
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Specialized Como 4.0 E Bike

POWERFUL: It's you, only faster
It's 4x You, to be precise. The Turbo Full Power system senses the force you apply to the pedals and naturally amplifies your effort by up to four times for an experience that makes getting up any hill or to any destination no sweat. Literally.
TURBO: The heart of the Como is its Turbo technology
-
The advanced and integrated electric bike system that delivers an unequaled combination of power, natural feel, anti-theft functions, training tips, a full-function bike computer, up to 68 miles or 5 hours of range, and more.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | E5 Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated & lockable downtube battery, internal cable routing, lock and front rack mount |
| FORK | SR Suntour MobieA32, 80mm travel, lockout, fender-mounts, integrated light mount |
| SEAT BINDER | Specialized bolt-type, alloy, 42.9mm |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Specialized alloy front hub disc, sealed cardridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 32h |
| REAR HUB | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 32h |
| FRONT TIRE | Pathfinder Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| REAR TIRE | Pathfinder Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| RIMS | 650b disc, double-wall alloy, pinned, 32h |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | SRAM NX, 11-speed |
| CRANKSET | Custom alloy forged crankarms |
| CASSETTE | SRAM PG-1130, 11-speed, 11-42t |
| CHAIN | KMC e11S, 11-speed w/ Missing Link™ |
| CHAINRINGS | 40T |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Body Geometry Comfort Gel, 200mm w/ SWAT™ Mount |
| SEATPOST | Spring suspension, alloy, 40mm travel, 30.9mm, 2-bolt clamp, 34.9mm sleeve |
| HANDLEBAR | Specialized Como handlebar/stem combo |
| GRIPS | Specialized Body Geometry Contour, lock-on |
| FRONT BRAKE | SRAM Level, 2-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |
| REAR BRAKE | SRAM Level, 2-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |
| E-BIKE | |
| WIRING HARNESS | Custom wiring harness |
| CHARGER | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| MOTOR | Specialized 2.0, 70Nm torque, custom tuned motor, 250W nominal |
| UI/REMOTE | MasterMind TCD, w/handlebar remote, built-in anti-theft feature, Bluetooth® connectivity, customizable display pages |
| BATTERY | Specialized U2-710, alloy casing, state of charge display, 710Wh |
| ACCESSORIES | |
| FENDERS | Specialized DRYTECH fenders, 65mm width, aluminum fenderstay |
| BIKE LOCK | Turbo System Lock |
| HEADLIGHT | Lezyne EBIKE Hecto E65, 210 Lumen, 12V |
| TAILLIGHT | Spanninga Commuter Glow XE, 12V |
| PEDALS | Specialized Commuter w/ grip tape & reflectors |
| KICKSTAND | Specialized kickstand, 40mm mount |
| RACK | Specialized rack, MIK HD interface, built-in pannier mounts, 27kg max load |
TECHNOLOGY
Turbo Full Power 2.0 Motor and 710Wh Battery
The Full Power 2.0 motor and the 710Wh battery offer an unparalleled riding experience, providing a smooth, seamless, and shockingly quiet amplification of your efforts, up to 20 mph. The integrated controller responds to your pedal inputs resulting in intuitive amplification of your efforts with an incredibly natural feel.
MasterMind and Mission Control
The MasterMind display reveals all relevant info about your ride, allows real-time tuning of support levels, and enables over-the-air updates so that your bike gets better over time. MasterMind seamlessly integrates with the Mission Control app for range optimization tools, advanced tuning, on-ride diagnostics, and more.
Turbo System Lock
Use the Mission Control app to disable your bike's motor and activate the motion sensor alarm. Once locked, the motor cannot be enabled again except by the owner.
$4,257.64
Specialized Como 4.0 E Bike—
$4,257.64
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

POWERFUL: It's you, only faster
It's 4x You, to be precise. The Turbo Full Power system senses the force you apply to the pedals and naturally amplifies your effort by up to four times for an experience that makes getting up any hill or to any destination no sweat. Literally.
TURBO: The heart of the Como is its Turbo technology
-
The advanced and integrated electric bike system that delivers an unequaled combination of power, natural feel, anti-theft functions, training tips, a full-function bike computer, up to 68 miles or 5 hours of range, and more.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | E5 Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated & lockable downtube battery, internal cable routing, lock and front rack mount |
| FORK | SR Suntour MobieA32, 80mm travel, lockout, fender-mounts, integrated light mount |
| SEAT BINDER | Specialized bolt-type, alloy, 42.9mm |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Specialized alloy front hub disc, sealed cardridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 32h |
| REAR HUB | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 32h |
| FRONT TIRE | Pathfinder Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| REAR TIRE | Pathfinder Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| RIMS | 650b disc, double-wall alloy, pinned, 32h |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | SRAM NX, 11-speed |
| CRANKSET | Custom alloy forged crankarms |
| CASSETTE | SRAM PG-1130, 11-speed, 11-42t |
| CHAIN | KMC e11S, 11-speed w/ Missing Link™ |
| CHAINRINGS | 40T |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Body Geometry Comfort Gel, 200mm w/ SWAT™ Mount |
| SEATPOST | Spring suspension, alloy, 40mm travel, 30.9mm, 2-bolt clamp, 34.9mm sleeve |
| HANDLEBAR | Specialized Como handlebar/stem combo |
| GRIPS | Specialized Body Geometry Contour, lock-on |
| FRONT BRAKE | SRAM Level, 2-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |
| REAR BRAKE | SRAM Level, 2-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |
| E-BIKE | |
| WIRING HARNESS | Custom wiring harness |
| CHARGER | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| MOTOR | Specialized 2.0, 70Nm torque, custom tuned motor, 250W nominal |
| UI/REMOTE | MasterMind TCD, w/handlebar remote, built-in anti-theft feature, Bluetooth® connectivity, customizable display pages |
| BATTERY | Specialized U2-710, alloy casing, state of charge display, 710Wh |
| ACCESSORIES | |
| FENDERS | Specialized DRYTECH fenders, 65mm width, aluminum fenderstay |
| BIKE LOCK | Turbo System Lock |
| HEADLIGHT | Lezyne EBIKE Hecto E65, 210 Lumen, 12V |
| TAILLIGHT | Spanninga Commuter Glow XE, 12V |
| PEDALS | Specialized Commuter w/ grip tape & reflectors |
| KICKSTAND | Specialized kickstand, 40mm mount |
| RACK | Specialized rack, MIK HD interface, built-in pannier mounts, 27kg max load |
TECHNOLOGY
Turbo Full Power 2.0 Motor and 710Wh Battery
The Full Power 2.0 motor and the 710Wh battery offer an unparalleled riding experience, providing a smooth, seamless, and shockingly quiet amplification of your efforts, up to 20 mph. The integrated controller responds to your pedal inputs resulting in intuitive amplification of your efforts with an incredibly natural feel.
MasterMind and Mission Control
The MasterMind display reveals all relevant info about your ride, allows real-time tuning of support levels, and enables over-the-air updates so that your bike gets better over time. MasterMind seamlessly integrates with the Mission Control app for range optimization tools, advanced tuning, on-ride diagnostics, and more.
Turbo System Lock
Use the Mission Control app to disable your bike's motor and activate the motion sensor alarm. Once locked, the motor cannot be enabled again except by the owner.




















