
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Trek FX 1 Bike

It's Right For You If...
You want to get out and ride more, and you're looking for performance where it really counts: a lightweight frame, wide range of gearing, bigger tires, and tons of mounts for securing fenders, bags, and gear. You also want a great value and the confidence of Trek's lifetime warranty.
♡ Why You'll Love It ♡
- FX 1 is a versatile ride that does whatever you want it to do, whether that's riding for fitness, commuting, or cruising to the farmer's market to pick up groceries
- It's easy to accessorize with racks, a kickstand, fenders, lights, and more!
- Like every Trek hybrid, it's backed by a lifetime warranty and supported by a wide network of retail partners
The Tech You Get
A lightweight aluminum frame, 21 speeds so there's always a right gear for your terrain, strong double-walled wheels with wide, stable tires, and mounts that make it easy to accessorize your ride with racks, fenders, lights, fitness trackers, a kickstand, and more!
The Final Word
FX 1 is a versatile hybrid bike at a great value. It's built with a lightweight aluminum frame, performance parts that keep the price in check, and strong wheels built on double-walled rims. This hybrid is perfectly suited to a variety of uses, from casual riding to exercise and commutes.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Alpha Gold Aluminum, rack & fender mounts, DuoTrap S compatible, cantilever brake mount, 135x5mm QR |
| FORK | FX Steel, threadless steel steerer, rack mounts, cantilever-brake mount, 405 mm axle-to-crown, 5x100 mm QR |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Formula FM21 alloy, 100x5mm QR |
| REAR HUB | Formula FM31 alloy, 135x5mm QR |
| FRONT SKEWER | Formula QR22 |
| REAR SKEWER | 152x5mm QR |
| RIM | Bontrager Connection, alloy, double-wall, 32-hole, schrader valve |
| TIRES | Bontrager H2 Comp, wire bead, 30tpi, 700x35c |
| MAX TIRE SIZE | 38c without fenders, 35c with fenders |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | Shimano Altus EF500, 7 speed |
| CRANK | Forged alloy, 48/38/28, chainguard, 170mm length |
| FRONT DERAILLEUR | Shimano Tourney TY510, 34.9mm clamp, top swing, dual pull |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Altus M310 |
| BOTTOM BRACKET | Sealed cartridge, 68mm |
| CASSETTE | 14-34, 7 speed freewheel |
| CHAIN | KMC Z7 |
| PEDAL | Wellgo nylon platform |
| COMPONENTS | |
| SADDLE | Bontrager Sport |
| SEATPOST | Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| HANDLEBAR | Size: S, M, L: Bontrager Riser, steel, 25.4mm, 30mm rise, 600mm width|Size: XL: Bontrager Riser, steel, 25.4mm, 30mm rise, 620mm width |
| STEM | Size: S, M: Bontrager alloy, 25.4mm clamp, 10 degree, 90mm length|Size: L, XL: Bontrager alloy, 25.4mm clamp, 10 degree, 110mm length |
| GRIPS | Bontrager Satellite |
| BRAKE | Tektro alloy linear-pull |
| HEADSET | 1 1/8" steel threadless |
| ACCESSORIES | |
| BAG | Bontrager BITS Internal Frame Storage Bag |
| WEIGHT | |
| BIKE WEIGHT | M - 12.57 kg / 27.72 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
TECHNOLOGY
DuoTrap S Compatible
DuoTrap S (Sold separately) integrates a Bluetooth/ANT+ sensor into the frame. Log routes and track fitness progress on your computer or smart phone with no external sensor. Works with all major ANT+ wireless players, including Bontrager, Garmin, PowerTap, and SRM.
Rack & Fender Ready
Built-in mounts make it easy to add racks and fenders for added versatility.
Alpha Gold Aluminum Frame
The high-performance lightweight aluminum is continuously cold extruded and butted, and formed into manipulated tube shapes to balance strength and weight saving.
