
đ Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Specialized Diverge Expert Carbon Bike

It's quite simply the fastest, most capable - and just maybe the most fun - alloy bike we've ever made.
Delivering a ride that's quick and lively under power, but stable and confidence inspiring when the terrain gets rough. From Future Shock 2.0 and all-new gravel geometry, to internal storage and category leading tire clearance, the new Diverge represents everything we've learned over more than 40 years of riding road, gravel and dirt. The Diverge writes an entirely new chapter in the gravel bike category, so you can dream up entirely new rides. It's the ultimate getaway vehicle.
Nothing unlocks a bike's capability like tire clearance.
-
We gave the new Diverge a whopping 47mm of tire clearance with a 700c wheel and 2.1â with a 650b wheel. Thanks to a drive side chain stay utilizing a solid beam of carbon behind the chain rings weâve created clearance without using a fragile dropped chain stay design or increasing chain stay length.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized Diverge FACT 9r carbon, SWATâą Door integration, Future Shock suspension, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| FORK | Future Shock 2.0 w/ Damper, Smooth Boot, FACT carbon, 12x100 mm thru-axle, flat-mount |
| SEAT BINDER | Alloy, 30.8mm |
| WHEELS | |
| FRONT WHEEL | Roval Terra C, 25mm inner width carbon rim, 32mm depth, NEW DT 370 hub, 24h, DT Swiss Comp Race spokes |
| REAR WHEEL | Roval Terra C, 25mm inner width carbon rim, 32mm depth, NEW DT 370 Star Ratchet hub, 24h, DT Swiss Comp Race spokes |
| FRONT TIRE | PATHFINDER PRO 2BR, TAN SIDEWALL, 700x42 |
| REAR TIRE | PATHFINDER PRO 2BR, TAN SIDEWALL, 700x42 |
| INNER TUBES | Presta valve, 48mm |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | SRAM ED RIV ETAP AXS D1 SJD REAR/RT F20 |
| CRANKSET | SRAM Rival 1 Wide |
| CASSETTE | SRAM NX Eagle, 12-speed, 11-50t |
| CHAIN | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| CHAINRINGS | 40T |
| REAR DERAILLEUR | SRAM GX Eagle AXS, w/ battery cover |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Body Geometry Power Expert |
| SEATPOST | Roval Terra Carbon Seat Post, 20mm Offset |
| STEM | Future Stem, Pro |
| HANDLEBAR | Specialized Adventure Gear Hover, 103mm drop x 70mm reach x 12Âș flare |
| TAPE | Supacaz Super Sticky Kush |
| FRONT BRAKE | SRAM Rival eTAP AXS, hydraulic disc |
| REAR BRAKE | SRAM Rival eTAP AXS, hydraulic disc |
| ACCESSORIES | |
| SWAT | Integrated SWAT door, internal storage system |
TECHNOLOGY
Future Shock 2.0
The ultimate technology for the gravel rider. With 20mm of axial compliance and a hydraulic damper, Future Shock 2.0 suspends the rider not the bike. This keeps you confident and in control, able to keep the power down and stay off the brakes over rough dirt roads and in thick loose gravel, all while keeping your hands, arms and neck fresh. Since Future Shock 2.0âs damper is adjustable, youâll be ready for the rough stuff and efficient on smooth pavement.
Plenty of Rack Mounts
We've given the Diverge plenty of rack mounts, including fork and top tube mounts, to ensure you can take what you need, no matter how far you plan to go, or how long you plan to stay out.
SWAT Internal Storage
The more capable your bike, the bigger your rides get, so Diverge borrows SWAT internal storage from the legendary Stumpy. The SWAT door lets you utilize space in the down tube to store tools, a flat kit, nutrition and even our SWAT Jacket. It keeps weight off your body, low in the bike for better handling, and makes you more self-sufficient, so get out there. SWATâs got your back.
