
đ Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Specialized Diverge Sport Carbon Bike

It's quite simply the fastest, most capable - and just maybe the most fun - alloy bike we've ever made.
Delivering a ride that's quick and lively under power, but stable and confidence inspiring when the terrain gets rough. From Future Shock 1.5 and all-new gravel geometry, to category leading tire clearance, the new Diverge represents everything we've learned over more than 40 years of riding road, gravel and dirt. The Diverge writes an entirely new chapter in the gravel bike category, so you can dream up entirely new rides. It's the ultimate getaway vehicle.
Nothing unlocks a bike's capability like tire clearance.
-
We gave the new Diverge a whopping 47mm of tire clearance with a 700c wheel and 2.1â with a 650b wheel. Thanks to a drive side chain stay utilizing a solid beam of carbon behind the chain rings we've created clearance without using a fragile dropped chain stay design or increasing chain stay length.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized Diverge FACT 8r carbon, Future Shock suspension, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| FORK | Future Shock 1.5 w/Smooth Boot, FACT carbon, 12x100 mm thru-axle, flat-mount |
| SEAT BINDER | Specialized Alloy, 30.8mm |
| WHEELS | |
| FRONT WHEEL | DT Swiss G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| REAR WHEEL | DT Swiss G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| FRONT TIRE | Pathfinder Pro 2BR, Tan sidewall, 700x42 |
| REAR TIRE | Pathfinder Pro 2BR, Tan sidewall, 700x42 |
| INNER TUBES | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | SRAM Apex, hydraulic |
| CRANKSET | SRAM Apex 1x |
| CASSETTE | Sunrace, 11-speed, alloy spider, 11-42t |
| CHAIN | KMC X11 Extra Lightweight, 11-speed |
| CHAINRINGS | 40T |
| REAR DERAILLEUR | SRAM Apex 1, long cage, 11-speed |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Body Geometry Power Expert |
| SEATPOST | Carbon, single-bolt, 27.2mm |
| STEM | Future Stem, Comp |
| HANDLEBAR | Specialized Adventure Gear Hover, 103mm drop x 70mm reach x 12Âș flare |
| TAPE | Roubaix S-Wrap |
| FRONT BRAKE | SRAM Apex, hydraulic disc, 160mm G2 CenterLine rotor |
| REAR BRAKE | SRAM Apex, hydraulic disc, 160mm G2 CenterLine rotor |
TECHNOLOGY
Future Shock 1.5
Speed, control and confidence - Future Shock 1.5 is ideal technology for the gravel rider. With 20mm of axial compliance, Future Shock 1.5 is progressively tuned specifically for gravel riding. This keeps you confident and in control, able to keep the power down and stay off the brakes over rough dirt roads and in thick loose gravel, all while keeping your hands, arms and neck fresh.
Plenty of Rack Mounts
We've given the Diverge plenty of rack mounts, including fork and top tube mounts, to ensure you can take what you need, no matter how far you plan to go, or how long you plan to stay out.
Pathfinder Pro 38mm Tires
With Kanza winning Pathfinder Pro 38mm tires, the same rubber we spec on the S-Works Diverge, you're ready to ride as fast and as far as you want.
Select Color
Select Size
From $3,376.60
Specialized Diverge Sport Carbon Bikeâ
$3,376.60
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

It's quite simply the fastest, most capable - and just maybe the most fun - alloy bike we've ever made.
Delivering a ride that's quick and lively under power, but stable and confidence inspiring when the terrain gets rough. From Future Shock 1.5 and all-new gravel geometry, to category leading tire clearance, the new Diverge represents everything we've learned over more than 40 years of riding road, gravel and dirt. The Diverge writes an entirely new chapter in the gravel bike category, so you can dream up entirely new rides. It's the ultimate getaway vehicle.
Nothing unlocks a bike's capability like tire clearance.
-
We gave the new Diverge a whopping 47mm of tire clearance with a 700c wheel and 2.1â with a 650b wheel. Thanks to a drive side chain stay utilizing a solid beam of carbon behind the chain rings we've created clearance without using a fragile dropped chain stay design or increasing chain stay length.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized Diverge FACT 8r carbon, Future Shock suspension, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| FORK | Future Shock 1.5 w/Smooth Boot, FACT carbon, 12x100 mm thru-axle, flat-mount |
| SEAT BINDER | Specialized Alloy, 30.8mm |
| WHEELS | |
| FRONT WHEEL | DT Swiss G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| REAR WHEEL | DT Swiss G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| FRONT TIRE | Pathfinder Pro 2BR, Tan sidewall, 700x42 |
| REAR TIRE | Pathfinder Pro 2BR, Tan sidewall, 700x42 |
| INNER TUBES | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | SRAM Apex, hydraulic |
| CRANKSET | SRAM Apex 1x |
| CASSETTE | Sunrace, 11-speed, alloy spider, 11-42t |
| CHAIN | KMC X11 Extra Lightweight, 11-speed |
| CHAINRINGS | 40T |
| REAR DERAILLEUR | SRAM Apex 1, long cage, 11-speed |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Body Geometry Power Expert |
| SEATPOST | Carbon, single-bolt, 27.2mm |
| STEM | Future Stem, Comp |
| HANDLEBAR | Specialized Adventure Gear Hover, 103mm drop x 70mm reach x 12Âș flare |
| TAPE | Roubaix S-Wrap |
| FRONT BRAKE | SRAM Apex, hydraulic disc, 160mm G2 CenterLine rotor |
| REAR BRAKE | SRAM Apex, hydraulic disc, 160mm G2 CenterLine rotor |
TECHNOLOGY
Future Shock 1.5
Speed, control and confidence - Future Shock 1.5 is ideal technology for the gravel rider. With 20mm of axial compliance, Future Shock 1.5 is progressively tuned specifically for gravel riding. This keeps you confident and in control, able to keep the power down and stay off the brakes over rough dirt roads and in thick loose gravel, all while keeping your hands, arms and neck fresh.
Plenty of Rack Mounts
We've given the Diverge plenty of rack mounts, including fork and top tube mounts, to ensure you can take what you need, no matter how far you plan to go, or how long you plan to stay out.
Pathfinder Pro 38mm Tires
With Kanza winning Pathfinder Pro 38mm tires, the same rubber we spec on the S-Works Diverge, you're ready to ride as fast and as far as you want.




















