š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale



Trek Marlin 5 Gen 3 Bike
| FRAME | Size: XS
Alpha Silver Aluminum, curved top tube, internal derailleur & dropper post routing, rack and kickstand mount, 135x5mm ThruSkew
Size: S , M , ML , L , XL , XXL Alpha Silver Aluminum, internal derailleur & dropper post routing, rack and kickstand mount, 135x5mm ThruSkew |
| FORK | Size: XS
SR Suntour XCT 30, coil spring, preload, hydraulic lockout, 42 mm offset for 27.5" wheel, 100 mm QR, 80 mm travel
Size: S SR Suntour XCT 30, coil spring, preload, hydraulic lockout, 42 mm offset for 27.5" wheel, 100 mm QR, 100 mm travel Size: M , ML , L , XL , XXL SR Suntour XCT 30, coil spring, preload, hydraulic lockout, 42 mm offset for 29" wheel, 100 mm QR, 100 mm travel |
| HUB FRONT | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 100x5mm |
| SKEWER FRONT | Trek Thru-Skew |
| HUB REAR | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5mm |
| SKEWER REAR | 173x5mm QR |
| RIM | Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20mm width, schrader valve |
| SPOKES | 14g stainless steel, black |
| TIRE | Size: XS , S
Bontrager Montrose Comp, wire bead, 30 tpi, 27.5x2.4'' Size: M , ML , L , XL , XXL Bontrager Montrose Comp, wire bead, 30 tpi, 29x2.4'' |
| SHIFTER | Shimano U4000, 9 speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano CUES U4000 |
| CRANK | Size: XS , S , M , ML - Shimano CUES U4001, 32T, 52mm chainline, 170mm length Size: L , XL , XXL - Shimano CUES U4001, 32T, 52mm chainline, 175mm length |
| BOTTOM BRACKET | Shimano, 73mm, threaded cartridge, 122.5mm spindle |
| CASSETTE | Shimano LINKGLIDE LG300, 11-46, 9 speed |
| CHAIN | Shimano LG500 |
| PEDAL | VP-536 nylon platform |
ā ļø
Parts may be substituted at any time without notice by the manufacturer. An equivalent quality part may be used based on availability or yearly model.
Select Color
Select Size
From $238.98
Original: $682.80
-65%Trek Marlin 5 Gen 3 Bikeā
$682.80
$238.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| FRAME | Size: XS
Alpha Silver Aluminum, curved top tube, internal derailleur & dropper post routing, rack and kickstand mount, 135x5mm ThruSkew
Size: S , M , ML , L , XL , XXL Alpha Silver Aluminum, internal derailleur & dropper post routing, rack and kickstand mount, 135x5mm ThruSkew |
| FORK | Size: XS
SR Suntour XCT 30, coil spring, preload, hydraulic lockout, 42 mm offset for 27.5" wheel, 100 mm QR, 80 mm travel
Size: S SR Suntour XCT 30, coil spring, preload, hydraulic lockout, 42 mm offset for 27.5" wheel, 100 mm QR, 100 mm travel Size: M , ML , L , XL , XXL SR Suntour XCT 30, coil spring, preload, hydraulic lockout, 42 mm offset for 29" wheel, 100 mm QR, 100 mm travel |
| HUB FRONT | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 100x5mm |
| SKEWER FRONT | Trek Thru-Skew |
| HUB REAR | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5mm |
| SKEWER REAR | 173x5mm QR |
| RIM | Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20mm width, schrader valve |
| SPOKES | 14g stainless steel, black |
| TIRE | Size: XS , S
Bontrager Montrose Comp, wire bead, 30 tpi, 27.5x2.4'' Size: M , ML , L , XL , XXL Bontrager Montrose Comp, wire bead, 30 tpi, 29x2.4'' |
| SHIFTER | Shimano U4000, 9 speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano CUES U4000 |
| CRANK | Size: XS , S , M , ML - Shimano CUES U4001, 32T, 52mm chainline, 170mm length Size: L , XL , XXL - Shimano CUES U4001, 32T, 52mm chainline, 175mm length |
| BOTTOM BRACKET | Shimano, 73mm, threaded cartridge, 122.5mm spindle |
| CASSETTE | Shimano LINKGLIDE LG300, 11-46, 9 speed |
| CHAIN | Shimano LG500 |
| PEDAL | VP-536 nylon platform |
ā ļø
Parts may be substituted at any time without notice by the manufacturer. An equivalent quality part may be used based on availability or yearly model.






