Select Color
Select Size
From $177.31
Original: $506.59
-65%Trek FX 1 Bike—
$506.59
$177.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

It's Right For You If...
You want to get out and ride more, and you're looking for performance where it really counts: a lightweight frame, wide range of gearing, bigger tires, and tons of mounts for securing fenders, bags, and gear. You also want a great value and the confidence of Trek's lifetime warranty.
♡ Why You'll Love It ♡
- FX 1 is a versatile ride that does whatever you want it to do, whether that's riding for fitness, commuting, or cruising to the farmer's market to pick up groceries
- It's easy to accessorize with racks, a kickstand, fenders, lights, and more!
- Like every Trek hybrid, it's backed by a lifetime warranty and supported by a wide network of retail partners
The Tech You Get
A lightweight aluminum frame, 21 speeds so there's always a right gear for your terrain, strong double-walled wheels with wide, stable tires, and mounts that make it easy to accessorize your ride with racks, fenders, lights, fitness trackers, a kickstand, and more!
The Final Word
FX 1 is a versatile hybrid bike at a great value. It's built with a lightweight aluminum frame, performance parts that keep the price in check, and strong wheels built on double-walled rims. This hybrid is perfectly suited to a variety of uses, from casual riding to exercise and commutes.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Alpha Gold Aluminum, rack & fender mounts, DuoTrap S compatible, cantilever brake mount, 135x5mm QR |
| FORK | FX Steel, threadless steel steerer, rack mounts, cantilever-brake mount, 405 mm axle-to-crown, 5x100 mm QR |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Formula FM21 alloy, 100x5mm QR |
| REAR HUB | Formula FM31 alloy, 135x5mm QR |
| FRONT SKEWER | Formula QR22 |
| REAR SKEWER | 152x5mm QR |
| RIM | Bontrager Connection, alloy, double-wall, 32-hole, schrader valve |
| TIRES | Bontrager H2 Comp, wire bead, 30tpi, 700x35c |
| MAX TIRE SIZE | 38c without fenders, 35c with fenders |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFTER | Shimano Altus EF500, 7 speed |
| CRANK | Forged alloy, 48/38/28, chainguard, 170mm length |
| FRONT DERAILLEUR | Shimano Tourney TY510, 34.9mm clamp, top swing, dual pull |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Altus M310 |
| BOTTOM BRACKET | Sealed cartridge, 68mm |
| CASSETTE | 14-34, 7 speed freewheel |
| CHAIN | KMC Z7 |
| PEDAL | Wellgo nylon platform |
| COMPONENTS | |
| SADDLE | Bontrager Sport |
| SEATPOST | Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| HANDLEBAR | Size: S, M, L: Bontrager Riser, steel, 25.4mm, 30mm rise, 600mm width|Size: XL: Bontrager Riser, steel, 25.4mm, 30mm rise, 620mm width |
| STEM | Size: S, M: Bontrager alloy, 25.4mm clamp, 10 degree, 90mm length|Size: L, XL: Bontrager alloy, 25.4mm clamp, 10 degree, 110mm length |
| GRIPS | Bontrager Satellite |
| BRAKE | Tektro alloy linear-pull |
| HEADSET | 1 1/8" steel threadless |
| ACCESSORIES | |
| BAG | Bontrager BITS Internal Frame Storage Bag |
| WEIGHT | |
| BIKE WEIGHT | M - 12.57 kg / 27.72 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
TECHNOLOGY
DuoTrap S Compatible
DuoTrap S (Sold separately) integrates a Bluetooth/ANT+ sensor into the frame. Log routes and track fitness progress on your computer or smart phone with no external sensor. Works with all major ANT+ wireless players, including Bontrager, Garmin, PowerTap, and SRM.
Rack & Fender Ready
Built-in mounts make it easy to add racks and fenders for added versatility.
Alpha Gold Aluminum Frame
The high-performance lightweight aluminum is continuously cold extruded and butted, and formed into manipulated tube shapes to balance strength and weight saving.




















