
š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Specialized Fuse Sport 27.5 Bike

Longer, Lower, Rowdier.
Hereās proof you donāt need tons of suspension travel to tackle challenging trails. Equipped with an all-new longer, lower, and rowdier chassis, weāve added 27.5x2.6 wheels and tires to the Fuse Sport 27.5 to create a bike that lets you hit rocks and roots at speed with absolute control.
Elite Shifting
-
A wide-range SRAM SX 1X drivetrain provides crisp shifts and gearing to tackle any hill.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized A1 Premium Aluminum, 148mm thru-axle, tapered head tube, internal cable routing |
| FORK | RockShox Judy Silver TK, air spring, 42mm offset, 130mm of travel |
| SEAT BINDER | Alloy, 38.6mm |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| REAR HUB | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 28h |
| FRONT TIRE | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTONĀ® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.6" |
| REAR TIRE | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTONĀ® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.6" |
| RIMS | Alloy, disc only, double-wall, 29mm internal width, 28h, tubeless compatible |
| INNER TUBES | Presta, 40mm valve |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | SRAM SX Eagle, trigger, 12-speed |
| CRANKSET | SRAM, SX Eagle, 12-speed Boost, Powespline, 32T |
| CASSETTE | SRAM PG-1210 Eagle, 11-50t |
| CHAIN | SRAM, SX Eagle, 12-speed |
| REAR DERAILLEUR | SRAM SX Eagle, 12-speed |
| BOTTOM BRACKET | SRAM Powerspline |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Body Geometry Bridge Saddle, steel rails |
| SEATPOST | TranzX Dropper, 30.9mm, XS-S: 100mm, M-XL: 120mm |
| STEM | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| HANDLEBAR | Stout Riser, double-butted alloy, 9-degree backsweep, 5-degree upsweep, 15mm rise, 750mm / 780mm width, 31.8mm |
| TAPE | Specialized Trail Grips |
| FRONT BRAKE | SRAM Level, hydraulic disc, 180/160mm |
| REAR BRAKE | SRAM Level, 2-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |
Select Color
Select Size
From $565.33
Original: $1,615.24
-65%Specialized Fuse Sport 27.5 Bikeā
$1,615.24
$565.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

Longer, Lower, Rowdier.
Hereās proof you donāt need tons of suspension travel to tackle challenging trails. Equipped with an all-new longer, lower, and rowdier chassis, weāve added 27.5x2.6 wheels and tires to the Fuse Sport 27.5 to create a bike that lets you hit rocks and roots at speed with absolute control.
Elite Shifting
-
A wide-range SRAM SX 1X drivetrain provides crisp shifts and gearing to tackle any hill.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized A1 Premium Aluminum, 148mm thru-axle, tapered head tube, internal cable routing |
| FORK | RockShox Judy Silver TK, air spring, 42mm offset, 130mm of travel |
| SEAT BINDER | Alloy, 38.6mm |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| REAR HUB | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 28h |
| FRONT TIRE | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTONĀ® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.6" |
| REAR TIRE | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTONĀ® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.6" |
| RIMS | Alloy, disc only, double-wall, 29mm internal width, 28h, tubeless compatible |
| INNER TUBES | Presta, 40mm valve |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | SRAM SX Eagle, trigger, 12-speed |
| CRANKSET | SRAM, SX Eagle, 12-speed Boost, Powespline, 32T |
| CASSETTE | SRAM PG-1210 Eagle, 11-50t |
| CHAIN | SRAM, SX Eagle, 12-speed |
| REAR DERAILLEUR | SRAM SX Eagle, 12-speed |
| BOTTOM BRACKET | SRAM Powerspline |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Body Geometry Bridge Saddle, steel rails |
| SEATPOST | TranzX Dropper, 30.9mm, XS-S: 100mm, M-XL: 120mm |
| STEM | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| HANDLEBAR | Stout Riser, double-butted alloy, 9-degree backsweep, 5-degree upsweep, 15mm rise, 750mm / 780mm width, 31.8mm |
| TAPE | Specialized Trail Grips |
| FRONT BRAKE | SRAM Level, hydraulic disc, 180/160mm |
| REAR BRAKE | SRAM Level, 2-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |




















