
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Specialized Rockhopper 26 Bike

The Best Fit & Best Performance For Everyone
With the goal of making sure that the Rockhopper offers both the best fit and best performance for every person, no matter their measure, we’ve paired each Rockhopper frame size with the optimal wheel size. The result is a Rockhopper to fit every rider and the assurance that every Rockhopper is rolling on the best-handling wheel for its frame size.
Lightweight Premium A1 Aluminum Frame
-
A heart of gold, presented in our lightweight yet durable Premium A1 Aluminum, the Rockhopper’s butted aluminum frame features hydroformed top and downtubes in order to keep weight low and strength high, all while providing increased standover clearance, slick internal cable routing and dropper-post compatibility.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| FORK | SR Suntour XCE 26, 28mm stanchions, Rx Tune, coil spring, QR, 80mm travel, 40mm offset |
| SEAT BINDER | Alloy, quick release, 34.9 |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Formula 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release, 32H |
| REAR HUB | Formula SP-2125, 6-Bolt freehub, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| FRONT TIRE | Fast Trak Sport, 26x2.35" |
| REAR TIRE | Fast Trak Sport, 26x2.35" |
| INNER TUBES | Standard 40mm SV 26x1.75-2.4 |
| RIMS | Specialized alloy, disc only, double-wall, 25mm inner width, 32h |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | microSHIFT, TS39-8R, 2x8-speed |
| CRANKSET | Stout 2x, forged alloy |
| CASSETTE | SunRace, 8-speed, 11-34t |
| CHAIN | KMC X8 EPT, anti-rust coating, 8-speed w/ reusable Missing Link™ |
| FRONT DERAILLEUR | microSHIFT FD-M462, 2-speed |
| REAR DERAILLEUR | Microshift Mezzo, 8spd |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Bridge Sport, steel rails |
| SEATPOST | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| STEM | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| HANDLEBAR | Specialized, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| GRIPS | Specialized Trail Grips, lock-on |
| FRONT BRAKE | Radius CX7, mechanical disc, 160mm |
| REAR BRAKE | Radius CX7, mechanical disc, 160mm |
TECHNOLOGY
Radius CX7 Mechanical Disc Brakes
Radius CX-7 disc brakes offer confident, consistent braking in any trail condition.
SR Suntour XCM Fork
Bringing our Rx Tune to Rockhopper for the very first time, the lockout-equipped SR Suntour XCM with custom Multi-Circuit damping brings size-specific travel and spring rates to the show in a performance that’s sure to impress while also ensuring consistent geometry, handling and suspension performance, regardless of frame or wheel size.
2x8 Drivetrain
Shimano and MicroSHIFT team up for drivetrain duties with a robust 2x8 drivetrain that can handle everything you’re throw down while confident braking from Radius CX7 mechanical disc brakes seals the deal of the century.
$192.47
Original: $549.91
-65%Specialized Rockhopper 26 Bike—
$549.91
$192.47Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

The Best Fit & Best Performance For Everyone
With the goal of making sure that the Rockhopper offers both the best fit and best performance for every person, no matter their measure, we’ve paired each Rockhopper frame size with the optimal wheel size. The result is a Rockhopper to fit every rider and the assurance that every Rockhopper is rolling on the best-handling wheel for its frame size.
Lightweight Premium A1 Aluminum Frame
-
A heart of gold, presented in our lightweight yet durable Premium A1 Aluminum, the Rockhopper’s butted aluminum frame features hydroformed top and downtubes in order to keep weight low and strength high, all while providing increased standover clearance, slick internal cable routing and dropper-post compatibility.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| FORK | SR Suntour XCE 26, 28mm stanchions, Rx Tune, coil spring, QR, 80mm travel, 40mm offset |
| SEAT BINDER | Alloy, quick release, 34.9 |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Formula 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release, 32H |
| REAR HUB | Formula SP-2125, 6-Bolt freehub, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| FRONT TIRE | Fast Trak Sport, 26x2.35" |
| REAR TIRE | Fast Trak Sport, 26x2.35" |
| INNER TUBES | Standard 40mm SV 26x1.75-2.4 |
| RIMS | Specialized alloy, disc only, double-wall, 25mm inner width, 32h |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | microSHIFT, TS39-8R, 2x8-speed |
| CRANKSET | Stout 2x, forged alloy |
| CASSETTE | SunRace, 8-speed, 11-34t |
| CHAIN | KMC X8 EPT, anti-rust coating, 8-speed w/ reusable Missing Link™ |
| FRONT DERAILLEUR | microSHIFT FD-M462, 2-speed |
| REAR DERAILLEUR | Microshift Mezzo, 8spd |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Bridge Sport, steel rails |
| SEATPOST | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| STEM | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| HANDLEBAR | Specialized, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| GRIPS | Specialized Trail Grips, lock-on |
| FRONT BRAKE | Radius CX7, mechanical disc, 160mm |
| REAR BRAKE | Radius CX7, mechanical disc, 160mm |
TECHNOLOGY
Radius CX7 Mechanical Disc Brakes
Radius CX-7 disc brakes offer confident, consistent braking in any trail condition.
SR Suntour XCM Fork
Bringing our Rx Tune to Rockhopper for the very first time, the lockout-equipped SR Suntour XCM with custom Multi-Circuit damping brings size-specific travel and spring rates to the show in a performance that’s sure to impress while also ensuring consistent geometry, handling and suspension performance, regardless of frame or wheel size.
2x8 Drivetrain
Shimano and MicroSHIFT team up for drivetrain duties with a robust 2x8 drivetrain that can handle everything you’re throw down while confident braking from Radius CX7 mechanical disc brakes seals the deal of the century.




















