š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Trek Fuel EX 5 Gen 7 Bike
| FRAME | Alpha NEXT Platinum aluminum, internal storage, ZS headset, adjustable leverage rate, guided internal routing, interchangeable alloy rocker link, interchangeable lower shock mount, downtube guard, shuttle guard, BSA 73, ISCG 05, ABP, UDH, Boost148, adaptable travel 145mm-160mm |
| FORK | Rockshox Recon Silver RL, Solo Air spring, Motion Control damper, lockout, tapered steerer, 42 offset, Boost110, 15mm Maxle Stealth, 150mm travel |
| SHOCK | X-Fusion Pro 2, 2-position damper, 205mm x 60mm |
| HUB FRONT | Shimano TC500 alloy, centerlock, 110x15mm thru axle |
| HUB REAR | Shimano TC500 alloy, centerlock, 148x12mm thru axle |
| SKEWER REAR | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| RIM | Size: S, M, L, XL - Bontrager Line TLR 30, Tubeless Ready, 28-hole, Presta valve Size: S, M, L, XL - Bontrager Line TLR 30, Tubeless Ready, 32-hole, Presta valve |
| TIRE | Size: S - Bontrager Gunnison Elite XR, Tubeless Ready, wire bead, 60 tpi, 27.5x2.40'' Size: S, M, L, XL - Bontrager Gunnison Elite XR, Tubeless Ready, wire bead, 60 tpi, 29x2.40'' |
| TIRE PART | Bontrager TLR sealant, 180 ml/6 oz |
| RIM STRIP | Bontrager TLR |
| MAX TIRE SIZE | Frame: 29x2.50", Fork: See manufacturer |
| SHIFTER | Shimano Deore M6100, 12 speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Deore M6100, long cage |
| CRANK | Shimano MT512, 30T ring, 55mm chainline, 170mm length |
| BOTTOM BRACKET | Shimano BB-MT501 BSA |
| CASSETTE | Shimano Deore M6100, 10-51, 12 speed |
| CHAIN | Shimano Deore M6100, 12 speed |
| MAX CHAINRING SIZE | 1x: 34T round, 32T oval, min 30T, 32T oval |
ā ļø
Parts may be substituted at any time without notice by the manufacturer. An equivalent quality part may be used based on availability or yearly model.
Select Color
Select Size
From $899.40
Original: $2,569.71
-65%Trek Fuel EX 5 Gen 7 Bikeā
$2,569.71
$899.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| FRAME | Alpha NEXT Platinum aluminum, internal storage, ZS headset, adjustable leverage rate, guided internal routing, interchangeable alloy rocker link, interchangeable lower shock mount, downtube guard, shuttle guard, BSA 73, ISCG 05, ABP, UDH, Boost148, adaptable travel 145mm-160mm |
| FORK | Rockshox Recon Silver RL, Solo Air spring, Motion Control damper, lockout, tapered steerer, 42 offset, Boost110, 15mm Maxle Stealth, 150mm travel |
| SHOCK | X-Fusion Pro 2, 2-position damper, 205mm x 60mm |
| HUB FRONT | Shimano TC500 alloy, centerlock, 110x15mm thru axle |
| HUB REAR | Shimano TC500 alloy, centerlock, 148x12mm thru axle |
| SKEWER REAR | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| RIM | Size: S, M, L, XL - Bontrager Line TLR 30, Tubeless Ready, 28-hole, Presta valve Size: S, M, L, XL - Bontrager Line TLR 30, Tubeless Ready, 32-hole, Presta valve |
| TIRE | Size: S - Bontrager Gunnison Elite XR, Tubeless Ready, wire bead, 60 tpi, 27.5x2.40'' Size: S, M, L, XL - Bontrager Gunnison Elite XR, Tubeless Ready, wire bead, 60 tpi, 29x2.40'' |
| TIRE PART | Bontrager TLR sealant, 180 ml/6 oz |
| RIM STRIP | Bontrager TLR |
| MAX TIRE SIZE | Frame: 29x2.50", Fork: See manufacturer |
| SHIFTER | Shimano Deore M6100, 12 speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Deore M6100, long cage |
| CRANK | Shimano MT512, 30T ring, 55mm chainline, 170mm length |
| BOTTOM BRACKET | Shimano BB-MT501 BSA |
| CASSETTE | Shimano Deore M6100, 10-51, 12 speed |
| CHAIN | Shimano Deore M6100, 12 speed |
| MAX CHAINRING SIZE | 1x: 34T round, 32T oval, min 30T, 32T oval |
ā ļø
Parts may be substituted at any time without notice by the manufacturer. An equivalent quality part may be used based on availability or yearly model.






















