
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale








Specialized Diverge E5 Elite Bike

It's quite simply the fastest, most capable - and just maybe the most fun - alloy bike we've ever made.
Delivering a ride that's quick and lively, but stable and confidence inspiring when the terrain gets rough. With all-new gravel geometry and category leading tire clearance, the new Diverge represents everything we've learned over more than 40 years of riding road, gravel and dirt. The Diverge writes an entirely new chapter in the gravel bike category, so you can dream up entirely new rides. It's the ultimate getaway vehicle.
Nothing unlocks a bike's capability like tire clearance.
-
We gave the new Diverge a whopping 47mm of tire clearance with a 700c wheel and 2.1” with a 650b wheel. Thanks to a drive side chain stay utilizing a machined alloy beam behind the chain rings we’ve created clearance without using a fragile dropped chain stay design or increasing chain stay length.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized Diverge E5 Premium Aluminum, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| FORK | FACT carbon, full carbon steerer, 12x100 mm thru-axle, flat-mount disc |
| SEAT BINDER | Alloy, 30.8mm |
| WHEELS | |
| FRONT WHEEL | AXIS Elite Disc |
| REAR WHEEL | AXIS Elite Disc |
| FRONT TIRE | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| REAR TIRE | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| INNER TUBES | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | Shimano GRX RX400 hydraulic brake levers, 2x10 speed mechanical shifting |
| CRANKSET | Shimano GRX RX600 |
| CASSETTE | Shimano CS-HG50-10, 10-Speed 11-36t |
| CHAIN | KMC X10, 10-speed w/ reusable Missing Link™ |
| CHAINRINGS | 46/30T |
| FRONT DERAILLEUR | Shimano GRX RX400, braze-on |
| REAR DERAILLEUR | Shimano GRX RX400, 10-speed |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Body Geometry Bridge Saddle, steel rails |
| SEATPOST | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
| STEM | Specialized, 3D-forged alloy, 4-bolt, 7-degree rise |
| HANDLEBAR | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| TAPE | Specialized S-Wrap |
| FRONT BRAKE | Shimano GRX RX400, Hydraulic disc |
| REAR BRAKE | Shimano GRX RX400, Hydraulic disc |
TECHNOLOGY
Shimano's Gravel Inspired GRX 400
Shimano's GRX 400 group shifts 2x10 gears smoothly on any terrain and Axis Elite alloy wheels with Pathfinder 38mm tires provide an efficient ride on pavement with the versatility for hard pack dirt riding.
Plenty of Rack Mounts
We've given the Diverge plenty of rack mounts, including fork and top tube mounts, to ensure you can take what you need, no matter how far you plan to go, or how long you plan to stay out.
Premium E5 Aluminum Frame
The Diverge Elite E5 utilizes our premium E5 alloy frame and a full carbon FACT fork for a fast, confident and comfortable ride on road, in the dirt, and over thick gravel.
Select Color
Select Size
From $513.68
Original: $1,467.67
-65%Specialized Diverge E5 Elite Bike—
$1,467.67
$513.68Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

It's quite simply the fastest, most capable - and just maybe the most fun - alloy bike we've ever made.
Delivering a ride that's quick and lively, but stable and confidence inspiring when the terrain gets rough. With all-new gravel geometry and category leading tire clearance, the new Diverge represents everything we've learned over more than 40 years of riding road, gravel and dirt. The Diverge writes an entirely new chapter in the gravel bike category, so you can dream up entirely new rides. It's the ultimate getaway vehicle.
Nothing unlocks a bike's capability like tire clearance.
-
We gave the new Diverge a whopping 47mm of tire clearance with a 700c wheel and 2.1” with a 650b wheel. Thanks to a drive side chain stay utilizing a machined alloy beam behind the chain rings we’ve created clearance without using a fragile dropped chain stay design or increasing chain stay length.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized Diverge E5 Premium Aluminum, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| FORK | FACT carbon, full carbon steerer, 12x100 mm thru-axle, flat-mount disc |
| SEAT BINDER | Alloy, 30.8mm |
| WHEELS | |
| FRONT WHEEL | AXIS Elite Disc |
| REAR WHEEL | AXIS Elite Disc |
| FRONT TIRE | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| REAR TIRE | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| INNER TUBES | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | Shimano GRX RX400 hydraulic brake levers, 2x10 speed mechanical shifting |
| CRANKSET | Shimano GRX RX600 |
| CASSETTE | Shimano CS-HG50-10, 10-Speed 11-36t |
| CHAIN | KMC X10, 10-speed w/ reusable Missing Link™ |
| CHAINRINGS | 46/30T |
| FRONT DERAILLEUR | Shimano GRX RX400, braze-on |
| REAR DERAILLEUR | Shimano GRX RX400, 10-speed |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Body Geometry Bridge Saddle, steel rails |
| SEATPOST | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
| STEM | Specialized, 3D-forged alloy, 4-bolt, 7-degree rise |
| HANDLEBAR | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| TAPE | Specialized S-Wrap |
| FRONT BRAKE | Shimano GRX RX400, Hydraulic disc |
| REAR BRAKE | Shimano GRX RX400, Hydraulic disc |
TECHNOLOGY
Shimano's Gravel Inspired GRX 400
Shimano's GRX 400 group shifts 2x10 gears smoothly on any terrain and Axis Elite alloy wheels with Pathfinder 38mm tires provide an efficient ride on pavement with the versatility for hard pack dirt riding.
Plenty of Rack Mounts
We've given the Diverge plenty of rack mounts, including fork and top tube mounts, to ensure you can take what you need, no matter how far you plan to go, or how long you plan to stay out.
Premium E5 Aluminum Frame
The Diverge Elite E5 utilizes our premium E5 alloy frame and a full carbon FACT fork for a fast, confident and comfortable ride on road, in the dirt, and over thick gravel.




















