
Trek FX + 7 Midstep E Bike
City ride in sleek style.
FX+ 7 Mid-step is a supremely light, quiet, and sleek electric city bike made for cruising across town on greenways and bustling commutes. Its confidence-inspiring geometry and elegant Mid-step frame design pair with a TQ motor that's compact, quiet, and supremely smooth for a boost that feels completely natural. It comes ready for anything with a lightweight carbon fork, built-in front and rear lights, hydraulic disc brakes, and crisp, clean shifting thanks to Shimano CUES.
Jump to Specs ā Ā Ā Ā Jump to Features ā
The tech you get.
A sleek Alpha Platinum Aluminum frame with midstep geometry and a carbon fork. TQ's quiet and compact HPR50 motor (50nm/250W) capable of speeds up to 32 km/h, with a 360Wh battery and built-in LED display. Clean shifts from a 10-speed Shimano CUES U6000 drivetrain, powerful hydraulic disc brakes, and 700c wheels with grippy 40mm tires. Plus, all the odds and ends you need for the commute, like built-in front and rear lights, a kickstand and a MIK-compatible rear rack.
ā” Why you'll love it.
- You get a bike that's not only beautiful to look at, but a dream to ride thanks to the quiet, natural-feeling assist
- TQ's HPR50 motor is lightweight, compact, quiet, and gives you just the boost you crave on steep hills
- Its midstep Alpha Platinum Aluminum frame keeps your cables and battery managed neatly inside
- Intuitive controls and a sleek, integrated display make toggling through modes and viewing ride data a breeze
- It comes ready to roll with built-in front and rear lights, a kickstand, and a rear MIK rack with side mounting options
SPECS
| FRAME | Alpha Platinum Aluminum, internal cable routing, dealer removable battery, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount |
| FORK | FX+ 7, carbon legs, hidden fender mounts, flat mount disc, internal routing, 100x12 thru axle |
| HUB FRONT | Formula alloy, CenterLock disc, 100x12 mm thru-axle |
| SKEWER FRONT | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| HUB REAR | Bontrager alloy, sealed bearing, centerlock disc, Shimano 11-speed freehub, 142x12mm thru axle |
| SKEWER REAR | Bontrager Switch thru axle |
| RIM | Bontrager Paradigm, Tubeless Ready, 32-hole, 21mm width, Presta valve |
| SPOKES | 14g stainless steel, black |
| TIRE | Bontrager H2 Hard Case Lite, wire bead, 30 tpi, 700x40mm |
| MAX TIRE SIZE | 700x42mm |
| BATTERY | TQ 360Wh |
| CHARGER | TQ 4A charger |
| COMPUTER | TQ LED display with Bluetooth & ANT+ connectivity |
| MOTOR | TQ-HPR50, 50 Nm, 250 watt maximum continuous rated power, 300 watt peak power |
| SHIFTER | Shimano U6000, 10 speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano CUES U6000 GS |
| CRANK | ProWheel Alloy, 46T narrow-wide chainring, 170mm arm length ISIS spline |
| CASSETTE | Shimano CUES LG400, LINKGLIDE, 11-48, 10 speed |
| CHAIN | Shimano LG500, 9/10/11 speed |
| PEDAL | Bontrager City pedals |
| MAX CHAINRING SIZE | 1x: 46T |
| SADDLE | Bontrager Verse Comp, steel rails, 165mm width |
| SEATPOST | Bontrager Comp, 6061 alloy, 31.6 mm, 8 mm offset, 400 mm length |
| HANDLEBAR |
|
| GRIPS | Trek Line Ergonomic Comp, lock-on |
| BRAKE | Shimano hydraulic disc, RS600 lever, RS405 caliper |
| BRAKE ROTOR |
|
| ROTOR SIZE | Max brake rotor sizes: 180mm front & rear |
| LIGHT |
|
| KICKSTAND | Adjustable length rear mount alloy kickstand |
| CARGO RACK | MIK-compatible alloy rear rack |
| FENDER | Trek FX+ 7 Rear Fender |
| WEIGHT | M - 18.65 kg / 41.12 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
Original: $4,038.11
-65%$4,038.11
$1,413.34Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
City ride in sleek style.
