
š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Trek FX 1 Gen 4 Bike
FX 1 is a lightweight aluminum hybrid bike that looks great and feels just as good to ride.
It has lots of gears so you can cruise any terrain comfortably, and powerful disc brakes that give you confident stopping power, rain or shine. It's perfect for anyone looking to get out more, do a bit of exercise, or commute to work on a versatile bike.
Jump to Specs ā Ā Ā Ā Jump to Features ā

Arrive in Style.
FX 1 is a cool and versatile hybrid bike at an unbeatable price. It's built with a lightweight aluminum frame and reliable parts like sturdy wheels and disc brakes that stop on a dime in any weather. Itās perfectly suited to a variety of uses, from casual riding to exercising and commuting.
Why you'll love it
- This bike brings families together and helps you enjoy time outside
- More confident braking means bad weather doesn't have to keep you from enjoying your ride
- It's versatile and does whatever you want it to do, whether that's riding for fitness, commuting, or cruising to the farmer's market to pick up groceries
- Like every Trek hybrid, it's backed by a lifetime warranty and supported by a wide network of retail partners
A lightweight aluminum frame with internal cable routing for clean looks and protection from the elements, 16 speeds with a wide range of gearing so you can always find the right gear for your terrain, and disc brakes for stopping power in all weather conditions. Plus, strong double-walled tires and frame mounts that make it easy to accessorize your ride.
It's right for you if...
You want to ride more, and you're looking for performance where it really counts: a lightweight frame, a wide gear range, strong wheels, and great stopping power.

SPECS
| FRAMESET | Ā |
| FRAME | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 135x5mm QR |
| FORK | FX steel, flat-mount disc, rack mounts, 410mm axle-to-crown, ThruSkew 5mm QR |
| Ā | Ā |
| WHEELS | Ā |
| HUB FRONT | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| HUB REAR | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5 mm QR |
| RIM | Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20mm width, schrader valve |
| TIRE | Bontrager H2 Comp, wire bead, 30tpi, 700x35mm |
| Ā | Ā |
| DRIVETRAIN | Ā |
| SHIFTER |
Size: XS, S, M, L, XL Shimano EF500, 2 speed Size: XS, S, M, L, XL Shimano EF500, 8 speedĀ |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Acera M3020-8, 40T max cog |
| FRONT DERAILLEUR | Shimano Tourney TY606, 31.8/34.9mm clamp, top swing, dual pull |
| CRANK |
Forged alloy, 46/30, chainguard, 170mm length |
| CASSETTE | Shimano HG200, 12-32, 8 speed |
| CHAIN | KMC Z8.3 |
| PEDAL | Wellgo nylon platform |
| MAX CHAINRING SIZE | 1x: 44T, 2x: 46/32 |
| Ā | Ā |
| COMPONENTS | Ā |
| BRAKE ROTOR |
Tektro wave, 6-bolt, 160mm |
| ROTOR SIZE | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| BRAKE |
Tektro MD-U310 mechanical disc |
| STEM |
Size: XS, S, M Bontrager slloy, 25.4mm clamp, 10-degree, 90mm length Size: L, XL Bontrager alloy, 25.4mm clamp, 10-degree, 110mm lengthĀ |
| GRIPS |
Bontrager Satellite |
| SEATPOST |
Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| SADDLE |
Bontrager sport |
| Ā | Ā |
| WEIGHT | Ā |
| WEIGHT | M - 13.00 kg / 28.67 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
ā ļø
Parts may be substituted at any time without notice by the manufacturer. An equivalent quality part may be used based on availability or yearly model.
Select Color
Select Size
From $213.28
Original: $609.38
-65%Trek FX 1 Gen 4 Bikeā
$609.38
$213.28Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
FX 1 is a lightweight aluminum hybrid bike that looks great and feels just as good to ride.
It has lots of gears so you can cruise any terrain comfortably, and powerful disc brakes that give you confident stopping power, rain or shine. It's perfect for anyone looking to get out more, do a bit of exercise, or commute to work on a versatile bike.
Jump to Specs ā Ā Ā Ā Jump to Features ā

Arrive in Style.
FX 1 is a cool and versatile hybrid bike at an unbeatable price. It's built with a lightweight aluminum frame and reliable parts like sturdy wheels and disc brakes that stop on a dime in any weather. Itās perfectly suited to a variety of uses, from casual riding to exercising and commuting.
Why you'll love it
- This bike brings families together and helps you enjoy time outside
- More confident braking means bad weather doesn't have to keep you from enjoying your ride
- It's versatile and does whatever you want it to do, whether that's riding for fitness, commuting, or cruising to the farmer's market to pick up groceries
- Like every Trek hybrid, it's backed by a lifetime warranty and supported by a wide network of retail partners
A lightweight aluminum frame with internal cable routing for clean looks and protection from the elements, 16 speeds with a wide range of gearing so you can always find the right gear for your terrain, and disc brakes for stopping power in all weather conditions. Plus, strong double-walled tires and frame mounts that make it easy to accessorize your ride.
It's right for you if...
You want to ride more, and you're looking for performance where it really counts: a lightweight frame, a wide gear range, strong wheels, and great stopping power.

SPECS
| FRAMESET | Ā |
| FRAME | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 135x5mm QR |
| FORK | FX steel, flat-mount disc, rack mounts, 410mm axle-to-crown, ThruSkew 5mm QR |
| Ā | Ā |
| WHEELS | Ā |
| HUB FRONT | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| HUB REAR | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5 mm QR |
| RIM | Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20mm width, schrader valve |
| TIRE | Bontrager H2 Comp, wire bead, 30tpi, 700x35mm |
| Ā | Ā |
| DRIVETRAIN | Ā |
| SHIFTER |
Size: XS, S, M, L, XL Shimano EF500, 2 speed Size: XS, S, M, L, XL Shimano EF500, 8 speedĀ |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Acera M3020-8, 40T max cog |
| FRONT DERAILLEUR | Shimano Tourney TY606, 31.8/34.9mm clamp, top swing, dual pull |
| CRANK |
Forged alloy, 46/30, chainguard, 170mm length |
| CASSETTE | Shimano HG200, 12-32, 8 speed |
| CHAIN | KMC Z8.3 |
| PEDAL | Wellgo nylon platform |
| MAX CHAINRING SIZE | 1x: 44T, 2x: 46/32 |
| Ā | Ā |
| COMPONENTS | Ā |
| BRAKE ROTOR |
Tektro wave, 6-bolt, 160mm |
| ROTOR SIZE | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| BRAKE |
Tektro MD-U310 mechanical disc |
| STEM |
Size: XS, S, M Bontrager slloy, 25.4mm clamp, 10-degree, 90mm length Size: L, XL Bontrager alloy, 25.4mm clamp, 10-degree, 110mm lengthĀ |
| GRIPS |
Bontrager Satellite |
| SEATPOST |
Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| SADDLE |
Bontrager sport |
| Ā | Ā |
| WEIGHT | Ā |
| WEIGHT | M - 13.00 kg / 28.67 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
ā ļø
Parts may be substituted at any time without notice by the manufacturer. An equivalent quality part may be used based on availability or yearly model.






















