



















Trek Dual Sport 1 Gen 5 Bike
Ride with confidence.
Dual Sport 1 is a go-anywhere hybrid bike that's fun to ride on a variety of surfaces. It has a light frame, a sturdy drivetrain, and powerful brakes. Wide wheels and lofty tires soak up bumps and rough terrain for a comfortable, confident ride on pavement, light gravel trails, bike paths, and more.
Jump to Specs → Jump to Features →
The tech you get.
A lightweight aluminum frame with sleek internal cable routing and rack and fender mounts, wide 650b wheels and wide 50c tires for capability and comfort on varied terrain, a reliable 2x8 Shimano drivetrain with a wide range of gearing so you're never pedaling too hard or too soft, comfortable ergonomic grips, and powerful mechanical disc brakes for all-weather stopping power.
♡ Why you'll love it.
- Wide wheels and wide tires give you the terrain-smoothing comfort and confidence of a suspension fork without the added weight
- Versatile light gravel tires are fast on pavement and grippy on rougher terrain
- The lightweight aluminum frame is reliable, sturdy, and keeps you feeling comfortable while you ride
- It's easy to accessorize your frame with racks, a kickstand, fenders, lights, and more!
SPECS
| FRAME | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 135x5mm QR |
| FORK | Dual Sport steel, internal brake routing, fender mounts, rack mounts, ThruSkew 5mm QR |
| HUB FRONT | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| SKEWER FRONT | 139x5mm bolt-on |
| HUB REAR | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5 mm QR |
| SKEWER REAR | 152x5mm QR |
| RIM | Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20mm width, schrader valve |
| SPOKES | 14g stainless steel, black |
| TIRE | Bontrager GR0 Comp, wire bead, 60 tpi, 650x50mm |
| MAX TIRE SIZE | 27.5x2.00" |
| SHIFTER |
|
| FRONT DERAILLEUR | Shimano Tourney TY710, 34.9 mm clamp, top swing, dual pull |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Altus M310 |
| CRANK | Forged alloy, 46/30, chainguard, 170 mm length |
| BOTTOM BRACKET | Sealed cartridge, 68mm |
| CASSETTE | Shimano HG31, 11-32, 8 speed |
| CHAIN | KMC Z8.3 |
| PEDAL | Wellgo nylon platform |
| MAX CHAINRING SIZE | 1x: 42T, 2x/3x: 48T |
| SADDLE | Bontrager Sport |
| SEATPOST | Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| HANDLEBAR |
|
| GRIPS | Bontrager Satellite |
| STEM |
|
| BRAKE | Tektro MD-U310 mechanical disc, flat mount, 160mm rotor |
| ROTOR SIZE | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| WEIGHT | M - 13.88 kg / 30.61 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
Original: $660.78
-65%$660.78
$231.27Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ride with confidence.
Dual Sport 1 is a go-anywhere hybrid bike that's fun to ride on a variety of surfaces. It has a light frame, a sturdy drivetrain, and powerful brakes. Wide wheels and lofty tires soak up bumps and rough terrain for a comfortable, confident ride on pavement, light gravel trails, bike paths, and more.
Jump to Specs → Jump to Features →
The tech you get.
A lightweight aluminum frame with sleek internal cable routing and rack and fender mounts, wide 650b wheels and wide 50c tires for capability and comfort on varied terrain, a reliable 2x8 Shimano drivetrain with a wide range of gearing so you're never pedaling too hard or too soft, comfortable ergonomic grips, and powerful mechanical disc brakes for all-weather stopping power.
♡ Why you'll love it.
- Wide wheels and wide tires give you the terrain-smoothing comfort and confidence of a suspension fork without the added weight
- Versatile light gravel tires are fast on pavement and grippy on rougher terrain
- The lightweight aluminum frame is reliable, sturdy, and keeps you feeling comfortable while you ride
- It's easy to accessorize your frame with racks, a kickstand, fenders, lights, and more!
SPECS
| FRAME | Alpha Gold Aluminum, internal cable routing, rack & fender mounts, post mount disc, kickstand mount, 135x5mm QR |
| FORK | Dual Sport steel, internal brake routing, fender mounts, rack mounts, ThruSkew 5mm QR |
| HUB FRONT | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR |
| SKEWER FRONT | 139x5mm bolt-on |
| HUB REAR | Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5 mm QR |
| SKEWER REAR | 152x5mm QR |
| RIM | Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20mm width, schrader valve |
| SPOKES | 14g stainless steel, black |
| TIRE | Bontrager GR0 Comp, wire bead, 60 tpi, 650x50mm |
| MAX TIRE SIZE | 27.5x2.00" |
| SHIFTER |
|
| FRONT DERAILLEUR | Shimano Tourney TY710, 34.9 mm clamp, top swing, dual pull |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Altus M310 |
| CRANK | Forged alloy, 46/30, chainguard, 170 mm length |
| BOTTOM BRACKET | Sealed cartridge, 68mm |
| CASSETTE | Shimano HG31, 11-32, 8 speed |
| CHAIN | KMC Z8.3 |
| PEDAL | Wellgo nylon platform |
| MAX CHAINRING SIZE | 1x: 42T, 2x/3x: 48T |
| SADDLE | Bontrager Sport |
| SEATPOST | Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| HANDLEBAR |
|
| GRIPS | Bontrager Satellite |
| STEM |
|
| BRAKE | Tektro MD-U310 mechanical disc, flat mount, 160mm rotor |
| ROTOR SIZE | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| WEIGHT | M - 13.88 kg / 30.61 lbs |
| WEIGHT LIMIT | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |






