FX+ 7 Mid-step is a supremely light, quiet, and sleek electric city bike made for cruising across town on greenways and bustling commutes. Its confidence-inspiring geometry and elegant Mid-step frame design pair with a TQ motor that's compact, quiet, and supremely smooth for a boost that feels completely natural. It comes ready for anything with a lightweight carbon fork, built-in front and rear lights, hydraulic disc brakes, and crisp, clean shifting thanks to Shimano CUES.
Jump to Specs ā Ā Ā Ā Jump to Features ā
The tech you get.
A sleek Alpha Platinum Aluminum frame with midstep geometry and a carbon fork. TQ's quiet and compact HPR50 motor (50nm/250W) capable of speeds up to 32 km/h, with a 360Wh battery and built-in LED display. Clean shifts from a 10-speed Shimano CUES U6000 drivetrain, powerful hydraulic disc brakes, and 700c wheels with grippy 40mm tires. Plus, all the odds and ends you need for the commute, like built-in front and rear lights, a kickstand and a MIK-compatible rear rack.
ā” Why you'll love it.
- You get a bike that's not only beautiful to look at, but a dream to ride thanks to the quiet, natural-feeling assist
- TQ's HPR50 motor is lightweight, compact, quiet, and gives you just the boost you crave on steep hills
- Its midstep Alpha Platinum Aluminum frame keeps your cables and battery managed neatly inside
- Intuitive controls and a sleek, integrated display make toggling through modes and viewing ride data a breeze
- It comes ready to roll with built-in front and rear lights, a kickstand, and a rear MIK rack with side mounting options
SPECS
| FRAME | Alpha Platinum Aluminum, internal cable routing, dealer removable battery, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount |
| FORK | FX+ 7, carbon legs, hidden fender mounts, flat mount disc, internal routing, 100x12 thru axle |
| HUB FRONT | Formula alloy, CenterLock disc, 100x12 mm thru-axle |
| SKEWER FRONT | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| HUB REAR | Bontrager alloy, sealed bearing, centerlock disc, Shimano 11-speed freehub, 142x12mm thru axle |
| SKEWER REAR | Bontrager Switch thru axle |
| RIM | Bontrager Paradigm, Tubeless Ready, 32-hole, 21mm width, Presta valve |
| SPOKES | 14g stainless steel, black |
| TIRE | Bontrager H2 Hard Case Lite, wire bead, 30 tpi, 700x40mm |
| MAX TIRE SIZE | 700x42mm |
| BATTERY | TQ 360Wh |
| CHARGER | TQ 4A charger |
| COMPUTER | TQ LED display with Bluetooth & ANT+ connectivity |
| MOTOR | TQ-HPR50, 50 Nm, 250 watt maximum continuous rated power, 300 watt peak power |
| SHIFTER | Shimano U6000, 10 speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano CUES U6000 GS |
| CRANK | ProWheel Alloy, 46T narrow-wide chainring, 170mm arm length ISIS spline |
| CASSETTE | Shimano CUES LG400, LINKGLIDE, 11-48, 10 speed |
| CHAIN | Shimano LG500, 9/10/11 speed |
| PEDAL | Bontrager City pedals |
| MAX CHAINRING SIZE | 1x: 46T |
| SADDLE | Bontrager Verse Comp, steel rails, 165mm width |
| SEATPOST | Bontrager Comp, 6061 alloy, 31.6 mm, 8 mm offset, 400 mm length |
| HANDLEBAR |
|
| GRIPS | Trek Line Ergonomic Comp, lock-on |
| BRAKE | Shimano hydraulic disc, RS600 lever, RS405 caliper |
| BRAKE ROTOR |
|
| ROTOR SIZE | Max brake rotor sizes: 180mm front & rear |
| LIGHT |
|
| KICKSTAND | Adjustable length rear mount alloy kickstand |
| CARGO RACK | MIK-compatible alloy rear rack |
| FENDER | Trek FX+ 7 Rear Fender |
| WEIGHT | M - 18.65 kg / 41.12 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |






















