
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Specialized Creo SL E5 Comp E Bike

Redefines R-Road Bike Performance
It's lightweight, smooth, capable, and lively—all with the power to flatten mountains, laugh at headwinds, and go farther than you ever thought possible. It's you, only faster.
The Lightest E-bike in its Class
-
Literally kilograms lighter than the competition. Not only does the lightweight and stiff, premium E5 alloy frame inspire dancing on the pedals and diving into corners, it also reduces overall system weight and increases the range.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized E5 Premium Aluminum frame, Open Road Geometry, front/rear thru-axles, fully integrated down tube battery, internal cable routing, fender/rack mounts, Boost™ 12x148mm |
| FORK | Future Shock 1.5 w/ Smooth Boot, Boost™ 12x110mm thru-axle, flat-mount disc |
| SEAT BINDER | Alloy, 30.8mm |
| WHEELS | |
| FRONT WHEEL | DT R470 Boost, 12x110mm |
| REAR WHEEL | DT R470 Boost, 12x148mm |
| FRONT TIRE | Specialized Turbo Pro, 700x28mm |
| REAR TIRE | Specialized Turbo Pro, 700x28mm |
| INNER TUBES | Presta valve, 48mm |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | Shimano GRX 810 hydraulic brake levers, mechanical shifting |
| CRANKSET | Praxis Forged/M30 Spindle Interface |
| CASSETTE | Sunrace, 11-speed, alloy spider, 11-42t |
| CHAIN | KMC X11 Extra Lightweight, 11-speed |
| CHAINRINGS | 46T |
| REAR DERAILLEUR | Shimano GRX810 , Shadow Plus, 11-speed |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| SEATPOST | Carbon, single-bolt, 27.2mm |
| STEM | Future Stem, Comp |
| HANDLEBAR | Specialized Hover Comp, Alloy, 125mm Drop, 75mm Reach w/Di2 Hole |
| TAPE | Roubaix S-Wrap |
| FRONT BRAKE | Shimano 105, Hydraulic disc |
| REAR BRAKE | Shimano 105, Hydraulic disc |
| E-BIKE | |
| WIRING HARNESS | Custom Specialized wiring harness w/ chargeport |
| CHARGER | Custom charger, 48V System w/ SL system charger plug |
| MOTOR | Specialized SL 1.1, custom lightweight motor |
| UI/REMOTE | Specialized TCU, 10-LED State of charge, 3-LED Ride Mode display, ANT+/Bluetooth® |
| BATTERY | Specialized SL1-320, fully integrated, 320Wh |
TECHNOLOGY
Connect with our Mission Control App
You're able to tune the SL 1.1 motor to your riding style, record rides, and monitor the battery. The app can handle battery management automatically too, ensuring the battery will last as long as you need it to. The motor even has a built-in power meter that transmits to any ANT+ head unit.
Future Shock 1.5
With 20mm of rough-road-taming travel, the Future Shock 1.5 not only delivers a smoother, more comfortable ride, but it also reduces fatigue and increases speed over harsh terrain. The new Smooth Boot, meanwhile, enhances the aesthetics to bring a clean transition from the head tube to the stem.
Battery Anxiety?
Not on the Creo SL. With up to 80 miles of range from the internal battery, the Creo SL eats up big miles and long days. Our optional range extender provides up to 40 additional miles of mountain-flattening power.
$1,927.28
Original: $5,506.52
-65%Specialized Creo SL E5 Comp E Bike—
$5,506.52
$1,927.28Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

Redefines R-Road Bike Performance
It's lightweight, smooth, capable, and lively—all with the power to flatten mountains, laugh at headwinds, and go farther than you ever thought possible. It's you, only faster.
The Lightest E-bike in its Class
-
Literally kilograms lighter than the competition. Not only does the lightweight and stiff, premium E5 alloy frame inspire dancing on the pedals and diving into corners, it also reduces overall system weight and increases the range.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized E5 Premium Aluminum frame, Open Road Geometry, front/rear thru-axles, fully integrated down tube battery, internal cable routing, fender/rack mounts, Boost™ 12x148mm |
| FORK | Future Shock 1.5 w/ Smooth Boot, Boost™ 12x110mm thru-axle, flat-mount disc |
| SEAT BINDER | Alloy, 30.8mm |
| WHEELS | |
| FRONT WHEEL | DT R470 Boost, 12x110mm |
| REAR WHEEL | DT R470 Boost, 12x148mm |
| FRONT TIRE | Specialized Turbo Pro, 700x28mm |
| REAR TIRE | Specialized Turbo Pro, 700x28mm |
| INNER TUBES | Presta valve, 48mm |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | Shimano GRX 810 hydraulic brake levers, mechanical shifting |
| CRANKSET | Praxis Forged/M30 Spindle Interface |
| CASSETTE | Sunrace, 11-speed, alloy spider, 11-42t |
| CHAIN | KMC X11 Extra Lightweight, 11-speed |
| CHAINRINGS | 46T |
| REAR DERAILLEUR | Shimano GRX810 , Shadow Plus, 11-speed |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| SEATPOST | Carbon, single-bolt, 27.2mm |
| STEM | Future Stem, Comp |
| HANDLEBAR | Specialized Hover Comp, Alloy, 125mm Drop, 75mm Reach w/Di2 Hole |
| TAPE | Roubaix S-Wrap |
| FRONT BRAKE | Shimano 105, Hydraulic disc |
| REAR BRAKE | Shimano 105, Hydraulic disc |
| E-BIKE | |
| WIRING HARNESS | Custom Specialized wiring harness w/ chargeport |
| CHARGER | Custom charger, 48V System w/ SL system charger plug |
| MOTOR | Specialized SL 1.1, custom lightweight motor |
| UI/REMOTE | Specialized TCU, 10-LED State of charge, 3-LED Ride Mode display, ANT+/Bluetooth® |
| BATTERY | Specialized SL1-320, fully integrated, 320Wh |
TECHNOLOGY
Connect with our Mission Control App
You're able to tune the SL 1.1 motor to your riding style, record rides, and monitor the battery. The app can handle battery management automatically too, ensuring the battery will last as long as you need it to. The motor even has a built-in power meter that transmits to any ANT+ head unit.
Future Shock 1.5
With 20mm of rough-road-taming travel, the Future Shock 1.5 not only delivers a smoother, more comfortable ride, but it also reduces fatigue and increases speed over harsh terrain. The new Smooth Boot, meanwhile, enhances the aesthetics to bring a clean transition from the head tube to the stem.
Battery Anxiety?
Not on the Creo SL. With up to 80 miles of range from the internal battery, the Creo SL eats up big miles and long days. Our optional range extender provides up to 40 additional miles of mountain-flattening power.




















