
đ Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Specialized Diverge E5 Comp Bike

It's quite simply the fastest, most capable - and just maybe the most fun - alloy bike we've ever made
Delivering a ride that's quick and lively, but stable and confidence inspiring when the terrain gets rough. With all-new gravel geometry and category leading tire clearance, the new Diverge represents everything we've learned over more than 40 years of riding road, gravel and dirt. The Diverge writes an entirely new chapter in the gravel bike category, so you can dream up entirely new rides. It's the ultimate getaway vehicle.
Nothing unlocks a bike's capability like tire clearance
-
We gave the new Diverge a whopping 47mm of tire clearance with a 700c wheel and 2.1â with a 650b wheel. Thanks to a drive side chain stay utilizing a machined alloy beam behind the chain rings weâve created clearance without using a fragile dropped chain stay design or increasing chain stay length.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized Diverge E5 Premium Aluminum, Future Shock suspension, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| FORK | Future Shock 1.5 w/Smooth Boot, FACT carbon, 12x100 mm thru-axle, flat-mount |
| SEAT BINDER | Alloy, 30.8mm |
| WHEELS | |
| FRONT WHEEL | AXIS Elite Disc |
| REAR WHEEL | AXIS Elite Disc |
| FRONT TIRE | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| REAR TIRE | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| INNER TUBES | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | SRAM Apex, hydraulic |
| CRANKSET | Praxis Alba |
| CASSETTE | Sunrace, 11-speed, alloy spider, 11-42t |
| CHAIN | KMC X11 Extra Lightweight, 11-speed |
| CHAINRINGS | 40T |
| REAR DERAILLEUR | SRAM Apex 1, long cage, 11-speed |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Body Geometry Bridge Saddle, steel rails |
| SEATPOST | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
| STEM | Future Stem, Comp |
| HANDLEBAR | Specialized Adventure Gear Hover, 103mm drop x 70mm reach x 12Âș flare |
| TAPE | Specialized S-Wrap |
| FRONT BRAKE | SRAM Apex, hydraulic disc, 160mm G2 CenterLine rotor |
| REAR BRAKE | SRAM Apex, hydraulic disc, 160mm G2 CenterLine rotor |
TECHNOLOGY
Future Shock 1.5
Speed, control and confidence - Future Shock 1.5 is ideal technology for the gravel rider. With 20mm of axial compliance, Future Shock 1.5 is progressively tuned specifically for gravel riding. This keeps you confident and in control, able to keep the power down and stay off the brakes over rough dirt roads and in thick loose gravel, all while keeping your hands, arms and neck fresh.
Plenty of Rack Mounts
We've given the Diverge plenty of rack mounts, including fork and top tube mounts, to ensure you can take what you need, no matter how far you plan to go, or how long you plan to stay out.
Premium E5 Aluminum Frame
Our Premium E5 Aluminum frame provides a stiff, light, and durable platform. When mated to our full carbon FACT fork, the Diverge Comp E5 becomes a light, lively and versatile bike ready to attack any surface.
Select Color
Select Size
From $2,201.87
Specialized Diverge E5 Comp Bikeâ
$2,201.87
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

It's quite simply the fastest, most capable - and just maybe the most fun - alloy bike we've ever made
Delivering a ride that's quick and lively, but stable and confidence inspiring when the terrain gets rough. With all-new gravel geometry and category leading tire clearance, the new Diverge represents everything we've learned over more than 40 years of riding road, gravel and dirt. The Diverge writes an entirely new chapter in the gravel bike category, so you can dream up entirely new rides. It's the ultimate getaway vehicle.
Nothing unlocks a bike's capability like tire clearance
-
We gave the new Diverge a whopping 47mm of tire clearance with a 700c wheel and 2.1â with a 650b wheel. Thanks to a drive side chain stay utilizing a machined alloy beam behind the chain rings weâve created clearance without using a fragile dropped chain stay design or increasing chain stay length.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized Diverge E5 Premium Aluminum, Future Shock suspension, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| FORK | Future Shock 1.5 w/Smooth Boot, FACT carbon, 12x100 mm thru-axle, flat-mount |
| SEAT BINDER | Alloy, 30.8mm |
| WHEELS | |
| FRONT WHEEL | AXIS Elite Disc |
| REAR WHEEL | AXIS Elite Disc |
| FRONT TIRE | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| REAR TIRE | Specialized Pathfinder Sport, 700x38c |
| INNER TUBES | 700x28/38mm, 48mm Presta valve |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | SRAM Apex, hydraulic |
| CRANKSET | Praxis Alba |
| CASSETTE | Sunrace, 11-speed, alloy spider, 11-42t |
| CHAIN | KMC X11 Extra Lightweight, 11-speed |
| CHAINRINGS | 40T |
| REAR DERAILLEUR | SRAM Apex 1, long cage, 11-speed |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Body Geometry Bridge Saddle, steel rails |
| SEATPOST | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
| STEM | Future Stem, Comp |
| HANDLEBAR | Specialized Adventure Gear Hover, 103mm drop x 70mm reach x 12Âș flare |
| TAPE | Specialized S-Wrap |
| FRONT BRAKE | SRAM Apex, hydraulic disc, 160mm G2 CenterLine rotor |
| REAR BRAKE | SRAM Apex, hydraulic disc, 160mm G2 CenterLine rotor |
TECHNOLOGY
Future Shock 1.5
Speed, control and confidence - Future Shock 1.5 is ideal technology for the gravel rider. With 20mm of axial compliance, Future Shock 1.5 is progressively tuned specifically for gravel riding. This keeps you confident and in control, able to keep the power down and stay off the brakes over rough dirt roads and in thick loose gravel, all while keeping your hands, arms and neck fresh.
Plenty of Rack Mounts
We've given the Diverge plenty of rack mounts, including fork and top tube mounts, to ensure you can take what you need, no matter how far you plan to go, or how long you plan to stay out.
Premium E5 Aluminum Frame
Our Premium E5 Aluminum frame provides a stiff, light, and durable platform. When mated to our full carbon FACT fork, the Diverge Comp E5 becomes a light, lively and versatile bike ready to attack any surface.




















