
š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Specialized Crossroads 2.0 Bike

Your Companion to a Better, Fitter, And Happier You.
Whether it be along the road or dirt path. It features a comfortable, upright geometry, and reflective elements that increase your visibility to motorists in low-light conditions.
Elite Handling
-
The sturdy A1 Premium Aluminum frame, combined with a steel fork and rack/fender mounts, delivers reliable handling for a confident ride and plenty of options for carrying your goodies.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized A1 Premium Aluminum, formed tubes, fender/rack mounts |
| FORK | Crossroads Alloy Disc Brake Fork |
| SEAT BINDER | Bolt-type, 31.8mm |
| WHEELS | |
| FRONT WHEEL | 2.0 wheelset |
| REAR WHEEL | 2.0 wheelset |
| FRONT TIRE | Nimbus II Armadillo Reflect, 60 TPI, 700x45mm |
| REAR TIRE | Nimbus II Armadillo Reflect, 60 TPI, 700x45mm |
| INNER TUBES | Schrader valve, 40mm |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | microSHIFT TS39 Trigger shift, 7-speed |
| CRANKSET | Forged aluminum arms, 3-piece, 46/30T |
| CASSETTE | SunRace, 7-Speed, 11-34t |
| CHAIN | KMC Z7, 7-speed w/ Missing Link⢠|
| CHAINRINGS | 46/30T |
| FRONT DERAILLEUR | MicroSHIFT FD-T202, Band-clamp |
| REAR DERAILLEUR | MicroSHIFT RD-M26S, 7-speed |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Specialized Body Geometry Comfort Gel |
| SEATPOST | Spring suspension, alloy, 27.2mm, 2-bolt clamp |
| STEM | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| HANDLEBAR | Alloy, 15-degree backsweep, 80mm rise, 31.8mm |
| TAPE | Specialized Body Geometry Contour, lock-on |
| FRONT BRAKE | Mechanical disc brake, 160mm |
| REAR BRAKE | Mechanical disc brake, 160mm |
| ACCESSORIES | |
| PEDALS | Specialized City, platform |
TECHNOLOGY
Reflective and Visible
Reflective elements throughout the frame and components increase your visibility to motorists in low-light conditions.
Dics Brakes
Mechanical disc brakes provide ample stopping power in any condition without the hassle of brake bleeds.
Body Geometry Touchpoints
Body Geometry touchpoints take the sting out of saddle time with their ergonomically designed, and scientifically tested, shapes.
Select Color
Select Size
From $256.97
Original: $734.20
-65%Specialized Crossroads 2.0 Bikeā
$734.20
$256.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

Your Companion to a Better, Fitter, And Happier You.
Whether it be along the road or dirt path. It features a comfortable, upright geometry, and reflective elements that increase your visibility to motorists in low-light conditions.
Elite Handling
-
The sturdy A1 Premium Aluminum frame, combined with a steel fork and rack/fender mounts, delivers reliable handling for a confident ride and plenty of options for carrying your goodies.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized A1 Premium Aluminum, formed tubes, fender/rack mounts |
| FORK | Crossroads Alloy Disc Brake Fork |
| SEAT BINDER | Bolt-type, 31.8mm |
| WHEELS | |
| FRONT WHEEL | 2.0 wheelset |
| REAR WHEEL | 2.0 wheelset |
| FRONT TIRE | Nimbus II Armadillo Reflect, 60 TPI, 700x45mm |
| REAR TIRE | Nimbus II Armadillo Reflect, 60 TPI, 700x45mm |
| INNER TUBES | Schrader valve, 40mm |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | microSHIFT TS39 Trigger shift, 7-speed |
| CRANKSET | Forged aluminum arms, 3-piece, 46/30T |
| CASSETTE | SunRace, 7-Speed, 11-34t |
| CHAIN | KMC Z7, 7-speed w/ Missing Link⢠|
| CHAINRINGS | 46/30T |
| FRONT DERAILLEUR | MicroSHIFT FD-T202, Band-clamp |
| REAR DERAILLEUR | MicroSHIFT RD-M26S, 7-speed |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Specialized Body Geometry Comfort Gel |
| SEATPOST | Spring suspension, alloy, 27.2mm, 2-bolt clamp |
| STEM | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| HANDLEBAR | Alloy, 15-degree backsweep, 80mm rise, 31.8mm |
| TAPE | Specialized Body Geometry Contour, lock-on |
| FRONT BRAKE | Mechanical disc brake, 160mm |
| REAR BRAKE | Mechanical disc brake, 160mm |
| ACCESSORIES | |
| PEDALS | Specialized City, platform |
TECHNOLOGY
Reflective and Visible
Reflective elements throughout the frame and components increase your visibility to motorists in low-light conditions.
Dics Brakes
Mechanical disc brakes provide ample stopping power in any condition without the hassle of brake bleeds.
Body Geometry Touchpoints
Body Geometry touchpoints take the sting out of saddle time with their ergonomically designed, and scientifically tested, shapes.




















