
🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Specialized Como 4.0 E Bike

Como is a laid-back, comfortable e-Bike with the power of a confident ride.
Turbo Full Power 2.0 motor and 710Wh battery offer an unparalleled riding experience, providing a smooth, seamless, and shockingly quiet amplification of your efforts, up to 28 mph. The integrated controller responds to your pedal inputs resulting in intuitive amplification of your efforts with an incredibly natural feel.
Why you'll love it
-
The MasterMind display reveals all relevant info about your ride, allows real-time tuning of support levels, and enables over-the-air updates so that your bike gets better over time. MasterMind seamlessly integrates with the Mission Control app for range optimization tools, advanced tuning, on-ride diagnostics, and more.
-
We designed a custom testing mechanism to analyze bumps at even the smallest frequency to increase comfort and vision. That precision, paired with a suspended seatpost, higher volume tires, and an 80 mm suspension fork, will flatten roads before your eyes.
-
Use the Mission Control app to disable your bike’s motor and activate the motion sensor alarm. Once locked, the motor cannot be enabled again except by the owner.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | E5 Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated & lockable downtube battery, internal cable routing, lock and front rack mount |
| FORK | SR Suntour MobieA32, 80mm travel, lockout, fender-mounts, integrated light mount |
| WHEELS | |
| RIM AND SPOKES |
Rims: 650b disc, double-wall alloy, pinned, 32h Spokes: DT Swiss Industry |
| HUB |
Front: Alloy, sealed cartridge bearings, 15x100mm thru-axle, 32h Rear: Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 32h |
| TIRE |
Front: Pathfinder Sport Reflect, 650Bx2.3 Rear: Pathfinder Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| DRIVETRAIN | |
| REAR DERAILLEUR | SRAM NX, 11-speed |
| SHIFT LEVERS | SRAM NX, 11-speed |
| CASSETTE | SRAM PG-1130, 11-speed, 11-42t |
| CHAIN | KMC e11S, 11-speed w/ Missing Link™ |
| CRANKSET | Custom alloy forged crankarms |
| CHAIN RINGS | Praxis, 48T, 104BCD |
| COMPONENTS | |
| HANDLEBAR | Specialized Como handlebar/stem combo |
| GRIPS | Specialized Body Geometry Contour, lock-on |
| SADDLE | Body Geometry Comfort Gel, 200mm w/ SWAT™ Mount |
| SEATPOST | Spring suspension, alloy, 40mm travel, 30.9mm, 2-bolt clamp, 34.9mm sleeve |
| BRAKES | |
| BRAKE |
Front: SRAM Level, 2-piston caliper, hydraulic disc, 180mm Rear: SRAM Level, 2-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |
| E-BIKE | |
| MOTOR | Specialized 2.0, 70Nm torque, custom tuned motor, 250W nominal |
| CHARGER | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| UI/REMOTE | MasterMind TCD, w/handlebar remote, built-in anti-theft feature, Bluetooth® connectivity, customizable display pages |
| BATTERY | Specialized U2-710, alloy casing, state of charge display, 710Wh |
| WIRING HARNESS | Custom wire harness |
| ACCESSORIES | |
| PEDALS | Specialized Commuter w/ grip tape & reflectors |
| LIGHTS |
Headlight: Lezyne Ebike Hecto E65, 210 Lumen, 12V Tail Light: Spanninga Commuter Glow XE, 12V |
| KICKSTAND | Specialized kickstand, 40mm mount |
| RACK | Specialized rack, MIK HD inteface, built-in pannier mounts, 27kg max load |
| FENDERS | Specialized DRYTECH fenders, 65mm width, aluminum fenderstay |
| BELL | Simple bell |
Select Color
Select Size
From $1,413.08
Original: $4,037.38
-65%Specialized Como 4.0 E Bike—
$4,037.38
$1,413.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

Como is a laid-back, comfortable e-Bike with the power of a confident ride.
Turbo Full Power 2.0 motor and 710Wh battery offer an unparalleled riding experience, providing a smooth, seamless, and shockingly quiet amplification of your efforts, up to 28 mph. The integrated controller responds to your pedal inputs resulting in intuitive amplification of your efforts with an incredibly natural feel.
Why you'll love it
-
The MasterMind display reveals all relevant info about your ride, allows real-time tuning of support levels, and enables over-the-air updates so that your bike gets better over time. MasterMind seamlessly integrates with the Mission Control app for range optimization tools, advanced tuning, on-ride diagnostics, and more.
-
We designed a custom testing mechanism to analyze bumps at even the smallest frequency to increase comfort and vision. That precision, paired with a suspended seatpost, higher volume tires, and an 80 mm suspension fork, will flatten roads before your eyes.
-
Use the Mission Control app to disable your bike’s motor and activate the motion sensor alarm. Once locked, the motor cannot be enabled again except by the owner.

SPECS
| FRAMESET | |
| FRAME | E5 Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated & lockable downtube battery, internal cable routing, lock and front rack mount |
| FORK | SR Suntour MobieA32, 80mm travel, lockout, fender-mounts, integrated light mount |
| WHEELS | |
| RIM AND SPOKES |
Rims: 650b disc, double-wall alloy, pinned, 32h Spokes: DT Swiss Industry |
| HUB |
Front: Alloy, sealed cartridge bearings, 15x100mm thru-axle, 32h Rear: Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 32h |
| TIRE |
Front: Pathfinder Sport Reflect, 650Bx2.3 Rear: Pathfinder Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| DRIVETRAIN | |
| REAR DERAILLEUR | SRAM NX, 11-speed |
| SHIFT LEVERS | SRAM NX, 11-speed |
| CASSETTE | SRAM PG-1130, 11-speed, 11-42t |
| CHAIN | KMC e11S, 11-speed w/ Missing Link™ |
| CRANKSET | Custom alloy forged crankarms |
| CHAIN RINGS | Praxis, 48T, 104BCD |
| COMPONENTS | |
| HANDLEBAR | Specialized Como handlebar/stem combo |
| GRIPS | Specialized Body Geometry Contour, lock-on |
| SADDLE | Body Geometry Comfort Gel, 200mm w/ SWAT™ Mount |
| SEATPOST | Spring suspension, alloy, 40mm travel, 30.9mm, 2-bolt clamp, 34.9mm sleeve |
| BRAKES | |
| BRAKE |
Front: SRAM Level, 2-piston caliper, hydraulic disc, 180mm Rear: SRAM Level, 2-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |
| E-BIKE | |
| MOTOR | Specialized 2.0, 70Nm torque, custom tuned motor, 250W nominal |
| CHARGER | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| UI/REMOTE | MasterMind TCD, w/handlebar remote, built-in anti-theft feature, Bluetooth® connectivity, customizable display pages |
| BATTERY | Specialized U2-710, alloy casing, state of charge display, 710Wh |
| WIRING HARNESS | Custom wire harness |
| ACCESSORIES | |
| PEDALS | Specialized Commuter w/ grip tape & reflectors |
| LIGHTS |
Headlight: Lezyne Ebike Hecto E65, 210 Lumen, 12V Tail Light: Spanninga Commuter Glow XE, 12V |
| KICKSTAND | Specialized kickstand, 40mm mount |
| RACK | Specialized rack, MIK HD inteface, built-in pannier mounts, 27kg max load |
| FENDERS | Specialized DRYTECH fenders, 65mm width, aluminum fenderstay |
| BELL | Simple bell |




















