
š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale




Specialized Crossroads 3.0 ST Bike

The Perfect Geometry
For the Crossroads, we devoted ourselves to achieving the perfect geometry for comfort and performance over a diverse set of riding styles. An upright geometry paired with a step-through design ultimately makes it a purpose-built machine to help you stay fit and healthy.
Body Geometry Touchpoints
-
Body Geometry touchpoints take the sting out of saddle time with their ergonomically designed, and scientifically tested, shapes.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized A1 Premium Aluminum, formed tubes, fender/rack mounts |
| FORK | Crossroads Carbon Disc Brake Fork |
| SEAT BINDER | Bolt-type, 31.8mm |
| WHEELS | |
| FRONT WHEEL | 3.0 wheelset |
| REAR WHEEL | 3.0 wheelset |
| FRONT TIRE | Nimbus II Armadillo Reflect, 60 TPI, 700x38mm |
| REAR TIRE | Nimbus II Armadillo Reflect, 60 TPI, 700x38mm |
| INNER TUBES | Schrader valve, 40mm |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | microSHIFT Advent, 9-speed |
| CRANKSET | Forged alloy, 104mm BCD |
| CASSETTE | microSHIFT Advent, 9-speed, 11-42t |
| CHAIN | KMC X9, 9-speed w/ Missing Link⢠|
| CHAINRINGS | 42T |
| REAR DERAILLEUR | MicroSHIFT Advent 9 Speed, W/O Clutch |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Specialized Body Geometry Comfort Gel |
| SEATPOST | Spring suspension, alloy, 27.2mm, 2-bolt clamp |
| STEM | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| HANDLEBAR | Alloy, 15-degree backsweep, 80mm rise, 31.8mm |
| TAPE | Specialized Body Geometry Contour, lock-on |
| FRONT BRAKE | Promax hydraulic disc, post-mount, 160mm |
| REAR BRAKE | Promax hydraulic disc, post-mount, 160mm |
TECHNOLOGY
A1 Premium Aluminum Frame
The sturdy A1 Premium Aluminum frame, combined with a carbon fork and rack/fender mounts, delivers reliable handling for a confident ride and plenty of options for carrying your goodies.
A FACT Carbon Fiber Fork
The A FACT carbon fiber fork lightens up the Crossroads not only making it more lively on the road, but also easier to carry up stairs, or hang up in the garage.
Upright Geometry
For the Crossroads, we devoted ourselves to achieving the perfect geometry for comfort and performance over a diverse set of riding styles. An upright geometry paired with a step-through design ultimately makes it a purpose-built machine to help you stay fit and healthy.
Select Color
Select Size
From $320.95
Original: $917.01
-65%Specialized Crossroads 3.0 ST Bikeā
$917.01
$320.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

The Perfect Geometry
For the Crossroads, we devoted ourselves to achieving the perfect geometry for comfort and performance over a diverse set of riding styles. An upright geometry paired with a step-through design ultimately makes it a purpose-built machine to help you stay fit and healthy.
Body Geometry Touchpoints
-
Body Geometry touchpoints take the sting out of saddle time with their ergonomically designed, and scientifically tested, shapes.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | Specialized A1 Premium Aluminum, formed tubes, fender/rack mounts |
| FORK | Crossroads Carbon Disc Brake Fork |
| SEAT BINDER | Bolt-type, 31.8mm |
| WHEELS | |
| FRONT WHEEL | 3.0 wheelset |
| REAR WHEEL | 3.0 wheelset |
| FRONT TIRE | Nimbus II Armadillo Reflect, 60 TPI, 700x38mm |
| REAR TIRE | Nimbus II Armadillo Reflect, 60 TPI, 700x38mm |
| INNER TUBES | Schrader valve, 40mm |
| DRIVETRAIN | |
| SHIFT LEVERS | microSHIFT Advent, 9-speed |
| CRANKSET | Forged alloy, 104mm BCD |
| CASSETTE | microSHIFT Advent, 9-speed, 11-42t |
| CHAIN | KMC X9, 9-speed w/ Missing Link⢠|
| CHAINRINGS | 42T |
| REAR DERAILLEUR | MicroSHIFT Advent 9 Speed, W/O Clutch |
| COCKPIT | |
| SADDLE | Specialized Body Geometry Comfort Gel |
| SEATPOST | Spring suspension, alloy, 27.2mm, 2-bolt clamp |
| STEM | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| HANDLEBAR | Alloy, 15-degree backsweep, 80mm rise, 31.8mm |
| TAPE | Specialized Body Geometry Contour, lock-on |
| FRONT BRAKE | Promax hydraulic disc, post-mount, 160mm |
| REAR BRAKE | Promax hydraulic disc, post-mount, 160mm |
TECHNOLOGY
A1 Premium Aluminum Frame
The sturdy A1 Premium Aluminum frame, combined with a carbon fork and rack/fender mounts, delivers reliable handling for a confident ride and plenty of options for carrying your goodies.
A FACT Carbon Fiber Fork
The A FACT carbon fiber fork lightens up the Crossroads not only making it more lively on the road, but also easier to carry up stairs, or hang up in the garage.
Upright Geometry
For the Crossroads, we devoted ourselves to achieving the perfect geometry for comfort and performance over a diverse set of riding styles. An upright geometry paired with a step-through design ultimately makes it a purpose-built machine to help you stay fit and healthy.




















