, Levo has set the bar every other e-MTB aims for, and the new Levo raises that bar again.
⇩ Must-Have Features ⇩
- Levo’s fully integrated Turbo Full Power 2.2 motor, 700Wh battery, and Turbo Connect Unit deliver category-leading 90 Nm of torque and 565 watts of power for up to five hours of ride time, empowering you to ride farther and faster than ever before.
- Levo’s 150mm of rear travel is supple on small bumps, devours square-edged hits without a twitch, eats massive G-outs for breakfast, yet still offers amazing pedal response and delivers your power to the ground with total efficiency.
- The Levo’s S-Sizing is based on what matters—rider size and style, not inseam. Six sizes, all with similar headtube lengths and standover, allow you to choose the size that best suits your individual style. Smaller S-Size numbers are going to be nimble and more flickable, while bigger S-Sizes deliver more stability and a roomier ride.
Explore Without Limits: Unmatched Range and Ride Quality
It starts with our Turbo Full Power 2.2 motor and Turbo Connect Unit (TCU), which provide Levo with a smooth and seamless amplification of your efforts—4x you power that lets you choose where to ride, and when you want to do it. Levo also shatters limitations when it comes to range, amplifying your effort for up to five hours of trail time. Now you can ride farther, and explore more, than ever before. And the optimized chassis boasts 150mm of custom-tuned rear suspension and adjustable geometry that delivers a stable and natural ride like no other. Because at the end of the day, it’s the ride that matters. Believe it. Take your trail riding to a whole new level with the Turbo Levo Comp. Featuring our all-new M5 alloy chassis, SRAM’s expansive GX Eagle 12-speed drivetrain, and buttery FOX Performance suspension, it’ll have you riding circles around everyone else

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized M5 premium alloy, headset adjust, BB height adjust, S-Sizing, internal cable routing, 150mm travel, 148mm spacing |
| SEAT BINDER | Alloy, 38.6mm |
| COCKPIT | |
| HANDLEBARS | Alloy, 35mm diameter, 780mm width, 8-degree backsweep, 6-degree upsweep |
| STEM | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| TAPE | Specialized Trail Grips |
| SADDLE | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| SEATPOST | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm, S4/S5: 175mm, S6: 190mm |
| BRAKES | |
| FRONT BRAKE | SRAM Code R, 4-piston caliper, hydraulic disc, S1-S3: 200mm, S4-S6: 220mm |
| REAR BRAKE | SRAM Code R, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| CASSETTE | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| CRANKSET | Praxis Forged/Custom Offset/ISIS Spindle Interface, 160mm |
| CHAIN | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| CHAINRINGS | SRAM X-Sync Eagle, 104 BCD, 32T, steel |
| REAR DERAILLEUR | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| WHEELS & TIRES | |
| RIMS | Specialized 29/27.5, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| FRONT HUB | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| REAR HUB | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| SPOKES | DT Swiss Industry |
| FRONT TIRE | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.6" |
| REAR TIRE | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.6" |
| INNER TUBES | Standard, Presta Valve |
| E-BIKE | |
| WIRING HARNESS | Custom Specialized wiring harness |
| CHARGER | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| MOTOR | Specialized Turbo Full Power System 2.2 Motor |
| BATTERY | Specialized M3-700, Integrated battery, 700Wh |
| UI/REMOTE | Specialized TCU, 10-LED State of charge, 3-LED Ride Mode display, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| SUSPENSION | |
| REAR SHOCK | S1: FOX DPS Performance Series, 3-position lever, rebound adjust, 52.5x210mm, S2-S6: FOX FLOAT X Performance, LSR, 2-position lever, 55x210mm |
| FORK | Fox Rhythm 36, S1: 150mm travel, S2-S6: 160mm travel |
TECHNOLOGY
Precision Performance
Levo offers six distinct geometry settings, allowing you to easily dial-in its performance for any riding style and any terrain. Head tube angle can be adjusted between 63- and 65.5-degrees. Bottom bracket height can be fine-tuned up or down by 7mm.
Unleash Unmatched Agility
A dedicated mixed-wheel size design with a 27.5” wheel in the back and 29” up front delivers a nimble ride that carves circles around other full-power e-MTBs. A generous cockpit centers you on the bike, optimizing traction and corner control. The low bottom bracket, slack headtube angle and reduced fork offset keep things stable in the rough.
Intelligent Control at Your Fingertips
The Levo’s Turbo Connect Unit (or “TCU”) is more than an “On-Off” button—it’s the brains of the bike. The TCU shows your battery level and power-assist mode. It also communicates, via ANT+/Bluetooth®, with our optional handlebar display to display even more information about your day’s ride.




















