
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Specialized Epic Evo Bike

The Most Capable Iteration of our Progressive XC Geometry Ever to Grace an Epic
With plenty of practice at staying ahead of the curve, the Epic EVO now lays claim to the most capable iteration of our Progressive XC Geometry ever to grace an Epic. It’s also more versatile than ever thanks to a new flip chip-equipped rear end that allows riders to adjust headtube angle and bottom bracket height to easily customize the Epic EVO’s handling characteristics.
20-Millimeter Increase in Suspension
-
While the Epic EVO sees a seemingly modest 20-millimeter increase in suspension travel up front over its Epic stablemate and just 10-millimeters out back, we’ve worked overtime to make sure it’s been implemented in a way that'll have you saying "Whoa!" as soon as you hit your first stretch of singletrack.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | FACT 11m Full Carbon, Progressive XC Geometry, Rider-First Engineered™, threaded BB, 12x148mm rear spacing, internal cable routing, 110mm of travel |
| FORK | RockShox Reba RL, Motion Control damper, Solo Air, 42mm offset, 15x110mm thru-axle, 120mm of travel |
| SEAT BINDER | Specialized Alloy, 34.9mm |
| REAR SHOCK | RockShox DELUXE Select+, Rx XC Tune, Two Position, Rebound Adjust, 190x40mm |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Specialized alloy, sealed cardridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 28h |
| REAR HUB | Specialized alloy, sealed cartridge bearings, 6-bolt, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| FRONT TIRE | Specialized Ground Control, GRID Casing, T7 Compound, 29x2.35 |
| REAR TIRE | Specialized Ground Control, GRID Casing, T7 Compound, 29x2.35 |
| INNER TUBES | Standard, Presta valve |
| RIMS | Specialized Alloy, Tubeless Ready, 29mm internal width, 28h |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | SRAM NX Eagle, trigger, 12-speed |
| CRANKSET | SRAM X1000 Eagle, DUB, 170/175mm 32T |
| CASSETTE | SRAM NX Eagle, 12-speed, 11-50t |
| CHAIN | SRAM SX Eagle, 12-speed |
| CHAINRINGS | 32T |
| REAR DERAILLEUR | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| SEATPOST | TranzX Dropper, 30.9mm, XS-SM: 100mm, M: 125mm, L-XL: 150mm |
| STEM | Specialized, 3D-forged alloy, 4-bolt, 7-degree rise |
| HANDLEBAR | Specialized Alloy, 20mm rise, 31.8mm, 760mm wide |
| TAPE | Specialized Trail Grips |
| FRONT BRAKE | SRAM Level T hydraulic disc, 2-Piston Caliper, 180mm rotor |
| REAR BRAKE | SRAM Level T hydraulic disc, 2-Piston Caliper, 180mm rotor |
TECHNOLOGY
RockShox Suspension
The Reba RL doles out travel with a steady hand courtesy of RockShox's Motion Control damper, while SoloAir adjustability makes dialing in suspension performance a breeze.
Flyweight FACT 11m Carbon Frame
Epic EVO’s flyweight FACT 11m carbon frame features heavy-hitting SRAM components and RockShox suspension for a package tailor-made for making miles disappear faster than ever.
Flip It To Rip It:
Tune the ride of the Epic EVO’s FACT 11m carbon frame to match your preferred handling characteristics with flip-chip simplicity that allows riders to reduce the EVO’s headtube angle by half a degree while lowering bottom bracket height by 10 millimeters.
Select Color
Select Size
From $1,104.72
Original: $3,156.34
-65%Specialized Epic Evo Bike—
$3,156.34
$1,104.72Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

The Most Capable Iteration of our Progressive XC Geometry Ever to Grace an Epic
With plenty of practice at staying ahead of the curve, the Epic EVO now lays claim to the most capable iteration of our Progressive XC Geometry ever to grace an Epic. It’s also more versatile than ever thanks to a new flip chip-equipped rear end that allows riders to adjust headtube angle and bottom bracket height to easily customize the Epic EVO’s handling characteristics.
20-Millimeter Increase in Suspension
-
While the Epic EVO sees a seemingly modest 20-millimeter increase in suspension travel up front over its Epic stablemate and just 10-millimeters out back, we’ve worked overtime to make sure it’s been implemented in a way that'll have you saying "Whoa!" as soon as you hit your first stretch of singletrack.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | FACT 11m Full Carbon, Progressive XC Geometry, Rider-First Engineered™, threaded BB, 12x148mm rear spacing, internal cable routing, 110mm of travel |
| FORK | RockShox Reba RL, Motion Control damper, Solo Air, 42mm offset, 15x110mm thru-axle, 120mm of travel |
| SEAT BINDER | Specialized Alloy, 34.9mm |
| REAR SHOCK | RockShox DELUXE Select+, Rx XC Tune, Two Position, Rebound Adjust, 190x40mm |
| WHEELS | |
| FRONT HUB | Specialized alloy, sealed cardridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 28h |
| REAR HUB | Specialized alloy, sealed cartridge bearings, 6-bolt, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| FRONT TIRE | Specialized Ground Control, GRID Casing, T7 Compound, 29x2.35 |
| REAR TIRE | Specialized Ground Control, GRID Casing, T7 Compound, 29x2.35 |
| INNER TUBES | Standard, Presta valve |
| RIMS | Specialized Alloy, Tubeless Ready, 29mm internal width, 28h |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | SRAM NX Eagle, trigger, 12-speed |
| CRANKSET | SRAM X1000 Eagle, DUB, 170/175mm 32T |
| CASSETTE | SRAM NX Eagle, 12-speed, 11-50t |
| CHAIN | SRAM SX Eagle, 12-speed |
| CHAINRINGS | 32T |
| REAR DERAILLEUR | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| SEATPOST | TranzX Dropper, 30.9mm, XS-SM: 100mm, M: 125mm, L-XL: 150mm |
| STEM | Specialized, 3D-forged alloy, 4-bolt, 7-degree rise |
| HANDLEBAR | Specialized Alloy, 20mm rise, 31.8mm, 760mm wide |
| TAPE | Specialized Trail Grips |
| FRONT BRAKE | SRAM Level T hydraulic disc, 2-Piston Caliper, 180mm rotor |
| REAR BRAKE | SRAM Level T hydraulic disc, 2-Piston Caliper, 180mm rotor |
TECHNOLOGY
RockShox Suspension
The Reba RL doles out travel with a steady hand courtesy of RockShox's Motion Control damper, while SoloAir adjustability makes dialing in suspension performance a breeze.
Flyweight FACT 11m Carbon Frame
Epic EVO’s flyweight FACT 11m carbon frame features heavy-hitting SRAM components and RockShox suspension for a package tailor-made for making miles disappear faster than ever.
Flip It To Rip It:
Tune the ride of the Epic EVO’s FACT 11m carbon frame to match your preferred handling characteristics with flip-chip simplicity that allows riders to reduce the EVO’s headtube angle by half a degree while lowering bottom bracket height by 10 millimeters.




