Select Color
Select Size
From $1,952.72
Original: $5,579.21
-65%Specialized Diverge Expert Carbon Bikeâ
$5,579.21
$1,952.72Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

It's quite simply the fastest, most capable - and just maybe the most fun - alloy bike we've ever made.
Delivering a ride that's quick and lively under power, but stable and confidence inspiring when the terrain gets rough. From Future Shock 2.0 and all-new gravel geometry, to internal storage and category leading tire clearance, the new Diverge represents everything we've learned over more than 40 years of riding road, gravel and dirt. The Diverge writes an entirely new chapter in the gravel bike category, so you can dream up entirely new rides. It's the ultimate getaway vehicle.
Nothing unlocks a bike's capability like tire clearance.
-
We gave the new Diverge a whopping 47mm of tire clearance with a 700c wheel and 2.1â with a 650b wheel. Thanks to a drive side chain stay utilizing a solid beam of carbon behind the chain rings weâve created clearance without using a fragile dropped chain stay design or increasing chain stay length.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized Diverge FACT 9r carbon, SWATâą Door integration, Future Shock suspension, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| FORK | Future Shock 2.0 w/ Damper, Smooth Boot, FACT carbon, 12x100 mm thru-axle, flat-mount |
| SEAT BINDER | Alloy, 30.8mm |
| WHEELS | |
| FRONT WHEEL | Roval Terra C, 25mm inner width carbon rim, 32mm depth, NEW DT 370 hub, 24h, DT Swiss Comp Race spokes |
| REAR WHEEL | Roval Terra C, 25mm inner width carbon rim, 32mm depth, NEW DT 370 Star Ratchet hub, 24h, DT Swiss Comp Race spokes |
| FRONT TIRE | PATHFINDER PRO 2BR, TAN SIDEWALL, 700x42 |
| REAR TIRE | PATHFINDER PRO 2BR, TAN SIDEWALL, 700x42 |
| INNER TUBES | Presta valve, 48mm |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | SRAM ED RIV ETAP AXS D1 SJD REAR/RT F20 |
| CRANKSET | SRAM Rival 1 Wide |
| CASSETTE | SRAM NX Eagle, 12-speed, 11-50t |
| CHAIN | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| CHAINRINGS | 40T |
| REAR DERAILLEUR | SRAM GX Eagle AXS, w/ battery cover |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Body Geometry Power Expert |
| SEATPOST | Roval Terra Carbon Seat Post, 20mm Offset |
| STEM | Future Stem, Pro |
| HANDLEBAR | Specialized Adventure Gear Hover, 103mm drop x 70mm reach x 12Âș flare |
| TAPE | Supacaz Super Sticky Kush |
| FRONT BRAKE | SRAM Rival eTAP AXS, hydraulic disc |
| REAR BRAKE | SRAM Rival eTAP AXS, hydraulic disc |
| ACCESSORIES | |
| SWAT | Integrated SWAT door, internal storage system |
TECHNOLOGY
Future Shock 2.0
The ultimate technology for the gravel rider. With 20mm of axial compliance and a hydraulic damper, Future Shock 2.0 suspends the rider not the bike. This keeps you confident and in control, able to keep the power down and stay off the brakes over rough dirt roads and in thick loose gravel, all while keeping your hands, arms and neck fresh. Since Future Shock 2.0âs damper is adjustable, youâll be ready for the rough stuff and efficient on smooth pavement.
Plenty of Rack Mounts
We've given the Diverge plenty of rack mounts, including fork and top tube mounts, to ensure you can take what you need, no matter how far you plan to go, or how long you plan to stay out.
SWAT Internal Storage
The more capable your bike, the bigger your rides get, so Diverge borrows SWAT internal storage from the legendary Stumpy. The SWAT door lets you utilize space in the down tube to store tools, a flat kit, nutrition and even our SWAT Jacket. It keeps weight off your body, low in the bike for better handling, and makes you more self-sufficient, so get out there. SWATâs got your back.




















